Чаровната цигуларка Благомира Липари пристига в Чикаго за откриването на изложбата на Кина Бъговска на 1 април. Тя ще представи четири произведения на Петър Христосков.

Изложбата „Неравноделно време“ съчетава в себе си визуално изкуство, поезия и музика. Самите картини са базирани на традиционните ръчни бродерии и ръкоделия, където шевиците се предават от поколение на поколение и моделите се изграждат от ритмични фигури и орнаменти. Този визуален език в творбите на изложбата още по-силно въздейства, когато се интегрира с поезия и музика.

Благомира споделя, че усеща в картините на Бъговска и в поезията на Здравка Владова-Момчева, която художничката включва в експозицията, пълното съзвучие на музиката на Петър Христосков, чиито капричии, сюити и рапсодии за соло цигулка съдържат уникалната българска народна мелодична структура и импровизационен стил на Шопската област на България.

Благомира Липари е многостранен солов, камерен и оркестров музикант. Компактдискът Music Here and Now с нейно участие печели предварителната номинация за Грами през 2018 г.

Липари е 

основател на New Millennium Orchestra of Chicago

 и е негов концертмайстор. Музикантката е член на изпълнителния борд на National Music & Global Culture Society в Ню Йорк. Като солов и камерен музикант тя свири на много световни премиери, в престижни концертни зали.

Любовта й към музиката се запалва още когато е дете. Започва уроци по цигулка едва 6-годишна при Веселин Спиров в Шумен.

„Моята баба беше учителка и можеше всичко – дирижираше хор, преподаваше цигулка, беше хореограф, създаваше театър, шиеше костюми, рисуваше декорите. Всичко идва от баба Райна. Много съм й признателна. Тя обичаше музиката и когато ме заведе да слушам цигулковия концерт на Бетовен, бях на 6 години. Не можех да откъсна очи от цигуларката, която беше с прекрасна рокля. Пеех си с дни темата от последната част на концерта“, спомня си Благомира.

По-късно тя завършва музикално училище в София. Като ученичка печели много награди, получава златен медал и извънредна награда на международен конкурс за камерна музика в Neerpelt, Белгия, била е цигулар в Европейския младежки оркестър и многократно е изнасяла концерти в цяла Западна Европа. Следва консерваторията при нейната учителка Евелина Арабаджиева и за кратко време при Евгения-Мария Попова.

Като всеки музикант тя търси път, за да усъвършенства таланта си и така 

пристига като стипендиант в State University в Батон Руж

 щата Луизиана, в класа на изтъкнатия професор и музикант Кеворк Мардиросян, който създава плеяда от български и международни музиканти.

В САЩ Липари завършва магистърска степен и докторат през 2004 г. на тема: „Влиянието на българските фолклорни музикални ритми в сюитите и рапсодиите за соло цигулка на Петър Христосков“.

В Чикаго, тя прекарва 12 години със семейството си и двете си деца. През 2015 година, Благомира създава нови концертни серии на Society for New Music в детски и ракови болници, както и болници за ветерани от войните в щата Ню Йорк. Там тя изнася и концерти в Българското консулство и е в ръководството на „Български концертни вечери“.

Благомира споделя, че тъгува за Чикаго. Смята, че тук българската общност е много сплотена и организирана, както никъде другаде. Спомня си с вълнение за музикалните вечери в културен център „Магура“, където, заедно с музикантите Деси Танчев, Петя Бъговска и Камен Петков направиха Коледата на 2019 година романтична и незабравима. Тя има и други запомнящи се музикални изяви, посветени на българската общност. През 2006 г. заедно с Петя Бъговска изнасят концерт в Сити хол на трежъра Мария Папас, в чест на медийната среща на български журналисти от целия свят, организиран от БТА. През същата година, отново в квартет от български музиканти свири в Чикагския културен център, на концерт, посветен на 3 март.