Настояваме и ще подкрепим много по-активни европейски усилия за търсене на дипломатически средства и разрешаването на конфликта в Украйна с инструментите на дипломацията и мирния подход.
Това посочи президентът Румен Радев на съвместен брифинг с държавния глава на Хърватия Зоран Миланович, който е на официално посещение в България.
Радев отговори на въпрос на журналист от Хърватия, свързан с позицията на България за войната в Украйна и дали различните политически настроения в страната ни могат да я променят. Според него неминуемо ще се стигне до този момент.
"От първия ден на руската агресия в Украйна България остро осъди и продължава да осъжда тази агресия", заяви Радев.
"Не можем да отречем факта, че конфликтът се разгаря, въвлича все повече оръжия, все повече хора, рисковете растат, растат и гласовете за победа на всяка цена и от двете страни, каза президентът и добави, че повече от година не се постига военно решение на конфликта.
Всяка държава има своя исторически път. Факт е, че българският народ е признателен за 150 хил. загинали руски войници в Руско-турската освободителна война. Това е принос към нашия народ, който тачим и никога няма да забравим, но това няма връзка с агресията на Русия срещу Украйна", обясни президентът и добави, че България има ясна позиция.
"Войната в Украйна показа необходимостта от разширяване на нашето сътрудничество и единство, така че да постигнем по-голяма сигурност и стабилност в региона", смята държавният глава. Президентът посочи, че още в началото на конфликта в Украйна и България, и Хърватия осъдиха агресията на Русия. "Днес препотвърдихме нашата подкрепа за Украйна в борбата за независимост, суверенитет и териториална цялост", добави той.
По думите му всеки ден от този конфликт изтощава икономиките ни и социалните ни системи.
"Трябва да обединяваме нашите усилия и да търсим мирно разрешаване на конфликта", заяви Радев.
"България и Румъния още чакат влизане в Шенген. Критериите са политически. Хърватия чака седем години, след като беше проверена и готова. България чака, защото две държави имат проблеми", посочи Миланович.
Миланович отбеляза, че една от тези държави е Австрия, с която според него може да се разговаря.
Единството на ЕС не е догма и не е нещо , което се подразбира само по себе си и не съществуват хора с ясни демократични мандати, които имат право да говорят от името на ЕС, освен основните тези, отбеляза още Миланович и добави: „Ние сме национални държави, различни сме, някои сме по-либерални, по-отворени общества, други са по-консервативни“, допълни той.
„Ние ще помогнем за Шенген с добри намерения. Има държави, които гледат над това като на конкуренция. Ако България и Румъния се присъединят към Шенген, стоките ще минават оттук, вместо от Северна Европа. Това са финансови интереси.“, допълни хърватският президент.