Граничен полицай, който е командирован в една от най-големите региоанлни структури на „Гранична полиция“ – Елхово, разказа пред BG VOICE, че им се налага да пазят българската граница със скъсани панталони и почти никаква екипировка. Действащият служител, пожелал анонимност обясни, че има служебен пистолет, скъсан панталон, а обувките му са от пазара. Единственото, с което разполага, дадено му от вътрешното ведомство е яке с отличителни знаци, както и белезници, с които да задържа евентуални нарушители. Именно неговият колега - 32-годишният сержант Петър Бъчваров беше убит от трафикатни. Той е прострелян в главата, след като е светнал с фенера си към пролука в оградата с Турция. Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов събощи, че има двама задържани турски граждани – извършител и помагач. Убитият сержант Петър Бъчваров. „Говорят, че трябва да имаме „умна граница“. Това ще рече, че не трябва да разчитаме на физически заграждения, каквито искат да изграждат – бетонни стени и телени огради. „Умната граница“ предполага оборудване като уреди за нощно виждане, скенери и локартори, с които да виждаме нарушителите

още преди да са навлели на българска територия

Вместо това имаме само едни скъсани панталони, а вече говорят за стотици милиони, които ще се отпускат за построяването на нови стени“, разказва униформеният със скъсаните панталони.

Той дори изпраща снимка от свое дежурство на границата с Турция, която се явява и външа граница на Европейския съюз. На нея се вижда, че левия крачол на служебния му панталон е скъсана, а десния му е закърпен, и то с подръчни средства.

„Зимата ни е студено, а лятото умираме от жега. Има колеги, които са екипирани добре – със зимни и летни униформи. Ние, които сме на „заставата“ обаче, нямаме такива привилегии. И зимата, и лятото носим едни и същи униформи. Под служебните якета слагаме поларени блузи, а зимата

просто слагаме по-дебели чорапи

Единственото ни защитно средство, ако може така да се нарече е служебния пистолет, който обаче нямаме право да използваме, дори нарушител да ни нападне. Тогава ще ни съдят за убийство, нищо, че пазим границата на Родината. Предупреждаваме по няколко пъти, а след това можем евентуално да произведем предупредителен изстрел във въздуха“, разказва дългогодишният служител в системата на МВР.

Той допълва, че летата са горещи, а зимните дежурства изключително студени. Налага им се да спят по колите като ги палят от време на време, а след това ги гасят, тъй като нямат достатъчно гориво, за да работи колата цяла нощ, а след това да се приберат и да предадат смяната на следващите колеги.

Зимно време спим с одеала в колите.

А от нас се очаква да сме бодри и на крак и да обхождаме границата. Как да стане?“, пита се той. Той все пак не отрича, че все пак има някакъв напредък в оборудването, тъй като до преди няколко години са нямали и нормални автомобили. В момента те разполагат с високопроходими коли, които са ново производство и са далеч по-надеждни от предишния автопарк на „Гранична полиция“. Горивото за тях обаче не е нескончаемо и има само толкова, колкото да отидат до поста си и да се върнат обратно.

Нямат обувки, но имат уреди за радиоактивни вещества

Не малка част от българските граничари нямат подходящи обувки, за да обхождат границата на България, но за сметка на това ръководството на „Гранична полиция“ преди години се похвали с придобиването на няколко уреда за локализиране на радиокативни вещества и материали. Те бяха дарени на България по програмата „Втора линия на защита“ на Департамента по енергетика на САЩ по времето на Доналд Тръмп.

Дарените от САЩ устройства.

Уредите все пак влизат в употреба. Само за година са предотвратени 28 случая на възможна контрабанда на ядрени материали. Само миналата година това оборудване е използвано успешно от Гранична полиция за предотвратяване на над 28 случая на възможна контрабанда на ядрени и радиоактивни материали, е изтъкнал по време на срещата Джъстин Фрийдмън - съветник в посолството на САЩ в София. Той отбелязал, че програмата е малък, но много важен компонент в двустранното стратегическо дългосрочно партньорство.

Корупция или беднотия: Граничари участват в схеми за трафик на мигранти

Поне десет гранични полицаи са участвали в различни схеми за трафик на мигранти. Това съобщи през септември служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. Те са били в различни териториални подразделения на "Гранична полиция" на границата с Турция. Има съмнения и за други техни колеги, но на този етап няма доказателства за тях. Въпросът с „вътрешни хора“ от службите, които подпомагат нелегалния трафик на мигранти, бе повдигнат, когато автобус, шофиран от сириец и пълен с поредната група мигранти, се заби в полицейски автомобил и уби двама служители на реда в Бургас. От тогава до този момент не една група с мигранти в различни превозни средства, беше залавяна на другия край на страната - вече на изход към Западна Европа. Последният такъв случай е от Костинброд, а шофьорът отново организира гонка с полицията.

Вътрешният министър заяви, че за доказаните случаи за подпомагане на трафик ще има дисциплинарно наказание, а за тези, за които има убедителни данни, но не и достатъчно доказателства, ще бъдат премествани. По думите му мигрантската вълна била безпрецедентна и в пъти по-голяма от тази през 2014 - 2015 г. "Със засилване на мигрантския натиск очевидно са засилени процесите на привличане на полицейски служители в тези схеми за трафик", коментира силовият министър. Според Демерджиев присъствието на армията на границите е засилило контрола.