снимки: Авторът

2:1 загуби е равносметката от мачовете на българите Григор Димитров и Цветана Пиронкова на тенис турнира BNP Paribas Open в Индиан Уелс, Калифорния, който се провежда на твърда настилка от 5 до 18 март.

В надпреварата се включиха 233 тенисисти от WTA (жени) и ATP (мъже) лигите, които се борят за наградния фонд от $5,549,969. За съжаление топ ракетите на България няма да вземат от много пари от пая.

Първа започна участието си Цвети Пиронкова, което за втора поредна година отпадна още в първия кръг. В сряда тя бе победена от испанката Карла Суарес Наваро с 6:4, 6:2. Българката започна уверено, като направи пробив в петия гейм и поведе с 3:2, след което взе и шестия със свой сервиз за 4:2. Драматичен се оказа седмият гейм, където Пиронкова имаше няколко шанса да пробие отново, но след 20 минути игра испанката успя да го вземе. Осмият гейм се оказа фатален за нашата тенисистка, тъй като 69-ата в световната ранглиста Наваро успя да си върне пробива. За съжаление след това тонусът на Цвети спадна и тя загуби първият сет с резултат 6:4.

Във втория сет българката получи пробив още в първите минути. Неудържимата испанка успя да пробие наново в седмия гейм и в осмия със свой сервиз завърши сета за 6:2.

Победа

Щастие за българския тенис донесе Григор Димитров, който успя да победи в първия си мач без много усилия хърватина Иван Додиг с 6:1, 6:4 в час и половина красива игра. „Очаквах да се получи добра игра и така стана. Имах възможност да победя доста по-рано в мача, но въпреки това се получи добре", заяви Григор веднага след играта.

В следващия кръг, който се проведе в неделя, Григор обаче загуби 6:2, 6:2 от номер 5 в света - испанеца Давид Ферер.

Изненади и класирани

За следващите кръгове продължиха още Новак Джокович, Рафаел Надал, Анди Родик, Фернандо Вердаско, Хуан Мартин дел Потро, Жо-Вилфред Цонга, Роджър Федерер и др. При дамите силен уикенд имаше номер едно в света - беларуската Виктория Азаренка, която за разлика от първия мач игра убедително, като разгроми рускинята Светлана Кузнецова с резултат 6:1, 6:2. „Дадох всичко от себе си и се постарах да се съсредоточа върху този мач, за да не допусна грешките от първия", заяви Азаренка.

10 неща, които не знаете за топ тенисистите:

3_600♦ Най-добрата тенисистка в света в момента - белорускинята Виктория Азаренка, е запален колекционер на плюшени мечета.

♦ Британецът Анди Мъри е страстен почитател на професионалния бокс и не би изпуснал възможност, ако има такава, да се бие.

♦ Въпреки че на корта играе с лявата си ръка, испанецът Рафаел Надал е десняк.

♦ Единствено само на Australian Open номер 3 в света Роджър Федерер сам шофира до и от комплекса на турнира. Швейцарецът си има запазено паркомясто точно пред главния вход.

♦ Австралиецът Лейтън Хюит и Роджър Федерер са единствените тенисисти в света, които има издадени пощенски марки в тяхна чест. Изненадващото е, че тази на Федерер е отпечатана в Австрия.

♦ Мария Шарапова обича книгите. По време на последния Australian Open рускинята е чела „1984" на Джордж Оруел.

♦ Американецът Анди Родик е водещ на предаване по Fox Sports Radio.

♦ Фланелката, която сърбинът Новак Джокович хвърли в публиката си, след като спечели първия си Australian Open, бе обявена на благотворителен търг за $6000.

♦ Всичките сръбски тенисисти - Новак Джокович, Ненад Зимонич, Виктор Троицки, Янко Типсаревич, пътуват с дипломатически паспорти.

♦ Пет тенисистки в топ 10 на световната ранглиста са от Източна Европа, включително първите 3: Виктория Азаренка (Беларус), Мария Шарапова (Русия), Петра Квитова (Чехия).