Катрин Тасева (на снимката) и Боряна Калейн спечелиха четири бронзови медала от турнира по художествена гимнастика от сериите Гран при във френския град Тие преди десет дни
Националният ансамбъл на България по художествена гимнастика спечели два златни медала и един бронзов на Световната купа в София, след като отвя конкуренцията в зала „Арена Армеец". Грациите в състав Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Теодора Александрова и Елена Бинева завоюваха титлите в многобоя и на финала на пет обръча, както и бронз на финала на три топки и две въжета. Те изпълниха по изключителен начин съчетанието си с обръчи и получиха оценка от 20.850 точки, с което не оставиха никакви шансове на другите ансамбли да мислят за титлата. На второ място останаха гимнастичките на Япония, докато бронзовият медал бе за отбора на Италия.
В индивидуалната борба Катрин Тасева спечели сребърния медал във финала на обръча, след като получи резултат 19.950 за изпълнението си, докато Боряна Калейн грабна бронза с резултат 17.750 точки. Титлата в дисциплината бе за рускинята Александра Солдатова, която бе оценена с 18.550 за съчетанието си от съдиите. Солдатова спечели и титлата във финала на топка, където Тасева се пребори за бронзовия медал с резултат 17.650. Калейн допусна някои неточности в изпълнението си и завърши на пето място с 16.800 точки.
Художествената гимнастика е един от малкото успешни в миналото спортове за България, които и днес продължават да регистрират добри резултати. След кратка криза, която приключи преди десетилетие, грациите възвърнаха „златния" си статут и вече ежегодно нареждат спорта си сред най-успешните за страната. През 2017 г. гимнастичките спечелиха четири медала от световното първенство, като националният ансамбъл стана вицешампион на планетата в многобоя само няколко месеца след дебюта си като отбор. Симона, Лаура, Ели, Мадлен и Теди наследиха петорката, която се окичи с бронз от Игрите в Рио през 2016 г. Успехите на европейската сцена и международните турнири се свързват и с имената на Невяна Владинова, Катрин Тасева и Боряна Калейн.
Над 50 клуба са картотекирани като членове към Българската федерация по художествена гимнастика (БФХГ), като блясъкът на националните привлича все повече деца към килимите из цялата страна. „Развитието у нас продължи с най-новите златни момичета през 2011 г. Оттогава ние непрекъснато регистрираме нови клубове, сподели председателят на БФХГ Илиана Раева. - Всички колеги казват, че има изключителен прилив на деца. Има много запитвания от градове, в които няма клуб по художествена гимнастика." Успехите на гимнастичките са само видимият резултат на добрата организация, високото ниво на треньорските кадри, но и качественият подбор, са сигурни в БФХГ. Селекцията на спортистите изисква голям подбор на състезатели и сериозна конкуренция, което е и в основата на последните успехи. Доказателство, че се изгражда добра стълба към първите отбори, е безпроблемната смяна на момичетата от ансамбъла. След Игрите в Рио 100% от представтелките в отбора прекратиха кариерата си наведнъж, а заместничките им заслужиха две отличия от световно първенство в дебютната си година.
Освен Световната купа в „Арена Армеец", чийто награден фонд бе 29,500 швейцарски франка, България ще приеме между 10 и 16 септември и Световното първенство за 2018 година.
„Ансамбълът ни притежава най-силните композиции в света. Играе ги с лекота, макар че имат ужасяваща трудност. След Гран при в Москва, виждайки нашия ансамбъл, една от съдийките е казала: „Боже, как ще оценяваме българския ансамбъл", предвид многото трудности в композициите. Много силни коментари има и за това как играят самите състезателки", коментира Раева. Според нея момичетата са в много добра форма за етапа, в който се намират, защото съчетанията са нови и им трябва още малко време, за да ги усъвършенстват. Шефката на федерацията изчислява, че отборът трябва да достигне върхова форма за европейското първенство през юни в Испания, и най-вече за световното първенство в София. Раева признава, че най-силен е ансамбълът, но изтъква, че и момичетата в индивидуалните дисциплини са с много конкурентни съчетания. „Ако ги представят в пълния блясък, ще се борят за златните медали. Намират се в много добра форма, а съчетанията са съобразени с новия правилник, който изисква невероятно творчество и е комплекс от специфични таланти - гъвкавост, техника с уредите, музикалност и артистичност", убедена е Илиана Раева.
Легендарната треньорка Нешка Робева така и не доведе за Купата в София ансамбъла на Германия, който пое в началото на годината. Според нея тимът все още не е готов за подобно съревнование. „Мога да застана пред българската публика през септември на световното първенство, когато смятам, че ще са готови", каза Робева.
Решението й дойде само няколко дни след като специалистката публично заяви, че гимнастичките в националните отбори на България „не се подбират, а се посочват". Славната треньорка не за първи път критикува начина, по който работи българската федерация. Ръководената от Илиана Раева организация от своя страна се оправда, че спазва наредбата за селекция на националните отбори и обвини Робева, че е направила манипулативно изказване. А и класирането на Златните момичета доказа, че г-жа Робева просто не е права.
Трикратната световна шампионка Мария Петрова ще бъде посланик на Международната федерация по гимнастика (ФИГ) по време на световното първенство през септември в София. „Тази икона на българската художествена гимнастика е част от елитната група гимнастички, които са спечелили три световни титли в индивидуалния многобой. От 1993 до 1995 г. Петрова е кралица на международната сцена с общо девет световни титли, включително пет на отделните уреди и една отборно", се казва в официалното съобщение на ФИГ. Петрова бе и главен съдия по време на Световната купа в София. Заедно с нея съдийстваха още Филипа Филипова и Даниела Велчева.