Миналата седмица двама убийци бяха екзекутирани чрез смъртоносна инжекция в САЩ – един в Алабама и един в Тексас. Така само за тази година екзекуциите в страната стават общо 21. Според неотдавнашно проучване на „Галъп“ 53% от американците подкрепят смъртното наказание за човек, осъден за убийство, което е най-ниското ниво на подкрепа от 1972 г. насам.

Екзекуциите са разрешени в 27 от 50-те американски щата. Федералното правителство и армията също могат да ги налагат. 

Прилагането на смъртните наказания обаче продължава да намалява.

Губернаторът на Орегон нарече екзекуциите „неморални“ и смекчи присъдите на всичките 17 затворници, осъдени на смърт през 2022 г. Междувременно някои от шестте щата, в които през 2022 г. бяха извършени екзекуции – заедно с други, които се опитаха да изпълнят подобни присъди – се сблъскаха с проблеми, установи DPIC, което накара организацията да я нарече „годината на неуспешната екзекуция“. Наистина, пет екзекуции и два опита през 2022 година – в Алабама, Аризона и Тексас – значително се отклониха от или илюстрираха проблеми с предписаните протоколи, каза изпълнителният директор на групата пред CNN. 

„Тъй като налагането на смъртно наказание намалява, щатите, които искат да го изпълнят, се ангажират с все по-екстремно поведение“, каза Робърт Дънам, чиято група твърди, че не е нито за, нито против смъртното наказание, но често е критично към начина, по който се прилага. „Изглежда, че щатите, които искат да извършат екзекуции, са отчаяни и са готови да направят крайни неща, които повечето хора в страната смятат за неприемливи.“ 

Един от основните проблеми, с които се сблъскват, е липсата на медикаменти за смъртоносните инжекции, тъй като фармацевтичните компании отказват да им ги доставят. 

Въпреки трудностите обаче, двадесет и седемте щата, в които смъртното наказание все още не е отменено, настояват да продължат да го прилагат, тъй като, по думите им, присъждането му осигурява справедливост за жертвите на убийства и техните роднини. 

През 1972 г. Върховният съд на САЩ обяви смъртното наказание за противоконституционно, но през 1976 г. то отново бе позволено. Оттогава до днес в страната са били изпълнени общо 1587 екзекуции. За сравнение миналата година са били изпълнени 18 смъртни наказания в Тексас, Оклахома, Мисисипи, Мисури, Аризона и Алабама. Щатът Тексас винаги е бил първенец в това отношение.

Какви престъпления се наказват със смъртно наказание?

Смъртното наказание в САЩ може да бъде наложено само на обвиняеми, осъдени за тежки престъпления – убийство, държавна измяна, геноцид или убийство или отвличане на конгресмен, президент или съдия от Върховния съд.

За разлика от други наказания, съдебните заседатели трябва да решат дали да наложат смъртна присъда. 

Върховният съд установи, че налагането на смъртно наказание на лица под 18 години по време на престъплението или на хора с интелектуални увреждания е „жестоко и необичайно наказание“ според Конституцията на Съединените щати.

сащ

Кои страни все още имат смъртно наказание?

Така САЩ се нарежда сред малкото държави в света, които все още прилагат смъртно наказание. Близо три четвърти от държавите по света вече са премахнали смъртното наказание в закона си или на практика, казва Amnesty International. През 2022 г. това сториха още четири страни, включително Казахстан, Папуа Нова Гвинея, Сиера Леоне и Централноафриканската република.

Въпреки това, в страните, в които смъртното наказание все още се прилага, се отбелязва ръст от 53 процента на екзекуциите през 2022 г.

Общо 883 души са били екзекутирани в 19 държави миналата година, в сравнение с 579 известни екзекуции през 2021 г. Тези цифри изключват Китай, където данните за смъртното наказание са класифицирани като държавна тайна и където според Amnesty са били изпълнени хиляди екзекуции.

Около 90 процента от известните в света екзекуции извън Китай са извършени само в три държави: Иран, Саудитска Арабия и Египет. В Иран регистрираните екзекуции са се увеличили от 314 през 2021 г. на 576 през 2022 г. В Саудитска Арабия регистрираните екзекуции са се утроили от 65 през 2021 г. на 196 през 2022 г. Египет екзекутира 24 души през 2022 г., на фона на 83 през предходната година.

Иран е държавата с най-много екзекуции миналата година. От общо 576 случая на смъртно наказание 279 души са осъдени за убийство, 255 за престъпления, свързани с наркотици, 21 за изнасилване и 18 по обвинения в религиозни престъпления. Последните обвинения включват двама мъже, които са задържани в резултат на масовите антиправителствени протести в Ислямската република миналата година.

Саудитска Арабия е извършила три пъти повече известни екзекуции през 2022 г., отколкото през 2021 г. — цифрата от 196 е най-високият брой, наблюдаван за страната от Amnesty за последните 30 години. Цифрите бяха предоставени и от комисията по правата на човека на Саудитска Арабия, което предполага степен на прозрачност, която страни като Иран не предлагат.

„Само за един ден 81 души бяха екзекутирани от саудитските власти“, казва Попула, отбелязвайки, че много от случаите са свързани с терористични престъпления. Четиридесет и един от тези хора принадлежат към шиитското мюсюлманско малцинство в страната, включително двама души, осъдени за престъпления, свързани с участието им в антиправителствени протести.

Въпреки че Египет се класира като третия „най-голям екзекутор“, с регистрираните 24 екзекуции, страната отчита спад със 71% в сравнение с 2021 г., когато са умъртвени 83 души. Но страната е наложила 538 смъртни присъди през 2022 г. спрямо 356 през 2021 г., знак, че през следващата година броят им може да се увеличи.

Египет е една от трите страни от Африканския съюз, в които продължават да се извършват екзекуции, заедно със Сомалия и Южен Судан, показва още докладът на Amnesty, който също така отбелязва, че в някои случаи са налагани присъди в отсъствието на обвиняемите.

Въпреки ръста на изпълнените смъртни наказания, според Попула намаляването на държавите, извършващи екзекуции, е обнадеждаващо. „Амнести“ никога не е била толкова оптимистична, че един ден смъртното наказание ще бъде напълно премахнато в света“, казва той.