Студентски протести срещу войната в Газа заляха САЩ през последните седмици, като полицията разчисти редица лагери, понякога след сблъсъци между протестиращи и контрапротестиращи. Вълната започна да се разширява към Австралия, Канада и Европа, като в събота се появиха съобщения за демонстрации в университети и в Латинска Америка.
Това накара някои да предричат възраждане на студентските протести в мащаба им от 1968 г., макар други анализатори да не смятат значимостта на сегашното недоволство с настроенията отпреди половин век.
Какво искат протестиращите
В университетските кампуси, където избухнаха протести, студенти призоваха за постоянно прекратяване на огъня в Газа, край на американската военна помощ за Израел.
Настоява се пари на учебните заведения да не се инвестират в акции на доставчици на оръжия и други компании, печелещи от войната, както и да се приемат дарения от тях. Демонстрантите поискаха и амнистия за студенти и служители, които са били дисциплинарно наказани или уволнени заради участие в протестите.
Студентите протестират срещу офанзивата на Израел в Газа, която той предприе след атаката на „Хамас“ на 7 октомври, при която по израелски данни са убити 1,200 души. Палестинските власти в Газа изнасят информация за над 34 хил. жертви при отговора от Израел на атаката.
Кои са протестиращите
Пропалестинските протести привлякоха студенти, преподаватели и активисти, включително от еврейското и от мюсюлмански вероизповедания. Групите, организиращи протестите в САЩ, включват „Студенти за справедливост в Палестина“ и „Еврейски глас за мир“.
Протестните лагери организират разнообразни обучения, междурелигиозни молитви и музикални изпълнения.
Организаторите настояват, че не подкрепят насилието, възникнало между пропалестински и произрезлски настроени студенти. Някои еврейски студенти казаха, че се чувстват несигурни в кампусите и че са обезпокоени от скандирания, които наричат антисемитски.
На някои места се съобщава и за външни хора, участвали в протестите или в тяхното организиране. Университетът на Тексас, например, заяви, че от 79 души, арестувани в неговия кампус на 29 април, 45 не са свързани с университета.
Протестите доведоха до демонстрации от израелски и ционистки групи, както и от състуденти и членове на еврейско-американската общност.
Стотици хора присъстваха на контрамитинг в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, организиран от групата „Израелски американски съвет“.
На 1 май в Калифорнийския университет „Бъркли“ се стигна до сблъсъци между студенти, подкрепящи Израел, и пропалестински протестиращи.
В държавния университет на Аризона контрапротестиращи студенти помогнаха на полицията да разтури протестен лагер на 27 април. Стотици студенти в университета на Мисисипи, някои развяващи знамена на САЩ и банери в подкрепа на бившия президент Доналд Тръмп, скандираха срещу пропалестинските протестиращи на 2 май.
Какво правят властите
Някои училищни администратори извикаха местните правоприлагащи органи, за да арестуват протестиращите и да разчистят лагерите. Други ги оставиха или постигнаха споразумения за прекратяване на протестите.
Колумбийският университет поиска полицията да се намеси на 18 април, ден след като студентите организираха лагер в кампуса на Манхатън. На 30 април полицията отново нахлу в лагера и в сграда, завзета от студенти, извършвайки стотици арести. Президентът на университета Минуш Шафик обясни решението си, казвайки, че неразрешените протести смущават студентския живот и правят кампуса „непоносим“ за много еврейски студенти.
Ръководството на „Бъркли“ прие обратното решение, допускайки създаването на пропалестински лагер, стига да не нарушава работата на кампуса и да няма заплаха от насилие.
Северозападният университет, университетът „Браун“ и университетът „Рътгърс“ са сред колежите, които се договориха с протестиращите за разпускането на лагерите. Като ръководството на „Браун“ дори обеща да проведе гласуване за евентуално разтрогване на отношенията с фирми, свързани с Израел. В „Рътгърс“ пък ще бъде създаден арабски културен център, а настоятелството ще обсъди създаване отдел за изучаване на Близкия изток.
Протестите смущават ли студентския живот
Университетът на Южна Калифорния отмени основната си церемония по дипломирането на тазгодишния си випуск след арестите, направени от полицията при разчистването на протестния лагер.
В Колумбийския университет обучението премина на виртуални курсове. Това стана и в Калифорнийския държавен политехнически университет, където студенти се барикадираха в административна сграда.
Университетът на Мичиган заяви, че ще позволи свободно изразяване и мирни протести на церемониите по дипломирането в началото на май, стига те да не водят до „съществени смущения“..
Каква е политическата реакция
Президентът Джо Байдън, който беше критикуван от протестиращите за предоставянето на финансиране и оръжие на Израел, каза пред репортери в четвъртък, че американците имат право да демонстрират, но не и ако това води до отприщване на насилие.
Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп определи протестите като изблик на „огромна омраза“. В типичния си стил той нарече полицейската акция за разтурване на протестния лагер в Колумбийския университет „нещо красиво за гледане“.