Министърът на финансите Асен Василев ще даде на прокурор отговорните от Агенция „Пътна инфраструктура“ за подписването на договори за огромни суми над бюджета си.
Това се е случвало в периода от 2019 г. до април тази година. Резултатът е ситуация, в която магистрали не могат да се завършат и трябва или да се налеят още пари, или да се преговаря с фирмите и затова отговорните ще бъдат дадени на прокурор, каза Василев.
До април 2021 г. АПИ възлага дейности четири пъти над одобрения бюджет. От 2019 г. до април тази година Агенцията е поела допълнително ангажименти за текущ ремонт и поддръжка над стойността на договорите за над 2,5 млрд. лева над бюджета, с който разполага, с обяснението че останалата част от парите ще се осигурят от пътните такси.
За първите четири месеца на 2021 година АПИ има надвишение на годишния бюджет за текущ ремонт с 1.3 млрд. лева, информираха от финансовото министерство, цитирани от bTV.
Рзминавания има и при цифрите за приходите от пънтни такси. От 2018 до 31 май 2021 г. са реализирани приходи от 122 млн. лв. от пътни такси при планирани 1 143 млн.лв.. През миналата година е била планирано през пътни такси АПИ да събере 450 млн. лева, а е събрала 77 млн. лева, добави министърът.
Разходът на държавата за периода 2018 - 2021 г. по два договора за проектиране, изграждане и поддръжка на тол системата е 321 млн.лв. има приложения към анекс с изпълнителя, с които отпадат значими технически параметри от първоначалния договор без намаляване на стойността на договора., посочиха от финансовото министерство.
Това е причината да не можем да завършим нито една магистрала. По този модел не може да имаме читави пътища, въпреки заделения огромен ресурс за тях, подчерта Асен Василев.
„Това не е липса на контрол, това е престъпление и е дълбоко неморално, както към изпълнителите на поръчките, така и към тези, които чакат обществен ресурс. Истината е че тази сметка трябва да я платим или да предоговаряме с някои от фирмите. За около 300 – 400 млн. лева вече сме поставени пред свършен факт и сметката ни е изпратена“, каза финансовият министър.
В периода 2019 г. - април 2021 г. държавата е сключила договори за 31,4 млрд.лв., възложени от разпоредители с обществен ресурс. От посочената сума публичните предприятия са получили 19,299 милиарда лева , а разпоредителите с държавен бюджет – 12,111 млрд. лева.
През обществени поръчки с повече от един участник са изхарчени 18,976 млрд. лева.; през обществени поръчки с един участник – 3,997 млрд. лева, а без обществени поръчки (с т.нар „ин хаус“) – 8,438 млрд. лева.
Най-големите крайни изпълнители на договори с обществен ресурс в периода 2019 - април 2021 г. са:
Обединение Консорциум Аркад с 2,587 млрд. лева;
"Автомагистрала "Хемус" АД - 960 млн. лева;
"ДЗЗД Джен Дуй ЖП Елин Пелин" - 599 млн. лева;
"Фарма Консорциум" - 595 млн.лева;
"Твел АОА" - 428 млн. лева;
"ЕС Билд" (през ДП "Пристанищна инфраструктура") - 393 млн. лева.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.