Държавното дружество „Автомагистрали“ е сключвало договори с подизпълнители на цени, които компаниите сами са определяли. Това обяви служебният министър на регионалното развитие Виолета Комитова след приключването на проверките по договорите на фирмите. Това е поредното нарушение в „Автомагистрали“ след липсата на обществени поръчки и авансови плащания.
Комитова разкри още и че договорите са за инженеринг, а една и съща фирма проектира и строи даден обект. Тя се обяви срещу този подход, като за нея правилният начин е да има отделни обществени поръчки за проектант, за надзор и за изпълнител.
Министърът смята, че в бъдеще поръчките трябва да се разделят между повече малки и средни фирми, вместо между няколко големи. Заради спорните поръчки министърът иска да смени ръководството на "Автомагистрали", но смяната се бави заради проблеми в Агенцията по вписванията. Комитова обаче се закани, че ще се стигне до раздяла с шефа на "Автомагистрали" и се надява това да стане по цивилизован начин.
Регионалният министър даде съвместна пресконференция с министъра на икономиката Кирил Петков. По време на нея той обобщи, че и в Държавната консолидационна компания се работило по същия начин, като 72% от ремонтите на 416 язовира са възложени на 7 компании. Крайният резултат е само 10 завършени проекта, съобщи "Дневник". През уикенда министърът съобщи, че и ДКК е платила авансово милиони на фирми, които не са направили нищо.
И при язовирите е минавано през договори за инженеринг. "За тези 416 поръчки е трябвало да има 416 поръчки за проект, 416 за надзор и те да са извършени от 416 компании. Така щяхме да имаме бизнес за 1200 компании, които можеха да кандидатстват за финансиране от Българската банка за развитие, каза министърът на икономиката.
Според Петров при реална конкурентна битка спечелилите компании е нямало как да получат договорите, при положение че са предлагали цени 2 до 5 пъти по-високи от пазарните. За него големият проблем е, че при тази организация на работата фирмите не се конкурират с цени, а борбата е за влизане в списъка на любимите компании на властта.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.