Президентът Румен Радев започва консултациите с партиите за съставяне на правителство. Държавният глава покани първо ГЕРБ-СДС на 26 октомври. Радев уточни, че няма да бърза с раздаването на мандатите, защото парламентът имало да свърши много работа.
Според него възможността за кабинет на малцинството зависи от принципите, но това по думите му в България е изключително трудно.
Относно промените в Изборния кодекс, Радев коментира, че машинното гласуване е изиграло огромна роля за елиминиране на недействителните бюлетини, на сгрешените и поправени многократно протоколи.
Ако народните представители предлагат по-ефективно решение, нека да го видим, посочи президентът.
Във връзка с искането за предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна, държавният глава отново повтори тезата си:
"Всички тези решения и предложения увеличават риска от въвличане на България във войната.
Вярвате ли, че хората, които предлагат подобни решния изобщо някога ще хванат оръжие и ще рискуват живота си за България, обърна се Радев към медиите.
По думите му отнемането на въоръжение ще задължочи дефицита от способностите на българската армия и това увеличава рисковете за нашата сигурност.
Първостепенна задача на НС е най-сетне да попълни комплекта на армията и най-сетне да се заеме с нейната модернизация. НС да изпълни тези ангажименти, заяви президентът.
Самото споменаване на "заместващ" или "допълващ" капацитет на нашата армия означава, че ние ги нямаме.
Трябва да се мотивират и хората в армията, допълни Радев.
Според него няколко са важните приоритети около бюджета за догодина: Да няма увеличаване на бюджетния дефицит, да не се допусне разглеждането на бюджета да е тържище за предизборно наддаване и да не се допусне намалаяване на социални плащания.
Българската парламентарна политическа система върви към криза.
Начинът да се излезе е да се върне доверието към парламентаризма, заяви още Румен Радев.
Форумът се провежда под патронажа на държавния глава.
Конференцията се организира по повод 30 години от членството на Република България в Съвета на Европа и от ратифицирането на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи и поставя акцент върху ангажираността на българските институциите за защита на правата на човека и предизвикателствата пред България като страна по конвенцията. "От предходните две години светът все още търпи ефектите от пандемията, а в началото на тази година има война, което ни показва, че правата на човека трябва да се създават от държавата и нейните граждани.