Трус с магнитуд от 5,2 по Рихтер разлюля Източна Турция. Земетресението е регистрирано малко преди 21 часа вечерта местно време в град Малатия.
Засега няма данни за пострадали хора или за причинени материални щети. Въпреки късния час стотици хора напуснаха блоковете си и пред местни медии коментираха, че ще спят навън заради страхове, че жилищните сгради са нестабилни и по думите им вторичните трусове може да са "фатални".
Преди 6 месеца Югоизточна Турция беше ударена от опустошителни трусове, които взеха живота на над 50 хиляди души.
Зловещи картини, напомнящи сценарий на постапокалиптичен филм, обрисува тези дни известният турски геолог Джелял Шенгьор, изреждайки причините зад решението си да напусне Истанбул - гъсто населения турски мегаполис, над който според много учени отдавна е надвиснала опасността от мощно земетресение с магнитуд от над 7 степен.
"И да не бъдат напълно сринати, 60-70 хиляди сгради ще бъдат разрушени. Улиците няма да бъдат достъпни за спасителни операции. Значителна част от пътищата към и от града ще станат неизползваеми, а оцелелите ще бъдат блокирани за дни, може би седмици, в хаоса, който ще възникне", предвижда Шенгьор.
По думите му в резултат на труса ще спре да функционира инфраструктурата за електричество, водоснабдяване, канализация и природен газ. "През първия ден навсякъде ще има пожари. Пожарникарите няма да могат да се намесят или защото са под развалините, или защото не могат да достигнат до затрупаните си автомобили", смята той.
Шенгьор обръща внимание, че ще бъде невъзможно и оказването на помощ отвън, тъй като, по думите му, 60 процента от екипите за помощ и спасяване, изпращани понастоящем в зоните на земетресения, са от Истанбул. "Когато Истанбул се срути, много малко екипи ще могат да дойдат, а тези, които го направят, няма да могат да влязат в града", казва той.
Според него новото летище в мегаполиса също ще излезе от строя за известно време, тъй като е построено върху насип.
"Гладът в града ще дойде след няколко дни. Ще започнат грабежи. Ще последват епидемии. Разрушенията няма да бъдат премахнати дълго време. Тежка миризма ще обгърне града и няма да може да се диша", предрича още ученият.