Влезли в сила едва преди няколко дни, новите поправи в НК срещу пияни и дрогирани шофьори вече предизвикват сериозно напрежение. В опит да предприеме някакви мерки срещу войната по пътищата, мнозинството прие нови текстове, според които се отнемат колите на шофиращите след употреба на алкохол и наркотици. МВР се хвърли да изпълнява разпоредбите и рапортува резултати за "конфискувани" коли в Бургаско и Кюстендилско.
Истината е обаче, че нищо не е конфискувано. Това може да се случи едва след окончателно съдебно решение, т.е. когато шофьорът бъде признат за виновен. Дотогава може да се говори за изземване или предаване на автомобила. Именно там обаче е големият проблем, пише Медиапул.
Не подписвайте
Делата срещу пияни и дрогирани шофьори по правило се влачат с години. Дори когато обвиняемият е готов да признае вина и да сключи споразумение, също минават няколко месеца. Причината е, че кръвните проби, които потвърждават или отхвърлят резултатите от първоначалното положително изследване, се правят само в няколко лаборатории в цялата страна. Т.е. всеки, който не се доверява на полевия тест и иска кръвна проба трябва да чака, докато му дойде ред. През това време той може да търпи различни ограничения – да е без книжка, да е без кола, а понякога – и под домашен арест.
Доверието в полевите тестове на МВР е друга голяма тема, която явно никой не е взел предвид при приемането на промените. Дори самите полицаи, които ги използват, говорят за масово грешни показания от тези изследвания.
Докато цялата процедура по разследване и обжалване пред инстанциите бъде извървяна, може да минат години. През това време човекът може да е без кола, а ако в крайна сметка бъде оневинен, ще се окаже, че ограниченията са били без причина.
Затова още от сега адвокати предупредиха, че гражданите не бива да се съгласяват да предават колите си доброволно, ако дадат положителна проба за алкохол или наркотици.
"Особено важно при положителен тест за наркотици, когато не сте употребили или сте употребили дълго време преди да шофирате: НЕ подписвайте протокол за доброволно предаване на автомобила си. Полицейските служители масово ще се опитат да Ви убедят как имате задължение да го направите или пък, че за Вас ще бъде по-добре. Няма такова нещо. Отнемането на МПС е мярка, която се прилага с присъдата и не следва да се прилага предварително. Ако желаят да Ви го отнемат на място, това трябва да стане с протокол за изземване", написа във фейсбук профила си адвокат Силвия Петкова.
Тя подчерта, че ако шофьорът предаде доброволно колата, след това няма да има право на обезщетение в случай, че пробата му се окаже отрицателна.
За убийство не може, но за пияни може
Освен задаващият се хаос с изземването на коли, има и много сериозен проблем със законодателната техника, използвана за промените. Това коментира пред Нова телевизия адвокат Александър Кашъмов. Той подчерта, че в момента сме в абсурдната ситуация да не е предвидено отнемане на автомобила при причинена смърт на пътя, но съдът е длъжен да приложи мярката, ако някой е карал пиян.
"Ако умишлено се причини телесна повреда или смърт, няма такова отнемане, но ако по непредпазливост се причини телесна повреда или смърт, има възможност съдът да отнеме. А в случай, в който формално има алкохол или наркотични вещества в кръвта, тогава задължително следва отнемане. Това само по себе си показва една обратна на нормалната човешка логика наказателна репресия.
Законодателната техника през последните години пада много надолу. Не се спазват правилата за задължителното обществено обсъждане и прозрачност на законодателния процес и резултатът е, че се приемат абсурдни разпоредби и разпоредби, които ще създадат проблеми", заяви той.
Все още има много неясноти около бъдещото отнемане. Например не е ясно какво ще се случва, ако колата е съпружеска собственост. Според текстовете на НК возилото може да бъде отнето или да се присъди неговата равностойност в пари. Когато обаче собствеността е семейна, т.е. обща, не се знае колко трябва да плати провинилият се съпруг.
Има и други въпроси без отговор. Ако колата е фирмена (какъвто случай вече има в Бургас), нейната равностойност трябва да бъде присъдена отново на нарушителя. Ако обаче става дума за голям камион или автобус, например, е несериозно да се смята, че шофьорът би могъл да заплати такава сума.