По-малко от две седмици до крайния срок за подаване на заявления за образуване на секции в САЩ и Канада за предстоящите парламентарни избори - интересът е вял.

  • Към сряда сутрин в САЩ са подадени 621 заявления, а в Канада 155. На нито едно място обаче няма събрани нужните 60, за да се разкрие място за гласуване. Най-близо са Питсбърг, Пенсилвания (56), Сиатъл (52) и Бостън (48). По около двайсетина заявления има подадени от Ню Брънзуик, Ню Джърси, Вирджиния бийч, Финикс, Филаделфия, Хюстън и Сан Франциско. За сметка на това в района с най-много българи Чикаголанд са подадени само единични бройки в някои от предградията - 4 в "Св. София" Дес Плейнс,  3 в Нейпървил и 13 в Шамбург. Тук автоматично ще се разкрие секция само в генералното консулство в центъра на Чикаго.
  • От посолствата ни във Вашингтон и Отава, както и генералните консулства по места призовават българите във всеки град да се организират по-бързо със събирането на нужните 60 заявления за разкриване на секции и да не чакат последния момент. Това може да се окаже проблем в САЩ, където Изборният кодекс ограничава броя на местата за гласуване до 35, а обикновено за парламентарни избори тук се разкриват между 40-45 секции.

    Автоматично в САЩ се открият секции в дипломатическите ни представителства в Чикаго, Ню Йорк, Вашингтон и Лос Анджелис. В Канада ще има в Торонто и Отава. Крайният срок за подаване на заявления е 28 февруари.

    Заявления могат да се подават онлайн и на хартия. Писменото заявление трябва да бъде подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата/куриерска компания до посолството във Вашингтон или до генералните консулства в Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис. В едно писмо може да има повече от едно заявления, като във всяко заявление може да бъде вписано само едно лице. В заявлението избирателят вписва на български език имената си по паспорт или лична карта, ЕГН и постоянен адрес в България. На кирилица или латиница вписва също населеното място в САЩ, в което желае да гласува, и настоящ адрес в САЩ. Не се приемат изпратени по електронна поща сканирани заявления.

    На последните президентски избори в САЩ бяха разкрити максимално допустимите 35 секции, а в Канада - 7. На първия тур в САЩ бюлетини пуснаха 4,749 българи, а на втория - 4,890. В Канада гласуваха 2,075, а на балотажа 1,247.

    Заради референдума на Слави обаче на първия тур в много от секциите се образуваха големи опашки, особено в Чикаго и Торонто. Там хората чакаха с часове, за да пуснат своя глас.

    Все още няма яснота и как ще се организира машинното гласуване от тази страна на Океана. През миналата седмица ЦИК реши, че такова ще има във всяка секция в България и в чужбина и последва решението на съда по казуса. Ден по-късно от комисията обявиха и конкурс за закупуването на 12,500 машини, които ще струват между 12,5 и 15 млн. лв. без ДДС.