Вятърната мелница в Несебър вече е музей. В нея са изложени артефакти, открити в некропола на античната гръцка колония Месамбрия, които датират от периода пети век пр.н.е. до трети век н.е., включително до римския период. Това разказа Стоянка Димова, уредник – археолог в музей „Старинен Несебър“, работила по подбора на експонатите и подреждане на изложбата в реконструираната вътрешност на мелницата.

„Артефактите са много интересни. Много от тях се показват за първи път пред публика, защото са открити при последните мащабни археологически проучвания в некропола на Месамбрия през периода 2007 – 2010 година. Той се е намирал в новия град на Несебър, непосредствено след провлака. Проучени са тогава над 1300 гроба, в които са открити ценни артефакти от различни исторически периоди, но най-ранните датират от пети век преди Христа и това са гробовете на първите гръцки колонисти на полуострова. Най-късните датират от римската епоха от трети век след Христа“, каза Димова, която е участвала и в археологическите разкопки.

Керамичните фигури, които са изложени във вятърната мелница, са

така наречените теракоти

Те изобразяват различни божества в по-ранния период 5 – 4 век преди Христа.

Тези статуетки са предимно изображения на божества.

„Имаме статуетки на богинята Афродита, Деметра, която е много почитана, на богинята Персефона също. По-късно в края на четвърти – трети век преди Христа вече се изобразяват на тези статуетки обикновени хора. Има статуетки на девойка, на мъж, статуетки на различни животни, на митологични същества, имаме изложен и един сфинкс, има и статуетки , които по онова време са служили за детски играчки. Те са открити в детски гробове. Представляват умалени фигурки на животни с подвижни крайници. Част от статуетките са били част от интериора на дома, а след това поставени в гробове, както на мъже, така и на жени“, каза Димова.

„В изложбата са показани над 120 артефакта. По-представителните и по-ценни са тези, открити в некропола“, посочи Димова. Изложбата „Богатствата на античния некропол на Месамбрия“ е временна. Артефактите ще останат там до края на летния сезон. След това ще бъде показана изложба с други ценни артефакти.


От Община Несебър добавиха, че мелницата на провлака е открита за първи път за посещение след сериозни реставрационни и консервационни дейности.

Мелницата е построена през 19. век

Принадлежала е на несебърски граждани, които са напуснали града след спогодбата „Моллов-Кафандарис“. През 1929 година е демонтирана и в началото на 70-те години на 20. век е възстановена по автентични снимки и спомени на съвременници.

Миналата година Общината направи пълна подмяна на обшивката от дъски, както и частични ремонтни дейности по конструктивните дървени елементи.

Подменена е и дъсчената обшивка на трискатния покрив.

Новата дървена обшивка по фасадата е изпълнена от импрегнирани против атмосферни влияния дъски, като закрепването им не е видимо по повърхността.
Прътите на перката, както и целият механизъм, също са почистени и консервирани. Монтирана е и дървена стълба с площадка, извеждаща до вратата на фасада на мелницата.

Грижата за архитектурните шедьоври, които правят града уникален, е приоритет за поколения местни управници, които са работили и работят за запазване на автентичността и целостта на паметниците на световното културно богатство, отредили на Несебър място в престижния лист на ЮНЕСКО за обекти с общочовешко значение.


В изпълнение на целите за постигане на автентичност и естетика в облика на района около мелницата, Община Несебър миналата година изпълни ремонт и на северната алея на провлака, състоящ се в полагане на гранитен паваж върху старата, неподходяща за облика и статута на античния Несебър бетонна настилка, посочиха от Общината.

Вятърната мелница е емблематична за града

и е своеобразен негов символ. Разположена е на моста между стария и новия град в Несебър. 

Около останалата от турско време автентична вятърна мелница има изградени пейки, а гледката към морето придава още по-голяма красота, затова и това е най-посещаваното и предпочитано място както от местни, така и от гостите на страната.

Тя представлява дървена постройка, висока над 10 метра. До втория етаж на вятърната мелница се стига по масивна стълба, където някога е било жилищно помещение, а на третия етаж е имало работно помещение.


Любопитен факт е, че тя никога не е била действаща мелница, а е построена за атракция на туристите. 

В началото на новата част на града се намира друга мелница – истинската, действала в миналото, която сега е вградена в хотел.