Четирима бивши главни прокурори в Британска Колумбия (Б.К.), Канада, се присъединиха към групата експерти по здравеопазването и правосъдието, призоваващи за легализация на марихуаната. Колин Габелман, Ъджал Досанж, Греъм Боубрик и Джеф Плант са подписали писмо до премиера на Британска Колумбия Кристи Кларк и до лидера на Новата демократическа партия Адриан Дикс, в което ги призовават да подкрепят узаконяване на марихуаната. Това би довело до регулиране на търговията с нея, както и до данъчното й облагане, съобщи CBC. Бившите прокурори твърдят, че тази стъпка ще спомогне за намаляване на престъпността, свързана с незаконната търговия с марихуана, ще повиши данъчните приходи и ще облекчи тежестта върху съдебната система на провинцията. "Като бивши прокурори в Б.К. ние сме напълно наясно, че провинцията ни вече загуби войната срещу индустрията с марихуана преди много години", пише в текста. "Какво донесе забраната? Големи печалби за организираната престъпност, широко разпространено улично насилие, в същото време лесен достъп до канабис за нашата младеж, намаляване на безопасността и значително увеличаване на разходите на данъкоплатците за обслужване на полицейски акции и съдебни дела, свързани с притежаване на марихуана", анализират бившите прокурори. Като представители на обвинението в миналото те настояват, че са много добре запознати с това до каква степен оказват влияние съдебните решения от подобни дела върху разпространението на трева. "Ние се притесняваме, че правителството на Б.К. поддържа политиката на федералните власти за налагане на задължителни минимални присъди за леки престъпления, свързани с канабис, се казва в писмото. Това е погрешна политика, която води до допълнително напрежение във вече запушената съдебна система, без в същото време да намалява процентът на употреба на канабис." По-нататък четиримата сравняват днешните закони, преследващи употребата на марихуана, с тези от 1920 г., забраняващи алкохола. "Време е политиците в Б.К. да се вслушат в огромното мнозинство избиратели, което подкрепя замяната на забраната на канабиса в полза на строго регламентирана правна уредба на употребата на марихуана от възрастни."
Премиерът на Б.К. обаче твърди, че не тя е човекът, който би трябвало да вземе подобно решение. "Аз уважавам решението на бившите прокурори - хора, които са извън политиката, да поискат трибуна и дебат по тази тема. Но все пак като премиер смятам, че е редно да оставим този въпрос в компетенциите на федералното правителство", заяви г-жа Кристи Кларк, чийто отговор бе публикуван този вторник.
Единият от подписалите апела - Джеф Плант, също признава, че политиците от Б.К. не могат да променят федералния закон, но твърди, че с акцията си четиримата са целели да добавят допълнителен аргумент към гласовете на хората, призоваващи за легализация на марихуаната. "Мисля, че и самото правителство разбира, че при така наречената война срещу наркотиците забраната на марихуаната не води до намаляване на употребата й", каза той, цитиран от CBC. Плант заяви, че целта е да се синхронизират изискванията за обществения ред в страната в съответствие с реалността. "Има данни, че около 400,000 жители в Б.К. редовно употребяват марихуана. Щом те притежават трева, значи нарушават закона, но, изглежда, това се толерира. Ние искаме да мислим, че тук, в Канада, живеем в едно общество, управлявано с върховенството на закона. Но ако всеки десети жител на Б.К. го нарушава, тогава е смешно да се мисли, че вярваме във върховенството на закона, когато сме склонни да толерираме поведение, което е, меко казано, неправомерно", каза той.
Освен бившите прокурори още четирима екскметове на Ванкувър, както и здравни служители се присъединиха към коалицията "Спрете насилието в Британска Колумбия" и поискаха да се регламентира продажбата на марихуана. "Спрете насилието" обединява полицаи и експерти от академичните среди в Университета на Британска Колумбия, университета "Саймън Фрейзър", Университета на Виктория и Университета на Северна Британска Колумбия.