Шефът на ФБР Майкъл Коми (ляво) и шефът на Агенцията по нац. сигурност адм. Майкъл Роджърс не просто опровергаха Тръмп, но и го поставиха в отбранителна позиция
Джули Пейс, "Асошиейтед прес"
Часове след като президентът нарече „фалшиви новини" съобщенията, че хора от предизборната му кампания са разследвани за тайно сътрудничество с Русия, директорът на ФБР Джеймс Коми потвърди, че такова разследване наистина има.
Шефът на ФБР освен това неведнъж подчерта, че няма доказателства в подкрепа на експлозивното твърдение на Тръмп, че неговият предшественик е наредил да бъдат монтирани подслушвателни устройства в небостъргача му („Тръмп тауър") в Ню Йорк. А адмирал Майкъл Роджърс, шеф на Агенцията за национална сигурност, опроверга доклад, според който Великобритания е помагала на президента Барак Обама за това подслушване, макар че Белият дом се позова именно на този доклад в подкрепа на твърдението на Тръмп.
Взети заедно, разкритията по време на дългите слушания в понеделник в комисията по разузнаването в Камарата на представителите са
необичайно унижение за президента
Неговите обвинения, станали веднага топ новини, както и атаките му в туитър, се сринаха под тежестта на дадените под клетва показания на някои от най-високопоставените служители по сигурността в държавата.
Мнозина от най-ревностните привърженици на Тръмп вероятно няма да бъдат разколебани от спектакъла, разиграл се в понеделник в Конгреса. Въпреки това доверието към Тръмп и репутацията му на надежден съюзник на неговите съпартийци републиканци в Конгреса са подкопани. Дори и ако неговите съветници в крайна сметка излязат сухи от „руското" разследване, както Белият дом твърди, че ще стане, то може да продължи „да виси" над президентството на Тръмп още месеци и години и да отклонява вниманието от амбициозните планове, които е обещал да осъществи.
Тази реалност изпъкна особено ясно в понеделник. Повечето кабелни телевизии предаваха на живо петте часа показания пред Конгреса на Коми и Роджърс вместо паралелното конгресно изслушване на Нийл Горсъч - щедро хваления от Тръмп негов кандидат, номиниран за вакантното място във Върховния съд. Слушанията за Русия протекоха на фона на усилията на Тръмп да убеди републиканците да застанат зад неговия пакет от реформи за здравеопазването - хазартен законодателен ход с дългосрочни последствия за отношенията на Тръмп със собствената му партия.
Още преди конгресните слушания в понеделник политическите позиции на президента вече бяха разклатени. Това бе първата от няколко публични сесии, които са насрочили комисиите по разузнаването в Камарата и Сената. Рейтингът на одобрение на президента вече се срина до 37 процента.
Над Тръмп отдавна тегне сянката на въпросите за неговите връзки с Русия заради демонстрираното от него благоразположение към Москва и
странната мрежа от връзки на неговите съветници с Русия
Белият дом продължава да твърди, че екипът на неговата кампания не е координирал с Русия хакерските атаки срещу групи на демократите в изборната кампания и отхвърля задълбочаващите се прения по въпроса като нещо, равносилно на политически „лов на вещици".
Въпреки това слушанията в понеделник притиснаха Белия дом в отбранителна позиция.
Говорителят Шон Спайсър на всекидневния си брифинг пусна в ход серия от противоречиви аргументи. Той натрапчиво цитираше изявления на депутати и бивши служители на правителството на Обама, че не са виждали доказателства за сговор между хора на Тръмп и Русия. В същото време отхвърляше почти идентични твърдения на някои от същите длъжностни лица по въпроса за обвиненията на Тръмп, че е бил подслушван с аргумента, че разследванията са на твърде ранен етап, за да се правят каквито и да е заключения.
Особено недоумение породи твърдението на Спайсър, че един от хората на Тръмп - Пол Манафорт, имал „твърде ограничена роля" в изборите през 2016 г. Всъщност Манафорт бе нает от Тръмп през март за мениджър на партийния конгрес и през май бе повишен за шеф на предизборната кампания. Спайсър освен това представи външнополитическия съветник Майкъл Флин само като „доброволец". Флин често пътуваше с президента, произнесе ярка реч на конгреса на републиканците и беше неговият първи съветник по националната сигурност.
И Манафорт, и Флин бяха уволнени от Тръмп след разкрития за връзките им с Русия. Манафорт напусна кампанията през август, когато се превърна в политическо бреме за президента заради съобщения в медиите за неговите бизнес връзки с проруски украински олигарси. Флин беше уволнен през февруари, защото не информирал точно високопоставени лица за контактите си с руския посланик в САЩ.
И Манафорт, и Флин са сред приближените на Тръмп, разследвани за вероятни контакти с Русия в процеса на изборите. Сенатската комисия по разузнаването е поискала също така от Роджър Стоун - отдавнашен съветник на Тръмп, и от Картър Пейдж - инвестиционен банкер, който за кратко време бе съветник на предизборния екип по външната политика, да пазят документи, свързани с нейното разследване.
Белият дом с подкрепата на някои републикански конгресмени казва, че истинският проблем е как разследването срещу съветниците на Тръмп е станало публично. Те смятат, че фокусът на разследването трябва да бъде да се разкрие кой е изнесъл класифицирана информация.
Тръмп се опита да премине в офанзива насред слушанията, пускайки серия от туитове от официалния акаунт на Белия дом. Един от тях, изглежда, обвиняваше правителството на Обама за изтичането на подробности за контактите на Флин с руския посланик. Друг негов пост в туитър погрешно твърдеше, че Коми и Роджърс заявили пред конгресмените, че Русия „не е повлияла" върху изборния процес.
В момент на проверка на фактите в реално време шефът на ФБР ясно посочи, че не е казал такова нещо. „Нямаме информация по този въпрос", каза той.