На фона на ново рекордно високо ниво в Средиземно море, Северният Атлантик достигна най-горещото си ниво няколко седмици по-рано от обичайния си годишен връх, според предварителните данни, публикувани от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (НАОАИ), предаде АФП.
Новината идва, след като учени потвърдиха, че юли е на път да бъде най-топлият месец в историята на рекордите - изгаряща топлина, засилена от глобалното затопляне, което засегна десетки милиони хора.
„Въз основа на нашия анализ рекордно високата средна температура на морската повърхност в Северния Атлантически океан достига 24,9°C, каза Шиниан Ин, учен от агенцията.
Рекордът е особено стряскащ, тъй като идва в началото на годината - обикновено Северният Атлантик достига своята пикова температура в началото на септември.
"Предишният рекорден връх беше регистриран през септември 2022 г. при 24,89°C", добави Ин.
НАОАИ, която следи температурите от началото на 80-те години на миналия век, ще има нужда от около две седмици, за да потвърди предварителните констатации.
Средиземно море достигна най-високата си температура, съобщиха испански изследователи - на фона на изключителна гореща вълна в Европа.
Рекордът от 28,71°C беше обявен от испанския Институт по морски науки, който анализира данни от сателити, използвани от европейската програма за наблюдение на Земята "Коперник".
Тези експерти обявиха, че измерват дневната средна температура на морската повърхност, а не през цялото денонощие, тъй като тя е по-малко податлива на екстремни скокове на температурата в изолирани райони на морето.
Средиземноморският регион, засегнат от рекордни температури през юли, отдавна е класифициран като "гореща точка" на изменението на климата.