Нови изследвания установиха, че в Средна Америка скоро може да стане твърде горещо, за да живеят в нея хора, съобщи Newsweek. 

Частта от Съединените щати от Флорида до Ню Йорк и от Хюстън до Чикаго може да стане толкова топла, че хората няма да могат да издържат да живеят там, ако планетата продължава да се затопля над 3 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, показва проучване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences. 

При сегашното ниво на затопляне на Земята, САЩ ще продължат да изпитват горещи вълни, но те няма да надминат човешките ограничения за живот. 

По време на проучването учените разгледаха

пет възможни сценария за затопляне,

ако Земята се затопли над 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. 
„Сред петте сценария междинният е най-вероятен да се случи и ще доведе до затопляне от 2.1 – 3.5 градуса по Целзий до края на този век“, каза за Newsweek Чинчин Конг, съавтор на изследването и докторант в университета Purdue.

„Последните наблюдения показаха, че може да се справим малко по-добре при затопляне между 2 и 3 градуса по Целзий. При повишаване на средните температури с 2 градуса по Целзий само хората в сравнително малки области в Пакистан ще бъдат изложени на над 240 часа некомпенсиран топлинен стрес всяка година, което се равнява на един месец", обясни той. „Това със сигурност е проблем, тъй като този регион е гъсто населен. Но не бих очаквал топлинният стрес да направи някое място необитаемо при това ниво на затопляне.“ 


При покачване на средните температури с 3 градуса по Целзий обаче обитателите на голяма част от долината на река Инд и крайбрежния регион на Персийския залив и Червено море биха могли да претърпят средно повече от два месеца и дори повече от три месеца некомпенсиран топлинен стрес всяка година, каза Конг. „Ал Худайда, вторият по големина град в Йемен, този брой достига до 160 дни. Така тези региони ще станат необитаеми или ще са необходими драматични промени в начина на живот за оцеляване. Тъй като 3 градуса по Целзий са в обхвата на най-вероятните сценарии за затопляне, гореспоменатите ситуации е доста вероятно да се случат по мое мнение“, каза Конг. 

Хората могат да издържат само на определено количество топлина и влажност, преди това да се превърне в сериозен проблем за здравето им.

Продължителното излагане на екстремна топлина може да причини топлинен удар или в тежки случаи дори инфаркт. Докато климатичните промени, предизвикани от човека, продължават, Земята само ще продължи да се затопля.

Учените смятат, че може да е само въпрос на време

планетата да достигне отвъд точката, която човек може да издържи

Сделки като Парижкото споразумение имат за цел да сведат до минимум затоплянето. 

От началото на индустриалната революция – когато хората за първи път започнаха да изгарят изкопаеми горива в големи количества – Земята се затопли с около 1 градус по Целзий. Има някои случаи, при които невероятно високите температури вече са започнали да влияят на хората. 


Учените обясняват, че докато моделите, използвани в изследването, са добри в прогнозирането на събития, те не предвиждат конкретни събития. Такава, например, беше горещата вълна в Орегон, която уби повече от 700 души през 2021 г. 

„Еволюционната или генетична адаптация към променящия се климат отнема много, много поколения, за да се развие. Много по-дълго от времевите граници, свързани с настоящия ни променящ се климат“, каза пред Newsweek Даниел Вечелио, един от учените, участвали в проучването. „Въз основа на настоящите физиологични възможности на човека, може да е възможно тези, които живеят в региони, които са често изложени на екстремни горещини (напр. Южна Азия, Близкия изток),

да развият по-добра биологична защита

срещу топлината, но все още има ограничения на това, на което ще могат да издържат. Хората, живеещи в средните географски ширини, вероятно няма да бъдат изложени на тази екстремна топлина достатъчно постоянно, за да изградят голяма или дълготрайна физиологична защита.“ 


Вечелио каза, че адаптацията за повечето хора ще бъде в технологичен смисъл, като например използването на климатици. 

Могат да бъдат направени и поведенчески адаптации, например промяна на работното време, за да се избегнат най-горещите части на деня. „Не мисля, че е изненадващо, че при продължаващо затопляне ще достигаме по-често тези по-ниски температурни прагове в повече региони по света, но някои от величините на годишното излагане на некомпенсиран топлинен стрес бяха отрезвяващи“, каза Вечелио.

„Разбира се, човек би си представил, че през летния сезон ще има по-дълги периоди на превишаване на прага, но някои от градовете в Близкия изток ще имат над 1,000 или 2,000 часа излагане на екстремни горещини всяка година в по-топъл свят с 4 градуса по Целзий, който, ако се разпространи равномерно на 8-часови стъпки, би означавало до 300 дни в годината на този привидно фатален топлинен стрес, ако не се вземат предпазни мерки или не се предвиди технологична адаптация.“