Изтекъл в медиите таен доклад, предназначен да информира правителството за истинското положение, разкрива икономически срив в Русия. Москва използва всякакви средства и канали, за да внушава, че руската икономика е неуязвима от санкциите на Запада. Оказва се, че реалността е съвсем различна. 

Русия може да се окаже

изправена пред дълга и дълбока рецесия заради американските и европейските санкции, предупреждава документът, който е стигнал до агенция Bloomberg.Докладът се основава на оценки и прогнози на експерти и на представители на властите, като целта му е да даде реална представа как световната изолация се отразява на руската икономика. Той е бил изготвен за среща на високопоставени представители на властта, провела се на 30 август.Два от представените три сценария в доклада показват ускоряване на икономическото свиване догодина, като икономиката се връща към предвоенното си състояние чак в края на десетилетието или по-късно. Сценарият на движение „по инерция“ предвижда икономиката да достигне дъно следващата година при 8,3% под икономическото представяне от 2021 г. „Стресовият“ сценарий пък прогнозира дъно през 2024 г. при 11,9% под миналогодишното равнище.И в трите сценария прогнозата е, че натискът на санкциите ще става все по-силен, като вероятно  още държави ще се присъединят към наказателните мерки срещу Русия. Всички сценарии очакват натиска на санкциите да се усили, като е по-вероятно повече страни да се присъединят към тях. Острият завой на отдалечаване на Европа от руския петрол и газ също може да засегне способността на Кремъл да снабдява собствения си пазар, става ясно от текста.

В доклада се посочва,

че санкциите са насочени срещу секторите, които са дългогодишни локомотиви на руската икономика, и на практика засягат около една четвърт от целия внос и износ на Русия, а освен това страната е изправена пред „блокада“, която „засяга всички форми на транспорт“ и това допълнително удря икономиката. Технологичните и финансовите ограничения също увеличават натиска. Според доклада до 200 хил. IT специалисти може да напуснат страната до 2025 г. Това е първа официална прогноза-признание за разрастващото се „изтичане на мозъци“, отбелязва Bloomberg.

Изготвилите доклада

препоръчват да бъдат предприети редица редица мерки за подкрепа на икономиката и за облекчаване на ударите от санкциите. Но визираните мерки са същите, които Москва прилагаше през последните десетина години без особен ефект. При пълно спиране на доставките на природен газ за Европа само от данъци руската хазна ще загуби до 400 млрд. рубли (6,6 млрд. долара) приходи и няма да е възможно загубените продажби да бъдат компенсирани с нови пазари - дори и в средносрочен план. А производството ще трябва да бъде намалено. Плановете на Европа да спре вноса на руски нефт и петролни продукти (около 55% от износа е бил за Стария континент миналата година), също може да наложат значителни съкращения на производството.Производителите на метали пък губят 5,7 млрд. долара на година от санкциите, предупреждават експертите.