Нападателят на Чили Артуро Видал иска обяснение от съдията Дамир Скомина защо голът му във вратата на Камерун е бил отменен. Арбитърът се съобрази с реферите пред мониторите, които сигнализираха за засада
Яна Касова
Може да е клише, че спортът е социален феномен, но пък трудно може да бъде оспорено. И в бързо променящия се свят той също трябва да претърпи изменение. Международните федерации не спират да търсят начини да се адаптират към предизвикателствата. Феновете имат все по-малко време, което да отделят за спортни събития, а дисплеят на телефона все по-често става единствен източник на информация. Това се отразява както на посещаемостта по стадионите, така и на телевизионните рейтинги, а оттам и на интереса на спонсорите. Но има и нещо друго - в платежоспособна възраст е цяло едно поколение, което израсна със спортове, които не присъстват в официалните календари на първенствата. Каквото търсенето, такова и предлагането - икономиката отдавна следва този принцип, а спортът от десетилетия се движи по бизнес модел. И когато зрителите искат екшън, трябва да се сменят оборотите. Промените идват дори в най-консервативните игри.
„Не сме вече в 1940 г. Всеки един спорт трябва да се променя, за да се адаптира към социалните изисквания. Ако не, то изоставаш назад", коментира пред „Гардиън" изпълнителният директор на новата европейска верига от голф турнири GolfSixes Кейт Пели. За да привлече повече зрители и играчи, състезанието се организира на игрище с 6 дупки и тотално излиза от класиката на 18-те. И играта вече има ефект, защото привлича младото поколение. Дори специалистите в голфа признават, че голфър трудно би взел детето си на изморително дългата разходка при пълния тур на играта.
Друг спорт - леката атлетика, който има сериозни традиции с класически дисциплини и правила, започна да променя своя облик. През 2015 г. - още с встъпването си в длъжност като президент на Международната асоциация на атлетическите федерации (ИААФ), Себастиан Коу обяви, че ще работи основно по пътя към привличане на младото поколение. Периодично регламентът за провеждане на различни атлетически стартове се променя в търсене на зрителския интерес. Дори в най-комерсиалните състезания като Диамантената лига се търси динамиката на надпреварата с намаляване на опитите в скоковете и хвърлянията, оптимизира се броят на участниците, включват се и смесени стартове.
Един от новите успешни формати е отборната надпревара, в която участват и мъже, и жени, и хора с увреждания, „Нитро атлетикс". Домакин на проявата са големите градове в Австралия, а лице и редовен участник в проявата е най-бързият човек на планетата Юсейн Болт. И той прави свой отбор, с който се включва в неколкодневната проява с дисциплини от класическата олимпийска програма, но и такива като 150 м, 3-минутна щафета, бягане на 1 миля с елиминации и още няколко състезания със съчетание между класика и забавление. Резултатът - огромен интерес от страна на участници и рекламодатели. Атлетическите състезания все по-често излизат от стадиона, за да са сред хората. Така на европейски гари се провеждат състезания по тласкане на гюле, професионалисти в скока на височина и овчарския скок се надскачат в големи търговски центрове. „Няма да лъжа, спортът не е в добра позиция. Но промоцията му като на „Сити геймс" е правилен път", коментира олимпийският и световен шампион в скока на дължина Грег Ръдърфорд, който редовно се включва в състезанията из улиците на Манчестър. „Грейт Сити геймс" ежегодно е домакин на световноизвестни атлети, които обуват шпайкове за нетрадиционни стартове на 150 м, 200 м препятствено бягане и други из улиците на града.
Градските и дейни млади хора карат колело в пресечена местност, играят стрийтбаскет. Ърбън културата доведе и до промени в програмата на олимпийските игри. Така от Токио 2020 колоезденето включва нова дисциплина - състезания по колоездене с BMX в парка, а баскетболът - младежкото си направление „3 на 3". Наред с още пет напълно нови спорта всеки един от тях, носещ със себе си цели индустрии за екипировка, дрехи и дори музика - бейзбол и софтбол, карате, спортно катерене, скейтборд и сърфинг, олимпизмът отговаря на модерните потребности на по-младото поколение. Други от предпочитаните спортове на младите обаче не бяха допуснати до олимпийското семейство. Скоковете от големи височини, таекуондото, както и паркурът, който търси пробив през гимнастиката, ще трябва да чакат поне още един 4-годишен цикъл.
Един от считаните навремето за спорт на младите - сноубордът, вече успешно присъства на зимни олимпийски игри от 2006 г. и е доказателство за правилна линия на промени, що се отнася до съобразяване с интереса на новите поколения. „Живеем в бързо променящ се свят и ролята на спорта в обществото непрестанно се променя. Иновациите се превръщат в ключ към адаптация към тази нова реалност. Всички международни федерации във всички спортни организации са начело на този бързо променящ се пейзаж и всеки трябва да демонстрира новости всеки ден", заяви президентът на МОК Томас Бах.
Отново в модерната линия на равенство между половете женското присъствие в Токио се вдига до рекордните 48.8%. В Рио то беше 45.2%, а в Лондон - 44.2%. Почти достигнатото абсолютно равенство между мъже и жени в Токио ще стане реалност заради още промени, които МОК прие. В леката атлетика и плуването влизат смесените щафети - съответно на 4 х 400 м и 4 х 100 м. Смесени състезания са включени в джудото, тениса на маса, стрелбата с лък и триатлона. В колоезденето на писта се добавя преследване за мъже и жени.
„Щастлив съм, че Игрите в Токио ще бъдат младежки, по-градски и ще има повече жени", сподели Томас Бах, който предупреди, че промените за Олимпиадата през 2020 година са само стъпка в програмата за привличане на повече младежи към олимпизма.
Видеоповторенията вече са част от футбола, но стремежът за изменение на най-популярната игра не спира. Международният футболен борд (МФБ) в момента обсъжда различни идеи, като най-революционната е времетраенето на мачовете да бъде намалено от 90 на 60 минути (2 полувремена по 30 минути), като часовникът бъде спиран, когато топката не е в игра, подобно на хокея. Друго предложение е при изпълнение на дузпа в редовното време топката да не може да бъде довкарвана, ако вратарят я спаси. Сред новостите, които обсъждат от МФБ, са още: играч да може да подаде сам на себе си при свободен удар или корнер; началният удар да бъде изпълнен дори ако топката се движи; ако вратарят улавя пас назад от свой съотборник или подаване от тъч, да се отсъжда дузпа; да се отсъди гол, ако играч е задържан непосредствено пред голлинията или негов удар от близка дистанция към вратата е спрян с ръка; край на полувремето или на мача да се слага само ако топката е извън игра.
Всички изменения на правилата имат за цел да направят спорта атрактивен за зрителите. Има ли опасност по пътя да се допуснат грешки? Определено да. Някои новости може да доведат до отлив на повече „традиционалисти", отколкото ще бъдат привлечените „нови" фенове. От гледна точка на спортистите и треньорите също ще има предизвикателства, защото в някои от случаите ще се изменят изцяло сегашните начини за подготовка за състезания. Но промените са неизбежни и ако се правят внимателно, може би ще се намери точният баланс.