снимки www.framar.bg
Стоян Янкулов-Стунджи е един от малкото български джаз музиканти, който е популярен и извън почитателите на този стил. Неговите обработки на български фолклор, а и изцяло авторски фолклорни парчета, изпълнени в дует с Елица, се въртят по радиостанциите и са едни от най-търсените в YouTube. Тяхната популярност тръгна от участието им във фестивала "Евровизия" с песента "Вода", с която се класираха на 5 място - единственият успех на България в този конкурс. Затова може да се каже, че Стунджи е много повече от джаз музикант. Свирил е с Биг бенда на Българското национално радио. Участвал в проекти на Боби Макферин, Корнел Хорват, Енвер Измаилов. Осъществява записи на джаз, поп и етно музика. Това съществено е повлияло на уникалния му стил на свирене, в който успява да възпроизведе оркестрово звучене на ударните инструменти. Разговаряме със Стунджи за това може ли да се свири джаз на тъпан, за удоволствието от преподаването на музика и новите му музикални идеи.
- Вие сте изключително широкоспектърен музикант. Може да ви чуем да свирите джаз, фолклор, дръм енд бейс, рок, фюжън. Кой от тези стилове ви кара в най-голяма степен да се чувствате като „в свои води"?
- Точно така бих определил стила, в който се чувствам най-добре - широкоспектърен. Аз се кефя да свиря най-различна музика. Нямам ограничение и нямам фаворит сред стиловете, в които свиря. За мен музиката е музика като цяло.
- Известно е, че владеете уникален стил и умеете да свирите на няколко инструмента (пиано, тарамбука, тъпан, барабани). Кой от тях използвате най-много в джаз музиката? Изобщо трябва ли да има някакво строго ограничение?
- В джаз музиката използвам най-много барабаните си. Макар че много често ме карат да свиря джаз на тъпан! По принцип няма ограничение, всеки търси нещо интересно. Свирейки на тъпан, било то джаз или рокендрол, когато знаеш как да го изсвириш, пак си звучи добре, и то доста оригинално.
- През 2007 г. се класирахте на престижното 5-о място в конкурса „Евровизия". Имате ли амбиция да участвате с нов проект на следващия конкурс?
- Амбиция може да се роди тогава, когато имам готова идея, готово за конкретния повод шоу, като цял спектакъл. Когато имам зад гърба си наистина качествен материал, тогава не се притеснявам да се явя пак на нещо подобно. Но всичко зависи от музата!
- На какво се дължи според вас това, че преди и след вашето участие в конкурса България не е имала подобен успех?
- Мога да кажа, че успехът ни се дължи на нашата оригиналност и на това, че бяхме различни. Свирехме музика, която си свирим винаги, не сме се опитвали да имитираме някого. Нужни са уникалност и добро изпълнение. Силата ни беше и в това, че винаги се раздаваме 100 процента в начина, по който поднасяме творчеството си. Важно е да се „боцне" сърцето на публиката, независимо в какъв стил е музиката, която се изпълнява. Мисля, че ние тогава го направихме и на това се дължеше успехът ни.
- Музикалните ви проекти с прочутия колумбийски бас китарист и композитор Хуан Гарсия Ерерос пожънаха голям успех. Мислите ли отново да излезете заедно на една сцена?
- Да, разбира се! През лятото ще свирим в Бургас, на фестивала "Спирит ъф Бургас". Ще бъдем заедно с неговата формация. Така стана, че те от Колумбия уредиха да свирим на този български фестивал, което е потвърждение на това, че никой не е пророк в собствената си страна. Аз се опитах да уредя участието ни в "Спирит"-а, но не се получи. Когато обаче това стана от чуждестранна страна и по стечение на обстоятелствата аз също свиря в тази група, нещата се обърнаха. За пореден път се доказа, че за чужденците у нас се отваря всяка врата.
- Вие взехте участие в лятната музикална академия на Нов български университет. Хареса ли ви работата със студенти, преподавателската дейност?
- Да, това беше един 10-дневен курс и беше изключително интересно. Оказа се, че когато преподаваш, когато учиш другите, преоткриваш и за себе си много неща.
- Смятате ли и занапред да се занимавате с преподаване на музика?
- По принцип смятам да се занимавам и се занимавам. По-скоро преподавам частни уроци. Има доста желаещи, които искат да посещават уроците, имам си и място, където преподавам.
- Проблемът, пред който най-често се изправят българските музиканти, е пиратството - това, че музиката не се продава легално. Какъв е според вас изходът от тази ситуация?
- От това няма спасение, няма как да се разреши този проблем. Така е в България и така ще бъде. Единственият начин за музиканта да продава албумите си е по време на концертите. На наши концерти например са се продавали по 500, по 1000 албума. Вече все по-рядко хората си купуват албуми от магазините. А на концерта хората се запалват и още докато са във вихъра на емоцията, идват и си вземат албума.
- Вие сте лауреат на множество награди за принос в областта на изкуството и популяризирането на българската култура по света. Какво бихте казали на младите хора, които тепърва започват да се занимават с музика?
Бих им казал да не се страхуват от големия труд, който им предстои! Трябва да бъдат последователни и ще бъдат възнаградени за това. Господ ще ги възнагради щедро, ако бъдат постоянни и не се отказват. Преследвайте мечтите си и отстоявайте целите, които сте си набелязали!
Цветана Димитрова, Фрамар