Край бреговете на шест района на анексирания от Русия Крим са регистрирани нови петролни разливи, чиято дължина надхвърля 12,5 км, съобщи регионалното управление на Министерството на извънредните ситуации. Руските власти сформираха комисия за отстраняване на последствията от извънредната ситуация под ръководството на вицепремиера Виталий Савелиев и ръководителя на руското министерство на извънредните ситуации Александър Куренков.

Нови замърсявания с мазут бяха открити в неделя, 12 януари. Установени са случаи на откриване на петролни продукти в 6 общини с обща дължина 12,61 км, съобщават от Министерството на извънредните ситуации. Става дума за "Евпатория, Судак, Феодосия, Ялта, районите Саки и Черноморски, остров Тузла и нос Такил в Ленински район". От ведомството увериха, че 225 групи за наблюдение извършват мониторинг на брега, 22 кораба работят в морето, а наблюдението на въздуха се осигурява от два вертолета Ми-8.

В понеделник местният отдел на Министерството на извънредните ситуации съобщи, че 9,61 км от бреговата линия са почистени от мазут. "Събрани са 36,18 тона замърсен пясък и пръст. Общо 976 души и 216 единици оборудване бяха включени", заявиха властите.

Междувременно стана ясно, че спасителите все още не могат да отстранят изтичането на петрол от заседналия танкер "Волгонефт-239", което беше открито миналия петък в района на пристанище Таман в Кубан. Куренков съобщи, че не е възможно да се завари течът в кърмата поради изтичане на мазут. "Необходимо е възможно най-скоро да се отстрани течът и да се изпомпва мазутът от кърмата на танкера. В момента не могат да се извършват заваръчни работи, докато мазутът е близо до борда на танкера. Затова е необходимо по всякакъв начин да се разчисти пътят за водолазните екипажи със заваръчна техника", каза той.

Специалисти положиха над 500 метра технически път до кърмата на танкера "Волгонефт-239", предаде ТАСС, като се позова на оперативния щаб на Краснодарска област. Връзката с кърмата на танкера ще позволи да се съберат петролните продукти и да се предотврати разпространението им в акваторията. За две денонощия са били положени над 500 метра, съобщава ТАСС.

В Таманския залив емисиите достигнаха, наред с други места, орнитологичния резерват Таман-Запорожие. За това пише екологът Роман Пукалов. Той отбеляза, че стотици хиляди птици спират на тази „ключова орнитологична територия“ по време на миграция; сега там има десетки хиляди. "Това е много обезпокоителна новина. „Вчера този бряг беше почти чист", отбеляза той.

На фона на влошаващата се ситуация руският премиер Михаил Мишустин в понеделник, почти месец след потъването на два танкера в Керченския пролив, създаде правителствена комисия за справяне с последствията от аварията. Той беше оглавен от вицепремиера на Руската федерация Виталий Савелиев.

Мишустин заяви, че е необходимо "възстановяване на уникалната екосистема на Черноморското крайбрежие, Краснодарския край и Република Крим възможно най-скоро". Той нареди крайбрежието да бъде почистено от вредни емисии и да се направи "всичко необходимо за предотвратяване на нови течове на петрол", както и непрекъснато наблюдение на качеството на въздуха и питейната вода в пролива.

Федералният щаб за реагиране при бедствия беше създаден едва на 12 януари, след като президентът Владимир Путин изрази недоволство, че властите не правят достатъчно, за да сведат до минимум щетите. Куренков пристигна в Анапа, за да наблюдава лично хода на работата. Самият Кремъл също дълго време отказваше да въведе федерален режим на извънредни ситуации поради разлива на мазут в Черно море: първоначално Путин предложи да се ограничи реакцията до изпращане на "допълнителна група от Министерството на извънредните ситуации".

Мащабът на бедствието обаче се оказа по-сериозен, отколкото първоначално заявиха властите. На дъното на Черно море остават около 5000 тона мазут, "вид желеподобна маса, която не се движи никъде", каза губернаторът на Краснодарския край Вениамин Кондратьев в събота.

Петролният разлив стана на 15 декември в Керченския пролив. Там по време на буря танкерът Волгонефт-212 се пречупи наполовина и потъна, а Волгонефт-239 заседна. До 17 декември нефтените разливи достигнаха бреговете на Анапа и района на Темрюк в Краснодарския край. Според руското министерство на транспорта в резултат на аварията в Черно море са попаднали около 2,4 хиляди тона мазут. Общо на борда на двата танкера е имало около 9,2 хиляди тона петролни продукти.

"Опустошителните ефекти" върху околната среда

Заместник-председателят на Европейския парламент Виктор Негреску, който е румънец, съобщи, че е отправил запитване към Европейската комисия относно "опустошителните ефекти" върху околната среда в Черно море от корабокруширалите руски петролни танкери, предаде Аджерпрес. Негреску е поискал прилагане на съществуващите европейски механизми за защита на териториалните води на Румъния и България.

"За някои това е незначителна тема, но Черно море е важно за Румъния. От близо месец Черно море се сблъсква с опустошителните ефекти от най-значимото екологично бедствие в последните години, причинено от два руски петролни танкера в Керченския проток. Стотици птици, десетки делфини и хиляди морски обитатели умряха, а екосистемата е замърсена с вещества, които попаднаха във водата, включително хиляди тонове М100 - силно токсичен синтетичен продукт", се посочва в публикация на Негреску на страницата му във Фейсбук.

Негреску е приканил европейските институции да подкрепят страните членки от зоната на Черно море с оглед на възстановяването на морските екосистеми, опазването на биоразнообразието, избягването на какъвто и да е риск за населението и почистването на евентуално засегнатите плажове.