Терминатора – суперуспешен като спортист, актьор и политик

Яна Касова

Спортистите често са ухажвани от политиците заради общественото им одобрение. Не са обаче много примерите на популярни атлети, които достигат до най-високите етажи на политическия живот. Съвсем скоро спортист ще се възкачи на премиерския трон на Пакистан, след като оглавяваното от бившия състезател по крикет Имран Хан политическо „Движение за справедливост" спечели парламентарните избори в азиатската страна. Хан ще има 109 места в 269-членния парламент, което означава, че ще се наложи да търси партньори за коалиционно правителство. Очаква се екскапитанът на националния тим по крикет на Пакистан при единствената му Световна купа през 1992 г. да стане министър-председател. 65-годишният бивш спортист и плейбой обаче ще има да разрешава сериозни проблеми. Политическите анализатори предричат, че Хан ще последва примера на мнозина лидери преди него, като подкрепи строгите ислямски закони и покаже симпатия към екстремистките групировки - политики, поставили Пакистан в изолация в продължение на години. Очаква се Хан да вложи и чара си, за да рестартира проблемните отношения между Пакистан и Запада, както и с Китай. „Относително малко пакистански лидери са спечелвали Запада, казва Майкъл Кугълман, заместник-директор на програмата за Южна Азия в международния център „Удроу Уилсън". - Но Хан знае как се работи в международната среда. Името му вече е известно и не се налага да бъде представян."

Хан победи в политическия ранг не кого да е, а Арнолд Шварценегер. Досега Терминатора беше считан за най-успелия атлет в политиката. Единствено това, че е роден в Австрия, му попречи да се кандидатира за президент на САЩ. Шварценегер пристигна в Америка на 21 г. и се превърна в легенда в културизма, като спечели шест пъти най-престижното състезание в този спорт - „Мистър Олимпия". Преди да се впусне в политическа кариера, той стана любимец на филмовите фенове по целия свят с актьорската си игра в популярни холивудски екшъни. През 2003 г. Шварценегер беше избран за губернатор на един от най-богатите щати в страната - Калифорния, издигнат от Републиканската партия. Той бе толкова успешен, че повтори мандата си и управлява до 2011 г.

На Изток пък популярни боксьори намериха място в политическия елит. По-големият от двамата братя Кличко - Виталий, навлезе в политиката още докато беше на професионалния ринг. През 2004 г. той подкрепи Виктор Юшченко, който се кандидатира за президент на Украйна, и година по-късно бившият световен шампион стана негов съветник. През 2006 г. Кличко загуби състезанието за кмет на Киев от Леонид Черноветски, но с партията си УДАР влезе в местния парламент през 2010 г. От 2014 г. Кличко е кмет на Киев и оглави Градския съвет на града.

Със своите 231 см бившият боксьор в тежка категория Николай Валуев активно се занимава с политика след края на кариерата си. През 2011 г. Валуев беше избран в руската Дума като депутат от партията на Владимир Путин „Единна Русия". Бившият световен шампион е член на Комисията за младежта и спорта в Родината си. Друг титан на боксовия спорт - Мани Пакиао, върви към мечтата си да бъде президент на Филипините. Осемкратният световен шампион навлезе в политиката преди декада и в момента е втори мандат сенатор. Той има пример от Африка, че с упорство и настоятелност мечтите се сбъдват. Първият футболист извън Европа, който печели „Златната топка", Джордж Уеа спечели изборите за президент на Либерия в края на миналата година. Това беше негов трети опит да застане на позиция № 1 в страната си, след като през 2005 и 2011 г. загуби с малка разлика. Най-успешният футболист на Африка, играл за „Пари Сен Жермен" и „Милан", изкара повече от десетилетие като депутат в парламента на Либерия.

Съотборникът на Стоичков от дриймтийма на „Барселона" Ромарио вече е с опит като депутат от социалистическата партия в Бразилия. Бившият нападател се кандидатира в Рио през 2010 г. и спечели 150 000 вота, което го нареди шести сред 70-те избраници. През 2014 г. влезе в сената на Бразилия с рекордните за цялата страна 63,4% от гласовете. Основните му ресори са корупцията, политиката в здравеопазването и особено тази за социално слабите и инвалидите. Ромарио обмисля в бъдеще да се кандидатира и за президент на страната. А някогашният му партньор в атаката на „селесао" - Бебето, днес е негов конкурент в политиката, тъй като е депутат от Демократичната партия на труда. „С Ромарио сме приятели до живот, но имаме различни виждания в политиката", обяснява Бебето. Той събра над два милиона гласа на изборите за сенат.

За Бил Брадли може да се спори в коя от двете сфери беше по-успешен - на баскетболното игрище или в политиката на САЩ. Той е в Залата на славата на баскетбола като двукратен шампион на НБА с тима на „Ню Йорк Никс" и носител на златен олимпийски медал от Токио-1964. А след спортната ера Брадли беше сенатор, като представляваше Ню Джърси за 18 г. През 2000 г. неуспешно се кандидатира за президент, а след това беше в екипа на Барак Обама.

Британците също са дали много на световния спорт, а немалко от елитните им атлети обличат официалния костюм като политици. Колин Мойнихън беше министър от правителството на консерваторите, а преди това един от най-добрите кормчии в историята на гребането. За 20 г. кариера в лодката той спечели регатата на Великобритания с Уелс, стана световен шампион през 1978 г. и сребърен медалист от Олимпийските игри в Москва през 1980 г. Спечели и легендарната регата „Оксфорд срещу Кеймбридж". Легендарният бегач на средни разстояния Себастиан Коу имаше политически амбиции още докато бягаше с националния екип на Великобритания. Като носител на два златни и два сребърни олимпийски медала през 1992 г. той спечели изборите във Фалмаут и Камбурн от името на Консервативната партия и стана депутат само 2 г. след като спря със спорта. След това загуби мястото си, но остана в политиката като частен секретар на лидера на партията Уилям Хeйг. През новия век той се отдаде на спортната администрация и оглави Британския олимпийски комитет, а като председател на организационния комитет на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. се справи отлично. В момента той е президент на най-голямата неправителствена организация в света - Международната асоциация на атлетическите федерации (ИААФ).

Весела Лечева е най-добрият спортист сред политиците в България. Близо 20 г. тя е в редиците на БСП, депутат и в момента. Носителката на два олимпийски сребърни медала в спортната стрелба беше шеф и на Държавната агенция за младежта и спорта - институцията, предхождала едноименното министерство. Лечева е един от най-ярките ни представители в спорта, като в дългата си спортна кариера освен отличията на олимпиади тя има и пет световни титли и осем европейски. Олимпийският шампион в тройния скок Христо Марков влезе в парламента през 2004 г. Тогава беше в редиците на СДС, но бързо се оттегли от политическия живот. Неговата възпитаничка и олимпийска шампионка Тереза Маринова също беше ухажвана и номинирана от ОДС за място в парламента, но и тя предпочете да се развива далеч от „жълтите павета".