Яна Касова

В миналото единственият начин да гледаш голямо спортно събитие беше да пуснеш телевизора. Но вече светът е друг. Все повече фенове пренебрегват традиционната телевизия, за да се потопят в любимата игра. А за да отговорят на търсенето на феновете си, много от спортните отбори правят собствени апликации, за да не изпускат зрителите си. Цели лиги вече подписват договори за онлайн излъчване, а то е и възможност за откриване на нови пазари. Показаното на терена вече не е достатъчно, за да се задържи интересът на феновете. Мажоритарните телевизионни компании като ESPN, Fox и NBC предлагат приложенията за спорт на живо, които зрителите могат да използват на своите смартфони или компютри. Големи професионални лиги като НБА и бейзболната лига в САЩ също създават приложения.

Около 24% от американците нямат абонамент за кабелна или сателитна телевизия, а 15% са се отказали от абонамента си. Цифрите са още по-високи, когато говорим за децата на милениума (родените след 2000 г.) - 16% никога не са имали абонамент, а 19% вече нямат такъв. Нещо повече, 64% от родените в Новото хилядолетие казват, че нямат абонамент за тв съдържание, защото имат достъп до онлайн такова. Борбата на мобилния пазар тепърва ще се разгаря и по-сериозно, защото процесът на пренасочване сред спортните фенове е съвсем в началото си, а с неговото напредване ще се увеличава и броят на алтернативите за тях.

Mобилните платформи все още са допълнение към традиционното гледане на спортно събитие и телевизорът е най-предпочитан източник. Мобилните платформи са в състояние да придадат по-пълна картина на изживяването. Например според проучване на Nielsen 76% от феновете на Амерканската футболна лига използват своя мобилен телефон, докато гледат мач по телевизията или онлайн, а 30% от потребителите използват своя мобилен телефон като втори екран. Американският телевизионен гигант FOX Sports разработи специално приложение, което в комбинация с директното излъчване онлайн предоставя и всякакъв вид статистика в реално време за всяко от 3-те хиляди събития годишно, които операторът покрива. От компанията се гордеят, че платформата им е в състояние да опреснява данните на всеки 10 секунди, а това е доста трудоемко, като се има предвид, че един мач от Националната футболна лига на САЩ и Канада (NFL) средностатистически води до 400-500 промени.

Повечето приложения за спорт позволяват на зрителите не само да гледат състезанията в реално време, но и да получават достъп до топ изпълненията на мача, минали видеоклипове на играчите, статистика, фен-магазини и множество други вградени елементи. Някои позволяват на зрителите да участват в спортни състезания с други потребители и получават актуализации в реално време за резултатите, новини и статистики от цялата лига. Специалистите сочат, че спортните фенове ще се ориентират все по-осезаемо към мобилните платформи. И тази тенденция не убягва на управляващите в спорта. Още повече че настъпва времето на поколението, което е свикнало на живот с телефоните си. 54% от децата на Милениума гледат спортни събития с нелегално излъчване на живо, едва 4% от хората над 35 г. правят това.

Шампионът на Англия „Манчестър сити" е сред клубовете, които приложиха онлайн платформа за феновете си. „Гражданите" подписаха договор с електронния гигант „Амазон" за създаването на документална поредица, която засне всичко по-важно от кухнята на отбора за миналия сезон. Първият епизод беше излъчен през изминалата седмица, а възможност да го гледат имаха абонатите на „Амазон" в 200 държави по целия свят. „Футболът винаги е бил в сектора със забавления. Привилегия е, че феновете са толкова страстни в гледането и следенето на своя отбор. Клубовете виждат възможност да се рекламират, което им позволява да получават значителни суми", каза пред CNN адвокатът Даниел Гий, който специализира в сферата на спортното излъчване. Според „Ню Йорк таймс" сумата, която е получил „Манчестър сити" за създаването на поредицата от осем епизода, е най-малко 10 милиона паунда. Това не е дебют на „Амазон" на спортния пазар. Още през 2016 г. компанията купи правата за излъчване на живо на някои мачове от NFL в САЩ. През миналата година електронният гигант излъчи двубоите от младежките финали на ATP в Милано. Ексклузивните продукти на „Амазон" включват излъчването на турнирите от световния мъжки тенис и US OPEN за територията на Великобритания.

От 2019 г. за пръв път мачовете от Висшата лига ще се излъчват от онлайн платформа. Това стана факт, след като „Амазон" придоби един от пакетите за английското първенство за територията на Великобритания. Компанията ще излъчи 20 мача от междинните кръгове чрез платената си услуга Prime Video.

„Амазон" очевидно потопи колебливо пръстите си във водата на живото предаване. Но отвъд това те имат всеобхватен пакет от акценти, които могат да бъдат показвани през сезона. За мен спортът е просто още една възможност и развитието е естествено. Ако предаването не е ексклузивно и на живо, то поне е интересно и хората ще искат да го видят", казва Гий. Сделките на „Амазон" се отчетоха като пробив и веднага последваха и други сделки на конкуренти. Преди година американската компания за излъчване на видео „Нетфликс" обяви партньорството си с шампиона на Италия „Ювентус" за заснемането на четири документални епизода по 1 час за представянето на отбора през миналия сезон. Фейсбук също съзря къде е бъдещето и от компанията вече преговаря с Кристиано Роналдо за заснемане на епизоди, които да се излъчват в платформата Facebook Watch. „Съдържанието ще продава и след това вероятно ще бъдат събрани повече данни за потребителите, за да се разбере какво купуват абонатите, какво търсят и какво гледат. Това ще бъде ценно за разбирането на навиците на хората и да се разбере къде те искат да харчат парите си", добавя Гий.

През 2016-а туитър обяви, че започва да излъчва мачове от Националната футболна лига на САЩ и Канада (NFL), а това беше само началото. Само до март следващата година социалната мрежа бе излъчила на 800 часа „живо" спортно съдържание и над 450 събития. Туитър и фейсбук са любимите „говорилни" на феновете след мачовете, затова и за тях е много по-удобно, ако самият мач или турнир се излъчва там. Затова не е чудно, че фейсбук реши да инвестира 200 милиона паунда, за да излъчва мачовете от Висшата лига в Югоизточна Азия - Тайланд, Виетнам, Камбоджа и Лаос.

Най-големите телевизии в България също поддържат платени стримийнг услуги, на които могат да се гледат спортни събития на запис, на живо и със статистика. Абонаментната услуга на „Нова броудкастинг груп" е PLAY DIEMA XTRA, която осигурява неограничен достъп до каналите от пакета DIEMA XTRA - DIEMA SPORT и DIEMA SPORT 2 на живо и с HD качество. VOYO пък е платформата на „бТВ медиа груп".

Финалът в първенството по американски футбол на САЩ - Super Bowl, ежегодно чупи рекордите за най-гледано спортно предаване по онлайн стрийминг. Още от 2016 г. зрителите пред мобилни устройства надминават 1 милион. Е, пред тв екрана застават над 114 млн. зрители, но в скоро време вероятно цифрите ще се обърнат.