Сомалия, държавата от Африканския рог е на ръба на втора вълна от глад за малко повече от десетилетие, тъй като преживява най-тежката суша от 40 години насам, след като неуспешните дъждовни сезони от края на 2020 г. унищожиха реколтата и добитъка.
Времето за спасяване на човешки животи изтича,
предупреди ООН. От организацията призоваха донорите да допринесат повече за усилията за подпомагане.
Ръководителят на хуманитарната помощ на ООН Мартин Грифитс заяви, че ситуацията е по-лоша от глада през 2011 г., когато в страната са загинали 260 000 души, повече от половината от които деца на възраст под шест години.
Мнозина обаче се опасяват, че помощта ще пристигне твърде късно за най-малките жертви в страната като Садак. По данни на УНИЦЕФ, между януари и юли тази година в центровете за хранене вече са загинали около 730 деца.
"Той е единственото ми дете и е много болен, както виждате", казва младата жена.
Климатичните бедствия все повече
се превръщат в последните години в основен двигател на миграцията в Сомалия, която се бори също с брутално 15-годишно ислямистко въстание.
Всеки ден десетки хора се стичат в лагерите в Могадишу, създадени за разселени семейства.
Международният комитет за спасяване (IRC) с нестопанска цел управлява седем центъра за здравеопазване и хранене в столицата и околностите и, но ресурсите му са силно ограничени, тъй като кризата не показва признаци на отслабване.
Повечето от децата се оказват недохранени, а броят им се е утроил от максимум 13 на ден през май до 40 сега.
Нуунай Адан Дуроу е майка на 10 деца, избягала от дома си и пропътувала 300 км, за да намери медицинска помощ за тригодишния си син Хасан Мохамед, чиито крайници са подути поради тежко недохранване.
"Бяхме изправени пред ужасна ситуация", казва 35-годишната жена, притискайки Хасан в прегръдките си, докато двамата чакат медицинска помощ в център на Международния комитет за бежанците в покрайнините на Могадишу.
200 000 души са застрашени от глад до следващия месец
според ООН, а около 1,5 милиона деца са изправени пред остро недохранване.
В болница "Де Мартино" лекарката Фахмо Али казва, че с всеки изминал ден се появяват все повече болни и недохранени деца.
"Тези, които приемаме тук, са най-тежките случаи с усложнения. Понякога тези, които сме лекували, се връщат в болницата, след като се разболеят отново", каза тя.