Училища изпратиха ученици на уж историческа викторина по случай 145 г. от Освобождението на България. Сред темите са и въпроси за "забележителни и любими руски генерали в Освободителната война". Замесено е руското посолство, а лично руският посланик Елеонора Митрофанова е раздавала награди, съобщи "Свободна Европа".
Викторината "Игнатиевска интелектуална игра" се е разиграла се в края на март. Инициативата е посветена на 145-та годишнина от руско-турската война от 1877-1878 г. и в нея участват ученици от 7 до 12 клас.
Сред темите на викторината са "Забележителни и любими руски генерали в Освободителната война", "Руско-турската освободителна война (1877–1878 г.) в историческата памет на българите и съвременните предизвикателства".
Организатори на викторината са руският културно-информационен център, подкрепен от руското посолство, Съюзът на българските учители начело с Янка Такева, фондацията "Устойчиво развитие за България" с председател Станка Шопова и комитет, включващ организации членове на Координационния съвет "България – Русия". Това е написано в разпространената от РУО информация.
Журито, което оценява децата и определя победителите, е председателствано от Румяна Михнева - специалист по руска история, преподавател във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" и агент на бившата Държавна сигурност.
В състава на оценяващите влизат Емилия Лазарова, Нина Христова - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски“, защитила докторантура за руското разузнаване в османската империя, Константин Пеев, Анастасия Кабанова - ръководител на отдел култура в руското посолство и Симеон Кулиш от движение "Русофили".
Финалът на викторината се провежда на 22 март в руския културно-информационен център в София. Лично посланичката на Руската федерация Елеонора Митрофанова награждава победителите.
"Тези, които знаят историята добре, разбират настоящето и могат да погледнат и в бъдещето и да го предвидят. А това е много важно". Това казва Митрофанова пред децата, цитирана в публикация на СБЖ със заглавие "Ученици с добър урок към възрастните как трябва да се гледа на българо-руските отношения днес".
"Това, което директорката е направила, много прилича на действие на човек, който се е поласкал, че щом посланик ги кани, значи са уважавани хора. И не се е замислила кой е тоя посланик и какво е това състезание”, каза родител на дете от 19-то училище в София пред "Свободна Европа". Според него става дума за "просто липса на трезва мисъл".
Директорката Клара Арабаджиева отрече учители да са влизали в час и да са посочвали децата, които да вземат участие. "Участието им в състезанието стана по желание на децата и със знанието на родителите", каза тя пред Свободна Европа.
Учителката по история Ангелина Анастасова-Петрова отказа да коментира пред Свободна Европа. Тя е подготвяла индивидуалните участници във викторината, а другият учител - Денчо Данчев - отбора на училището, спечелил третото място.
Отборът на училището печели третото място на викторината. Снимки от награждаването са публикувани на сайта на училището и на страницата му във Facebook. След надигнало се родителско недоволство, са изтрити.
Сред наградените училищни отбори са и на СУ "Проф. Никола Маринов" от Търговище и на СУ "Максим Горки" от Стара Загора. Сред индивидуално участвалите ученици има от различни училища и градове на страната. Колко са те - МОН не знае.