На 5 февруари Православната църква почита паметта на св. мъченица Агатия, от старогръцки името означава "добра". Света Агатия е живяла по време на римския император Декий (249-251), когато е имало жестоки гонения срещу християните. Във всички области на империята било заповядано да ги предават на мъчения и смърт.

Агатия  е родена в Палермо (Сицилия) - била скромна християнка, славела се със своята красота, добродетел и знатен род. Родителите й оставили голямо богатство, но тя малко ценяла земните блага. Игемонът Кинтиан обаче чул за красотата, благородството и богатството на Агатия, замислил план да я прелъсти и така да сложи ръка върху богатствата й. Като узнал, че тя вярва в Христос, той веднага изпратил войници от град Катана в Панорм да доведат светицата на съд като християнка. Те отишли при Агатия и обещали с чест да я отведат при своя военачалник, ако тя даде дума да се поклони на техните богове.

Когато света Агатия пристигнала в град Катана, военачалникът заповядал да я настанят в дома на една богата жена на име Афродисия. Тя имала пет млади дъщери и с тяхна помощ се опитала да накара Агатия да се откаже от вярата си и да се отдаде на светски живот, прилъгвайки я с ласкави думи и щедри подаръци.

Нищо обаче не помогнало. Тогава Кинтиан заповядал да я затворят в тъмница и я измъчвали. Агатия запазила силата на духа си и нищо не можело да я накара да се отрече от Христовата вяра. През нощта й се явил св. Петър с мехлеми за раните й Тя обаче не пожелала да се разголи пред него и да му даде да излекува раните й.

Но те магически зараснали, а от килията започнала да се носи странна силна светлина. Тази светлина изплашила стражите и повечето се разбягали, а тези, които останали, пуснали Агатия на свобода. Тя обаче решила да остане, тъй като се доверявала на своя бог. След 4 дни Кинтиан отишъл в килията и отново я накарал да се откаже от вярата си, но не постигнал успех.

След това мъченията на Агатия продължили – този път я сложили върху парчета керемиди и живи въглени, за да я горят. По време на мъченията в града настанало голямо земетресение. Жителите на града отишли при Кинтиан и му помоли да спре мъченията на жената, за да престанат и земетресенията. Той отново я хвърлил в тъмница. Там мъченицата се помолила за последно на своя Бог и след това починала.

Славата на мъченическата й смърт бързо се разнесла сред вярващите и веднага след нейната кончина християните построили църква над нейната гробница. Простата дреха, която тя обикновено носела, била поставена на гроба й за спомен на нейното смирение. Жителите на Катания благоговейно тачат нейната памет.

Недалеч от града се намира вулканът Етна, който от време на време бълва огън и гореща лава. Веднъж, когато страшно изригване застрашавало града с гибел, те взели дрехата на света Агатия и я държали срещу огъня. Бедата минала и катанските жители благодарили на светата мъченица за нейното застъпничество. Това било в годишнината на нейната смърт. Според народните поверия жените празнуват днешния ден в чест на мъжете - да бъдат здрави и силни.

Още сутринта булките омесват и пекат питки, мажат ги с мед и ги окичват със здравец. После невестите се събират на почерпка с вино, за да почетат съпрузите си.

На 5 февруари имен ден празнуват всички, които носят името Добрин, Добринка, Добромир, Добромира, Добри, Агата.