Федералните агенти по аерогарите, оказва се, имат широка свобода на преценка относно това към кои пътници да съсредоточат вниманието си и колко тясно да ги проследяват. И тук не става дума за пасажери, засечени в списък за наблюдение на терористите, а за обикновени граждани, които не са записани в подобна подредба и не са заподозрени в престъпление. Това стана ясно от бюлетин на агенцията за транспортна сигурност (TSA), публикуван през март. В него е описано каква информация се търси за движението и поведението на хората в рамките на нова програма за вътрешен надзор, създадена през 2010 г. и наречена „Тихо небе".
Според програмата малки отряди с въоръжени агенти по въздушната сигурност (маршали) работят под прикритие по летищата и документират дали пасажерите са раздразнени, използват компютри, имат изкочила адамова ябълката или „студен пронизващ поглед". Те записват действията на обекта си минута по минута в два различни доклада, които после изпращат в TSA. В указанията е записано и как да се следят хора, които не са идентифицирани като реална заплаха. „Ние не сме по-различни от ченгето на ъгъла, което е поставено там, защото има увеличена възможност нещо да се случи", каза Джеймс Грегъри, говорител на TSA. Той заяви още, че програмата не отсява пътниците на базата на раса или религия и не трябва да се разглежда като наблюдение, тъй като агентите не могат например да подслушват пътниците, които говорят по телефона, и не могат да ги следят извън летището.
Всички американски граждани, които влизат в страната, автоматично се проверяват за включване в „Тихо небе". Това става, като се анализира историята на предишни пътувания и се търси дали името на човека не е в терористичен списък. Когато някой от списъка "Тихо небе" е избран за наблюдение, на следващия полет в посоката на заминаване на човека се качва екип от въздушни шерифи. Екипът получава файл, съдържащ снимка и основна информация като дата и място на раждане на човека. Шерифите проследяват гражданите по вътрешни полети от или до десетки големи и малки градове - като Бостън, Харисбърг, Пенсилвания, Мъртъл Бийч, Южна Каролина, както и столицата Вашингтон. Досега тези агенти са се качвали в самолети само ако имат рисков маршрут или в които пътува опасен пътник.
Пътуващите остават в списъка за наблюдение „Тихо небе" "до 90 дни или до три проследявания в зависимост от това кое от двете настъпи първо след влизането им в Съединените щати", показват файловете на TSA. Пътниците не се уведомяват, когато са поставени в списъка за наблюдение. Когато се наблюдават хора, записани в списък с терористи, докладите от маршалите за въздушна сигурност се предават обратно на ФБР или на друга външна правоохранителна служба, тъй като и списъците с имена идват от там. В „Тихо небе" обаче тези същите отчети остават в рамките на TSA и се споделят с външни агенции само ако маршалите са се натъкнали на значителна деликатна информация.
Целта на „Тихо небе" е предотвратяване на заплахи за търговски самолети, идващи от неизвестни или частично известни терористи. Редица експерти по авиационно право, включително и бивши или настоящи членове на звеното за маршали, смятат, че програмата надхвърля мандата на агенцията за сигурност в транспорта и че е незаконна. Освен това миналия четвъртък от TSA признаха, че програмата няма резултати макар за работата й да се харчат 1 милиард долара годишно. В тях влизат и загубите, понесени от авиокомпаниите, когато предоставят безплатни места за неканени опасни гости.
Документите на TSA показват, че всеки ден има около 40 до 50 пътници, наблюдавани чрез „Тихо небе" по вътрешни полети. Средно броят на проследените пряко от въздушните шерифи е около 35.