сн. „Гълъбите”
Европейският съюз е известен с глупавите си регулаторни мерки, част от които например визират колко да е широко тоалетното казанче, за да пасне идеално на размерите на задните части на средния европеец. Или пък под какъв ъгъл най-много може да са изкривени краставиците, които се предлагат по пазарите в различните държави в Европа. Сега на България й предстои още едно подобно изпитание - ще признаят ли чиновниците в Брюксел пернишкия гълъб за съществуваща птица или не. Породата бе представена на най-голямото изложение в света, което се проведе на 7, 8 и 9 декември в Лайпциг. Двадесет и девет пернишки екземпляра демонстрираха достойнствата си в германската провинция Саксония. Породата е одобрена от комисията по стандарти в Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите в България, но това не е достатъчно, за да бъде включена тя и в списъка на ЕС. Документите й са изпратени в комисията по стандартите към Европейския съюз на гълъбовъдите. Пернишкият шарен качулат гълъб съществува в региона от векове. Породата обаче е подобрена през последните 30 години. Птицата е с по-малка човка и по-голямо околоочие, уточни изпълнителният секретар на сдружението на гълъбовъдите и природолюбителите в Перник Венцислав Ковачев. Разпространена е в различни цветови варианти, като винаги основен цвят е белият.
Пернишкият гълъб лети високо по 2-3 часа, премята се и пада като топка, разказа Ковачев. Над 2,000 птици от породата се отглеждат в областта. Досега гълъбите са получили много ласкави отзиви от английски ценители.
Пернишкият качулат гълъб е труден за селекциониране и отглеждане. Той има сложни елементи, които го отдалечават от уличния гълъб и формират породата като по-елитна, коментира Стоян Колев, председател на Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите в България. Според него пернишкият гълъб е един от най-красивите в страната. Птицата досега е била показвана на две международни изложения. Там е била забелязана от известния гълъбовъд в международните среди Ищван Ролингер, който е заместник-председател на комисията по стандартите към Европейския съюз на гълъбовъдите, разказа Колев. Но в Лайпциг птицата направи премиерата си в рамките на ЕС.
Дали породата ще бъде одобрена от чиновниците ще стане ясно през пролетта, когато в Швейцария ще заседава комисията по стандартите към Европейския съюз. В Европа са признати 1,006 породи гълъби, от тях 14 са български. Последният стандартизиран е варненският гълъб, който е под щастливия номер 1,000.
На изложението в Лайпциг бяха показани 305 български гълъба от 20 породи. Шест от тях бяха експонирани за пръв път. В България има над 120 хил. гълъби. За тях се грижат 2,600 гълъбовъди.