Джонатан Ван Метер, „Воуг"
Никога не бих помислил, че Мария Шарапова е фенка на чая. Но ето, стоим в кухнята и правим питие с джинджифил и вода от стоманен чайник. Аз чай не пия, но на двама ни ни е много студено, така че Шарапова е приготвила най-вкусната гореща напитка, която съм пробвал. Еликсир с неоново жълто-зелен цвят - като топка за тенис, и е единственото цветно петно в нейната стерилно бяло-сива минималистична къща, която тя три години строи в калифорнийския Манхатън бийч.
Нищо не издава, че тук живее тенисистка. „Нищо, нали", казва тя със смях. Но има други подсказки: за любовта на хазяйката към съвременното изкуство, архитектурата и хубавия дизайн. Има големи картини на Джо Гуд и Крис Гуолтни; лампиони с абажур от пера, които, когато светят, наподобяват божур; черно-бяла снимка на младата Мерилин Монро в рамка. Стъклена врата минава през цялата кухня и гостна, а плъзгащи се врати се отварят и се озоваваш направо в басейна, който обгражда къщата. „По-близо нямаше как да го придвижа", казва Маша.
Шарапова тренира в местен тенис клуб, до който се стига за десетина минутки, и ние трябва да се срещнем там вечерта - в понеделник е почивният ден, за да поиграем тенис, а след това да пийнем по нещо след ядене, но... здрасти, чай. Трябва да ви призная, че се удивих, когато тя ми предложи плана: спортистите от елита обикновено не пият с журналисти, но Шарапова, изтърпяваща наказание от 15 месеца след провала през миналия януари на допинг тест, има свободно време. „През последната година пих толкова алкохол, колкото през целия си досегашен живот, разказва тя. Но това е просто защото започнах да ходя тук-там."
Когато преди няколко дни получих мейл с искане да отложим срещата си (Шарапова не е от тези, които отменят договорките), аз отговорих, че лежа в хотелската стая, ям картофи и гледам „Австралия опън". На което тя написа: „Картофите хапнете! Да фенствате и да гледате тенис? Забравете!" Това само ми напомни, че Шарапова има различно отношение към спорта, който тя покори още на 17 години, печелейки „Уимбълдън", и който 11 години поред я правеше най-богатата спортистка на планетата.
Седейки на огромния модерен сив диван, без грим, с коса, бързо хваната с шнола, Шарапова прилича не на нахъсана руска тенисистка, а на момиче от Калифорния, което обича йога. Висока и красива, тя изглежда перфектно в пуловер, клин и малки бижута. За разлика от другите си колежки, които живеят в други измерения, при Маша е ясно, че тенисът не е нейната религия. „Щях да полудея, ако бях само тенисистка, казва тя, държейки чашата между коленете си. Сериозно."
Един автор веднъж обяви Шарапова за надменна. Всъщност тази нейна „надменност" е интересната ирония, с която говори. Миналия март, когато събра пълна зала с репортери, за да съобщи за провала на допинг теста, тя каза: „Знам, че много от вас смятат, че съм ви събрала, за да ви съобщя за края на кариерата си, правейки драматична пауза, тя продължи: - Ако някога ви събера, за да ви съобщя нещо подобно, едва ли ще го направя в хотел в центъра на Лос Анджелис, където е постлан този много грозен килим."
На пресконференцията тогава тя изложи фактите: през януари на „Австралия опън" е дала положителен резултат за веществото мелдоний. Препарат, произвеждан в Латвия, неодобрен от американското Управление по надзора за качество на медикаментите. Той обаче се използва в Русия и Източна Европа за лечение на сърдечни заболявания. Шарапова го е приемала заради нестабилни кардиопоказатели и фамилна предпоставка за диабет. Оказва се, че препаратът повишава издръжливостта на спортистите, макар че потвърждение на този факт практически няма. Мария пропуснала информацията за забраната на препарата и затова била наказана с дисквалификация за 15 месеца. Тя завършва на 25 април, точно за турнира в Щутгарт, който се явява подготовка за „Ролан Гарос" на 22 май.
Седмица след срещата ни в Калифорния вечерта ми позвъни Шарапова. Тя току-що се беше върнала от Кьолн и Москва, където беше по работа около своята марка бонбони „Шюгарпова". „Шюгарпова" много бурно се разви - отчасти заради факта, че Шарапова тази година имаше повече свободно време. Тя могла да посети места, където никога преди не е ходила - например Барселона и Хърватия. „Изучавах Лондон. От него знаех само Уимбълдън." Убедена поклонничка на моногамията, тя за първи път се срещала едновременно с няколко мъже. „Не знаех какъв ад е", казва тя със смях. Започнала да чете мемоари на жени: например „Влюбеният войник Гленън" на Дойл Мелтон и „Стъкленият замък" на Джанет Уоллс. „Двете книги са много силни, много емоционални", казва тя. Мина и летен курс по стратегически мениджмънт в Харвардското училище по бизнес и изкарала стаж в НБА, рекламна агенция в Лондон и „Найк". „Обичам постоянно да съм в движение. Обичам да работя." А, и намери време да напише автобиографията си - книгата ще излезе през септември веднага след „Америкън опън".
Защото Шарапова говори без никакъв акцент, лесно можеш да забравиш, че е рускиня и се е родила в Сибир, а в Щатите е пристигнала на 7 години. Един въпрос не ми даваше покой по време на срещата ни в Калифорния, но сега се навих да го задам: темата за намесата на Русия в президентските избори в САЩ някога обсъждана ли е на семейните вечери на Шарапови? „Никога, ние не говорим за политика, казва тя. - У мен самата има още много руско. Когато сме на гости, винаги си спомням пиенето на чай с баба. Наоколо беше пълно с книги: Толстой, Пушкин. Как мама рецитираше стихове наизуст. За мен Русия е това."
Другата руска черта на Шарапова е нейната непримиримост на корта. Тя признава, че гони всяка топка докрай. И тази година „на трупчета" не е пречупила характера й. Шарапова игра демонстративен мач с Моника Пуиг в Сан Хуан през декември и бе посрещната с овации от публиката. Това не убягна от погледа на спонсорите. Всички те - включително „Найк", „Хед", „Порше", „Ивиан", „НетДжетс" - преустановиха сътрудничеството с нея след пресконференцията през март. Сега всички, с изключение на „ТАГ хюер", вече се върнаха. Тенисът също отчаяно се нуждае от нея. Там трябват звезди, а Шарапова в този смисъл е златна жила. Джилбърт казва: Тя беше невероятно популярна по света и преди случилото се.
Един от стимулите на Шарапова е да победи най-накрая Серена Уилямс, която в началото на сезона спечели 23-тата си титла от Големия шлем. Шарапова загуби 18 поредни мача, когато я питат по темата, внимателно казва: „Защо не ни показват като две личности, които са постигнали нещо в живота и могат да живеят добре заради таланта си. Опитват се да мерят заплащането ни, титлите. Считам, че тези рейтинги за заработката на тенисистите са пълна глупост." Дните, в които Шарапова и Серена си разменяха ретури за мъже (двете се срещаха с Григор Димитров), останаха в миналото. Серена вече се омъжи, а Шарапова след Григор ходи на срещи с мъже, но не разкрива подробности. Романът с българина завърши плачевно. Преди няколко месеца те се срещнали случайно в Ню Йорк за първи път от 2015 година. „Поговорихме пет часа до затваряне на ресторанта, разказва тя. - Той беше много важна част от живота ми, той е много чувствителен, сложен човек. Много приятно е да съхраним човешките си отношения." „Много обичам децата, но не мога да се разкъсвам между тях и кариерата. Ако се раздавам 50 на 50, това означава, че в нито едно от двете няма да съм истинска."
Завръщането на Шарапова е преди трите останали Шлема - едни от най-очакваните в тениса. „Имам определени очаквания, защото знам на какво съм способна. Високи ли са стандартите ми както преди? Разбира се! Ще бъда ли търпелива до завръщане на предишните ми позиции, тя затваря очи. - Това не е силната ми черта!"