Може би са били носени от богат пътник в първа класа, който е очаквал с нетърпение да се наслади на още една чаша висококачествено газирано вино – преди да се случи бедствието. Призрачни изображения показаха чифт обувки и неотворени бутилки шампанско, които лежат на дъното на Северния Атлантически океан в останките на Титаник, който потъна при първото си плаване през април 1912 г., пише Daily Mail.
Друга снимка показва едва разпознаваемите останки от голямото стълбище на луксозния кораб, където измислените сродни души Джак и Роуз се срещат в епохалния филм на Джеймс Камерън от 1997 г. за бедствието.
Снимките, публикувани в сряда, след като учените създадоха 3D „дигитален близнак“ на злополучния луксозен лайнер, добавят трагичен човешки елемент към бедствието, което завладява експерти и аматьори, откакто останките бяха открити през 1985 г.
Други предмети на борда, заснети на емблематичния кораб включват 2500 чаши за шампанско, 45 000 салфетки и 50 000 кърпи.
Когато потегля от Саутхемптън, запасите на Титаник също включват 18 000 чаршафа, 7 500 одеяла и 5 000 покривки за маса. На борда са още 800 пухени юргана, 12 000 ножа и 12 000 вилици, 19 000 лъжици, 400 захарници, 500 кани за сметана, 1 000 купи за пръсти, 12 000 чаши и чинийки и 1 200 чайника.
Освен шампанското, напитките на корана включват 1000 бутилки вино, 850 бутилки спиртни напитки и 150 000 бутилки бира, както и тонове месо, прясна риба, 40 000 яйца, 250 варела брашно, 40 тона картофи, 800 връзки аспержи и 36 000 ябълки.
Досега снимки на останките можеха да заснемат само много малки области наведнъж
поради тъмнината и суровите условия на 3795 м под повърхността на океана. Но използвайки картографиране на дълбоки води, изображенията сега показват кораба така, сякаш водата около него е била премахната – и предлагат изключително подробни гледки към мястото, на което лежи.
Експертите се надяват, че уникалното цифрово сканиране в пълен размер ще помогне да се хвърли повече светлина върху някои точни аспекти на случилото се в нощта на потъването през 1912 г., когато 1500 пътници и екипаж губят живота си.
Все още има дебат къде точно се е ударил айсбергът, като някои историци предполагат, че той може да е остъргал дъното на Титаник, а не по десния борд - както е общоприето.
Сред местата, пресъздадени при сканирането, е дупка в палубата, където някога се е намирало голямото стълбище, както и гледки към капитанския мостик и рулевата рубка.
Може да се види и радио стаята, както и хиляди разпръснати артефакти в полето с отломки между двете половини на кораба, като бутилки шампанско и дрехи.
Титаник е най-големият и най-луксозният плавателен съд в света, когато отплава на първото си плаване от Саутхемптън до Ню Йорк на 10 април 1912 г.
Той е дълъг 263 м и превозва 2220 души на борда. Удря се в айсберга малко преди полунощ на 14 април и потъва за около два часа и 40 минути, разчупвайки се на две части точно преди да изчезне под повърхността на океана. Носът и кърмата сега лежат на близо 800 м един от друг на морското дъно.
Останките на Титаник бяха открити на около 600 км южно от Нюфаундленд, Канада, а множество експедиции се гмурнаха до него, за да проучат останките след откриването му.
Но досега изследователите са успели да направят само моментни снимки на разлагащия се кораб.
Специализирани изследователи от Magellan Ltd, компания за картографиране на дълбоки води, базирана в Гърнси,
извършиха сканирането миналото лято,
заедно с Atlantic Productions, базирана в Хамърсмит, западен Лондон, която прави документален филм за проекта. Дистанционно управлявани подводници – контролирани от екип на борда на кораб – прекараха повече от 200 часа в изследване на останките и направиха повече от 700 000 изображения от всеки ъгъл, за да създадат точната 3D реконструкция.
Главният изпълнителен директор на Atlantic Productions Антъни Гефен каза пред BBC:
„Велики изследователи са стигали до Титаник... но всъщност те са използвали камери с наистина ниска разделителна способност и могат само да спекулират какво се е случило. Вече имаме всеки нит на Титаник, всеки детайл, можем да го сглобим отново, така че за първи път можем действително да видим какво се е случило. Ще отнеме много време, за да разгледаме всички тези подробности, но буквално седмица след седмица има нови открития.“
Други изследователи по-рано предупредиха, че корозията от солта и бактериите, разяждащи метала, са износили части от конструкцията на Титаник, което е довело до частично срутване, включително на част от корпуса близо до жилищата на офицерите от десния борд.