След опустошителния пожар преди 5 години, възстановената Нотр Дам дьо Пари бе отворена отново за парижани и гости на столицата. Повечето посетители ще се възхищават на реконструирания покрив на катедралата и лъчистата каменна зидария, но зад кулисите на храма от руините изплуваха изненадващи прозрения за далечното минало, пише science.org.

„Вълнуващите ефекти от свършената работа се простират далеч отвъд Нотр Дам“, казва Ливио Де Лука, директор във френската национална изследователска агенция CNRS. Усилията на около 175 учени от няколко десетки институции, казва той, „осигуряват възможности за изучаване на други обекти на наследството, особено тези, които са изправени пред сложни предизвикателства за опазване“.

На 15 април 2019 г. пожар, причинен от късо съединение, събори голяма част от покрития с оловно покритие покрив на Нотр Дам и великолепния му шпил. Бързо е сформиран екип от учени от различни специалности, за да съберат

каквото могат от спасени материали

Анализирани са някои от 10 000 парчета овъглено дърво от масивната дъбова рамка на Нотр Дам - наречена „гората“. Те са извадени от останките на покрива. По данните от Лаборатория по исторически паметници, които дават информация за съотношението на изотопите стронций-88 и стронций-86, за нивата на калций и магнезий, поети от почвата в дъските, учените разбират за област с подобен минерален профил, обхващаща стотици километри около Нотр Дам. Вероятно от тези площи се е доставял дървения материал по време на строителството, започнало през 1163 г. 

Руините на Нотр Дам проговарят

Овъглените парчета дърво разказват на учените и за местните климатични условия по време на средновековния топъл период в Европа, който е продължил приблизително от 950 до 1250 г. сл. н. е. Анализирана е целулозата в дървените проби за промени във времето в нивата на изотопите въглерод-13 и кислород-18, които са показатели за колебанията в температурата и влажността. Изследователите с изненада разбрали, че климатът в региона на Париж в продължение на около 200 години — от 980 до 1180 г. сл. н. е. съвсем не е бил топъл, както се е предполагало досега според анализи на алпийските дървета.

Сега учените търсят обяснение за несъответствието

Екипът е работил в защитни костюми заради богатите на олово жълтеникави отлагания, покрили катедралата след пожара. От руините са извадени 1000 палета с каменни и метални предмети. Оказало се почти невъзможно да се реставрират спасените материали, тъй като повечето били повредени или разнебитени. Но отломките „изиграха централна роля в напредването на нашето разбиране за структурата на Нотр Дам“, казва Де Лука, архитект и компютърен учен.

Руините на Нотр Дам проговарят

Други изследвания са съсредотоени върху възможните последици за здравето от самия пожар. Около 285 тона токсична оловна облицовка се разтопиха при температури над 1000°C. Стълбът на огъня разпръсна до 1 тон олово като жълт аерозол над части от Париж. Но през 2021 г. Регионалната здравна агенция на Ил дьо Франс установи, че оловото от пожара в Нотр Дам не е повишило нивата на олово в кръвта при 1222 деца, прегледани в замърсени райони.

Цифров близнак на храма

Създаден е „цифров близнак“ на Нотр Дам. Ресурсът включва повече от 1 милион снимки и повече от 5000 3D сканирания на всичко, което се е намирало в обсега на храма. Цифровият близнак на Нотр Дам ще бъде достъпен за международната изследователска общност през 2025 г.

Руините на Нотр Дам проговарят