Водещият кандидат за номинацията на Републиканската партия Мит Ромни изненадващо обяви във вторник, че плаща около 15% данък върху доходите си - далеч по-малко от ставката за неговите приходи, която е около 33%.  С това той отвори широко дебата в Републиканската партия, а и за предстоящите избори през ноември - какви и колко налози трябва да плащат милионерите и кои от облекченията и пропуските в данъчните закони трябва да бъдат отменени. Новата информация поставя и фокус върху богатството на Мит Ромни, който твърди, че основна част от неговите доходи идва от инвестиционни сделки. Той обаче отказа да покаже данъчните си декларации за последните години, за което настояват неговите конкуренти за номинацията и от екипа на Барак Обама.

Самият президент и неговата съпруга са платили 25.3% данъци на техните доходи от $1.8 милиона долара за 2009 г., след като са направени удръжки на облагаемата сума от $245,000, които са дали за благотворителност, и близо $78,000 за местни данъци и такси.

Около половината от домакинствата в страната не плащат въобще данъци върху доходите си, макар че много от тях внасят т.нар. payroll taxes. За 2007 г. средната ставка за семействата, които правят между 34,300 и 50,000, е била 3,3% според бюджетната комисия на Конгреса. Хората с доходи, които попадат в горната една пета, са платили данъци около 14,4 на сто, а най-богатите 1% са били обложени с около 19 на сто. Но най-най-богатите от тях са платили по-малко, защото основната част от техните доходи идва от инвестиционни сделки, които обикновено се таксуват около 15%.

Тези числа поставят въпроса за данъците в държавата като основен на предстоящите избори. Демократите искат да отпаднат някои облекчения и пропуски в закона, които позволяват на най-богатите и големите корпорации да плащат по-ниски данъчни ставки от домакинствата със среден доход. Републиканците и някои демократи обаче твърдят, че тези хора създават работни места и правят инвестиции, а по-високото данъчно бреме за тях ще навреди на икономиката, която така или иначе се намира в доста чувствителна фаза.

Мит Ромни направи признанието си за данъците в Южна Каролина, където тази събота предстои третият тур от предварителните избори на Републиканската партия в тяхното търсене на кандидат, който да се изправи срещу Барак Обама през ноември. Бившият губернатор на Масачузетс досега спечели вота в Айова (само с 8 гласа) и Ню Хемпшир (с 40%). В понеделник бившият посланик на САЩ в Китай Джон Хънтсмън, който пропусна състезанието в Айова и стана трети в Ню Хемпшир, обяви, че напуска надпреварата, и публично подкрепи Мит Ромни. Дали това ще му е достатъчно да спечели и южняшките гласове в Каролина предстои да разберем в събота. Ромни засега води в предварителните проучвания, но близо зад него е Нют Гингрич, чиято политическа кариера започна от съседния щат Джорджия, преди да стане председател на Конгреса. На www.BG-VOICE.com ще имаме първите резултати в събота вечер.