Светите места в България не са тайна за никого и се радват на стотици посетители всяка година. В Средните Родопи, сред красива природа, се намира Кръстова гора, или както се отбелязва в картата на България - Кръстов връх. През последните години манастирът придоби широка известност като светиня и място за поклонение. 

Местността Кръстова гора е кръгла поляна на високо място, заобиколена от гъсти букови гори. От тук панорамната гледка е смайваща, в далечината се вижда море от планински ридове и върхове. 

След като през 1083 г. Григорий и Абазий Бакуриани основават Бачковския манастир, те го даряват с обширни поземлени имоти. Малкото с. Инверце се превърнало в стопанско средище с богато животновъдство. Многобройни манастирски стада пасели из живописната местност Кръстова гора, наричана още Градище, която по форма приличала на кръст. Тук се намирали манастирските мандри и жилищни сгради с черквата "Св. Троица". Съграден бил и манастир "Св. Троица",известен още като Троицкия.

Преданието

През 1933 г. в село Борово пристигнал Йордан Дрянков. Той е роден в село Ковачевица, Гоцеделчевско, и още от детинство се отличавал с голяма религиозност. Йордан се отказал от светски изгоди и земно благополучие, бил беден, извънредно скромен и честен човек. Понякога се държал странно и непонятно за околните, получавал и видения.

За едно от тях - явяването на кръст на небето - известява цар Борис III, с когото се познавал лично. След една нощ, прекарана на връх Кръстов, му била открита историята на мястото.

На този връх се издигал голям манастир, в който се пазела частица от Кръста Господен. Преди това тя била в Истанбул в султанската съкровищница. Но един руски цар научил за това и изпратил

пратеници с богати дарове за султана

като им поръчал: "Като поиска султанът и той да ви даде подаръци за мене, вие му кажете, че вашият цар не иска нищо друго освен дървения кръст, който е научил, че се пази в съкровищницата ви."

Пратениците изпълнили поръката на царя и султанът им дал искания кръст. Но майка му, като научила за това, му рекла: "Какво си направил? Знаеш ли, че този кръст крепеше властта и силата ти? Пусни потери да хванат пратениците и си го вземи." 

Султанът изпратил свои хора, но те не могли да ги хванат, защото като узнали, че ги търсят, те не се върнали по пътя, по който дошли, а се отправили към Средните Родопи. В обителта на връх Кръстов русите предали на монасите кръста и заминали за Русия, като мислели по-късно да дойдат и да си го вземат.

Но не след дълго манастирът бил нападнат от турците

и разрушен до основи, а монасите избити. Те успели обаче да скрият кръста в подземното манастирско скривалище. 

Йордан съобщил още, че му било казано да направи и постави висок метален кръст в знак на това, че там има частица от Кръста Господен. 

След случилото се в Борово Йордан отново се явил при цар Борис III и му разказал всичко. По това време при царя се намирал запасният подполковник Величков, който заявил, че на него Бог му открил как трябва да изглежда металният кръст и къде да бъде отлят. Така било решено да се отлее 66-килограмов кръст, като разходите по изработването му били поделени между цар Борис III и подполковника.


На 1 май 1936 г. металният кръст е донесен на връх Кръстов, където в присъствието на цялото село Борово е бетониран на източното възвишение на върха и осветен от свещеник. В края на водосвета на менчето със светена вода

кацнало бяло гълъбче

което след това литнало към западното възвишение на връх Кръстов.
Йордан посочил гълъба и казал на хората да го последват, защото той ще им покаже къде се е намирало старото манастирско аязмо. Гълъбът кацнал на една скала, в долната част на която след разчистването на натрупаните камъни наистина бликнала вода. 

С помощта на всички вярващи от селото бива построен параклисът "Св. Троица" върху част от запазените основи на старата манастирска черква, а за строежа използвали дяланите камъни от разрушената черква и останалите манастирски сгради.

Поверието

Хиляди българи тръгват всеки петък към този родопски връх, за да присъстват на уникалната полунощна литургия под открито небе. В нито един храм или манастир в България не се събират толкова много люде всяка седмица, които да вземат участие в православно богослужение. 


Мнозина тръгват към Кръстова гора с очаквания за свръхестествени феномени. Някои се отдават на странни действия като "зареждане"

чрез прегръщане на дървета

и промушване през клоните им. Други търсят и намират "енергийните места". Трети очертават с камъчета кръгове и лазят в тях на четири крака.

Кръстова гора е известна като Родопския Йерусалим. Дали от суеверие, вяра или туристическа страст, хиляди поклонници идват тук всяка година на Кръстовден, който е на 14 септември, за да се помолят за здраве - те спят под звездите с надеждата за изцеление за себе си или своите близки и за докосване до невероятното духовно излъчване на това свято място, търсят камъчета с кръстчета, които помагали срещу всякакви мъки и болки. Естествено, идват и много туристи.

Поверието гласи, че ако оставят свои дрехи да пренощуват до кръста, който се издига там, ще бъдат здрави през цялата година.

Вярва се, че водата на аязмото „Гълъбичката“ и на другото - „Очкото“ - е лечебна. Легенда разказва за болната сестра на цар Борис III. Евдокия преспала на свещеното място, умила се с вода от аязмото и се избавила от болестта си. Същото изцеление се случило и с детето на един от придворните на монарха.