сн. “Кросс”
"Имаме нов патриарх. Името му е Нее-о-фииит." По този нетипичен за консервативната църква шоу прийом митрополитът за САЩ, Канада и Австралия Йосиф оповести изборa на нов глава на Българската православна църква. "Радвайте се и веселете се", призова той присъстващите. И напомни: България след повече от 600 години за пръв път не в робство, а свободно избра своя светейши патриарх. За първи път, отново нетипично за БПЦ, самият патриарх Неофит пък използва появата си пред паството, за да благослови и подкрепи справедливите искания на хората, излезли на масови митинги из цяла България.
„Той символизира защитата от злото", каза за Неофит Сливенският митрополит Йоанкий. Той допълни още, че новият патриарх е поставен пред трудно изпитание, защото в момента в страната се ширят бедност, безработица, размирици, много от децата са непокорни, голяма част от младежта - невъздържана, а възрастните - объркани. По думите на дядо Йоаникий главата на БПЦ има "духовен авторитет и познание" и се надява под неговото ръководство в обществото ни да настъпи очакваната духовна промяна и утвърждаване на спасителната православна вяра.
"Аз, недостойният, бях въздигнат на българския патриаршески трон, за да поема пътя на високо отговорното служение, каза в словото си патриарх Неофит. - Високият църковен пост предразполага към проявленията на гордостта, но съзнанието за слабите човешки сили ни води към смирена молитва. Тежък е кръстът, който Светата ни църква възлага на скромните ми плещи. Изпросвам Божията сила, която се проявява в немощ; когато съм немощен, тогава съм силен. Патриаршеското служение изисква отричане от всичко, което би препятствало неговата мисия, готовност за следване на Христа. Убеден съм в подкрепата на високопреосвещените събратя - епархийски митрополити", посочи още патриарх Неофит.
Макар радостта от избора на Неофит да бе всеобща, все пак той бе един от 11-те митрополити от Светия cинод на Българската православна църква, които са сътрудничили като агенти на Държавна сигурност. Неофит е вербуван през 1983 г. към VI управление на ДС с псевдонима Симеонов, сочат резултатите от проверката на Комисията по досиетата. Снет е от отчет през 1990 г. Светското му име е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15 октомври 1945 г. в София. След завършване на основното си образование през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г. От септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1971 г. От есента на 1971 до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по „Църковно пение" при Московската духовна академия. От 1973 г. е преподавател по източноцърковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия „Св. Климент Охридски" в София. На 3 август 1975 г. в Троянската свeтa обител е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (бел.ред. - Нюйоркски митрополит). На 15 август с. г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25 март 1976 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя" и за йеромонах. От 30 септември 1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15 юли 1977 г. е и старши преподавател по източноцърковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г. По време на това негово служение на 21 ноември 1977 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим. От 1 януари 1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. На 27 март 1994 г. е избран, а на 3 април с.г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. През 2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенската епархия е разделена на Русенска и Доростолска, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.