Огромни опашки се образуваха на президентските избори в Чикаго през ноември

Ако искаме да гласуваме на извънредните парламентарни избори в България на 26 март, ще трябва отново да събираме заявления за образуването на секции в САЩ и Канада. И този вот ще се организира по спорния Изборен кодекс, приет за президентските през ноември миналата година, който ограничава местата за гласуване до 35 в държавите извън Европейския съюз.

Автоматично в САЩ се открият секции в дипломатическите ни представителства в Чикаго, Ню Йорк, Вашингтон и Лос Анджелис. В Канада ще има в Торонто и Отава.

За да се отвори секция на други места, трябва да се съберат 60 заявления преди крайния срок, който е 28 февруари.

Голямата въпросителна на тези избори в чужбина е как ще се организира машинното гласуване - така както го правят от години в САЩ. Преди дни българският съд реши, че то е задължително за всяка една избирателна секция и ЦИК се съобрази. Българските дипломати са осведомени за решението, но още нямат никакви инструкции как ще се случи това. Те чакат да разберат как ще бъдат пренесени машините за гласуване до САЩ и Канада и после транспортирани до всяка една секция, кой ще обучи членовете на секционните избирателни комисии и ще осигури сигурността на машините.

КАК ДА ПОДАДЕМ ЗАЯВЛЕНИЕ

Най-лесният начин е да го направите онлайн. Но може и на хартия.  Писменото заявление трябва да бъде подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата/куриерска компания до посолството във Вашингтон или до генералните консулства в Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис. В едно писмо може да има повече от едно заявления, като във всяко заявление може да бъде вписано само едно лице. В заявлението избирателят вписва на български език имената си по паспорт или лична карта, ЕГН и постоянен адрес в България. На кирилица или латиница вписва също населеното място в САЩ, в което желае да гласува, и настоящ адрес в САЩ. Не се приемат изпратени по електронна поща сканирани заявления.

До сряда сутринта в САЩ имаше подадени общо 217 заявления за 35 места, но все още никъде до нужната бройка от 60. Българите в Канада са пуснали 87.

На последните президентски избори в САЩ бяха разкрити максимално допустимите 35 секции, а в Канада - 7. На първия тур в САЩ бюлетини пуснаха 4,749 българи, а на втория - 4,890. В Канада гласуваха 2,075, а на балотажа 1,247.

Заради референдума на Слави обаче на първия тур в много от секциите се образуваха големи опашки, особено в Чикаго и Торонто. Там хората чакаха с часове, за да пуснат своя глас - повече във видеата.