Отива ли си COVID, или всички се измориха от спазване на мерките. Въпреки че силно заразният вариант на коронавируса Омикрон все още властва по света, редица държави по-плахо или по-смело започнаха да отменят мерките. Първа беше Дания, която обяви отмяна на всички COVID ограничения. Именно властите в Копенхаген направиха ранната крачка към премахване на всички мерки, като в началото на месеца заявиха, че ще спрат да третират COVID-19 като „обществено критично“ заболяване. Това означаваше отмяна на извънредното законодателство в областта на общественото здраве и премахване на всички ограничения, с изключение на изискването за тестване на чуждестранните посетители. Камила Холтен Молер от експертната група за математическо моделиране към датския орган за обществено здраве заяви: „Не наблюдаваме същата степен на тежко заболяване, както при предишните вълни, и не виждаме интензивните отделения да са пълни с пациенти с щама Омикрон.“ „Винаги когато заплахата от епидемията е наистина ниска, правителството осъзнава, че е важно да се отпусне и да се опита да върне някаква нормалност чрез облекчаване на това законодателство“, добавя Молер. По-късно и британският премиер Борис Джонсън обяви плановете си за премахване на всички мерки след края на февруари. Според плановете на правителството ще бъде прекратено действието на всички закони, свързани с вируса, включително премахване на законовото изискване за самоизолиране след положителен тест. Данните показват, че англичаните все повече се стремят да живеят с COVID. Вълната от съобщения от цяла Европа и Северна Америка през последните дни изкристализира надеждите, че

най-лошото от вълната на варианта Омикрон е преминало

което позволи на здравните експерти да разсъждават дали връщането към нормалния живот е на една ръка разстояние. Социалното дистанциране, самоизолирането, носенето на маска, тестването и проследяването на контактите съставляват основата на мерките, препоръчани от Световната здравна организация от първите дни на пандемията. Но две години по-късно, след като Омикрон се оттегля, се наблюдава стремеж към отпадане дори на основните мерки, а редица правителства залагат на високото ниво на имунитет на населението и широкото ваксинационно покритие, за да ограничат натиска върху болниците. Швеция и Норвегия също вече премахнаха повечето ограничения, а Италия и Испания пристъпиха към премахване на задължителните маски на открито. Италианските здравни власти намалиха от десет на пет дни карантината за неваксинираните срещу коронавирус, а за напълно ваксинираните и преболедувалите се предвижда само самонаблюдение.

Разхлабване на мерките предстои и в Нидерландия. Правителството планира да премахне повечето от ограниченията, свързани с пандемията, до края на месеца. Барове и ресторанти отново ще работят до 1 ч. след полунощ от 18 февруари. Мерките за социална дистанция на обществени места ще отпаднат до края на месеца. Но посетителите ще трябва да представят сертификат за ваксинация срещу COVID-19, или документ за прекарана зараза, или отрицателен резултат от тест за коронавируса. Това ще позволи и на театрите и киносалоните и на спортните обекти да подновят работа при пълен капацитет на зрителите. Швейцария заяви, че може да спре използването на ваксинационни паспорти още през следващата седмица, след като се откаже от правилата за проследяване на контактите и работа у дома. Междувременно в Гърция 300 000 души, които не са си поставили трета доза, вече се смятат за неваксинирани. Те ще могат да ходят на работа, след като задължително си направят бърз тест. Отменя се обаче допълнителното изискване за тест за COVID-19 за ваксинирани и преболедували при влизане в страната. И Австрия планира разхлабване на мерките срещу пандемията. Канцлерът Карл Нехамер обоснова решението на правителството за отмяна на строгите мерки, съвпадащо с новата вълна, предизвикана от варианта Омикрон, с факта, че високият процент на ваксинираните и характеристиките на варианта са причина въпреки високия брой новозаразени, положението в здравните заведения да остава стабилно. Чешкото правителство също започна да отменя ограниченията, наложени в страната заради COVID-19, и от 1 март в страната ще бъде задължително само носенето на маски на обществени места, заяви пред репортери премиерът Петър Фиала. Отпада обаче изискването за представяне на зелени паспорти за COVID-19 при посещение на ресторанти и други заведения за обществено хранене, културни, спортни и развлекателни и други обществени събития. От 18 февруари няма да са задължителни и рутинните тестове за коронавирус в предприятията, фирмите и образователните институции. И руските санитарни власти смекчават ограничителните COVID мерки. Отменя се задължителната карантина за хората, контактували с COVID заразени. Режимът на изолация при потвърдена диагноза се намалява от 14 на 7 дни. Австралия

отваря границите си за чужденци

за пръв път от почти две години. Задължително условие е обаче пристигащите в страната да са ваксинирани. „Ако имате поставени поне две дози ваксина, ви приветстваме“, коментира министър-председателят Скот Морисън. Отварянето на границите е обявено за 21 февруари. По време на пандемията от коронавирус в страната бяха наложени едни от най-строгите мерки. През март 2020 г. правителството затвори границите. Забрани на повечето чужденци да идват в страната в опит да се овладее ситуацията с вируса. На този фон премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн призова населението да се обедини в битката срещу COVID-19. Разрастващото се огнище на Омикрон в страната я накара да настоява за ваксинации. Данните на Министерството на здравеопазването показват, че 93% от хората над 12 години са били напълно ваксинирани, а 49% са получили бустерна ваксина, но броят на заразените продължава да нараства. Cлeд кaтo зaтвopи гpaницитe cи пpeз мapт 2020 г., Филипинитe oтнoвo oтвориха зa вaкcиниpaни тypиcти oт нaд 150 cтpaни и тepитopии. Границите си отваря и Бaли, въпреки че пристигащите щe тpябвa дa cтoят пoд кapaнтинa пeт дни. Maлaйзия cъщo ще пуска туристи, нo чaк oт 1 мapт. В САЩ водещият експерт на Белия дом по COVID-19 Антъни Фаучи заяви, че страната излиза от „пълната фаза на пандемия“, докато големите американски щати, включително Ню Йорк и Калифорния, отмениха законите, изискващи носенето на маска на закрити обществени места. Четири канадски провинции също съобщиха, че започват да разхлабват ограниченията срещу COVID-19, след като вълната от новите случаи, заразени с варианта Омикрон, започна да спада в цялата страна. Мерките ще бъдат разхлабени в Албърта, Саскачеван, Квебек и на остров Принц Едуард. Но Онтарио, най-голямата провинция в страната, засега се въздържа от вдигане на рестрикциите, като обяви, че ще го прави „много внимателно“. Броят на случаите спада в Западна Европа и Северна Америка, като в САЩ той е намалял със 73% спрямо пика на Омикрон, а в Обединеното кралство, Испания и Белгия - с 60%. Дори в страните, където вълната е била особено силна или продължителна, тенденцията се е обърнала. Важно е да се отбележи, че въпреки че през тази зима случаите на заболяване надхвърлиха предишните рекорди, показателите за тежко заболяване не ги последваха. И въпреки промените от тази седмица, експертите са съгласни, че поради продължаващата заплаха от нови варианти, правителствата никога не могат да бъдат категорични, че няма да се налагат нови мерки отново.


Кои щати разхлабват мерките?

Въпреки че Центровете за контрол и превенция на заболяванията все още не са препоръчали американците да ходят без маски в обществени закрити зони, много щати вече започнаха да разхлабват мерките. В Калифорния, Делауеър, Илинойс, Невада, Ню Йорк, Орегон и Род Айлънд вече отмениха или обявиха срок за отмяна на изискването за задължително носене на маска на закрито. В някои от тези щати обаче решението не се отнася за училищата. Срок за премахване на задължителното носене на маски в учебните заведения засега са дали властите на щатите Кънектикът, Масачузетс и Ню Джърси.