Със застудяването на времето вирусолозите отчитат бум на различните респираторни инфекции и предупреждават, че до епидемия вероятно ще се стигне около края на този месец. Дотогава случаите плавно ще растат, съобщава bTV.
За последните две седмици от 90 изследвани в Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), 14 са с грип. Това означава един болен на шест тествани.
Най-много са заразените в Смолян. Следват Силистра, Пазарджик, Ямбол, Бургас и Варна. А в Разград и София те са най-малко, сочат още данните.
Чакалнята на д-р Милена Пенчева е пълна, въпреки че работното ѝ време е към своя край. София Зънгарова, която е болна от няколко дни, също чака. „Нито температура вдигам, нито хрема имам, само кашлица“, обяснява тя.
Д-р Пенчева забелязва бумът на болни в Пловдивска област от първо лице. Казва, че пациентите с грипоподобни симптоми са се увеличили драстично през последните дни.
„Заболяването протича с висока температура, отпадналост и кашлици. Имаме влошаване на състоянието на пациентите – регистрираме доста пневмонии и бронхити, които налагат вече антибиотично лечение. Ако продължава така, в близките една-две седмици определено ще се случи до епидемия“, обяснява д-р Милена Пенчева, общопрактикуващ лекар в Пловдив.
В София, макар че по статистика болните са сравнително малко, в аптеките има бум на търсенето на лекарства.
„Всеки трети пациент идва с настинка, хрема и кашлица. Увеличи се търсенето и изписването на антибиотици. Търсят се маски. Търсят се тестове - особено комбинираните за COVID и грип“, твърди фармацевтът Маргарита Грозданова.
Според вирусолози случаите на грип и COVID-19 са почти поравно. Но симптомите се различават.
„Грипът засяга основно горните и долните дихателни пътища, дава висока температура, суха кашлица. Коронавирусът засяга целия организъм. При децата не протича по-тежко. За разлика от грипа, при който те са основен рисков контингент“, категорична е Ива Христова, директор на НЦЗПБ.
За да се ограничи разпространението на инфекциите проф. Христова препоръчва филтър в училищата и детските градини.
„Грипът се отличава с рязко начало. Той идва много бързо – в рамките на няколко часа след като сме се срещнали с вируса. Грипът е заболяване, което дава симптоми от по-общ характер – отпадналост, главоболие, завишена температура“, каза в студиото на bTV Новините главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той поясни, че при чиста вирусна инфекция не бива да се приемат антибиотици, но ако след няколко дни състоянието се влоши, тогава трябва да се прецени дали няма добавена и бактериална инфекция. „При задълбочаване на състоянието с кашлица и белодробни оплаквания трябва да се търси консултация с лекар. Такова състояние налага предписването на антибиотик“, допълни главният държавен здравен инспектор.