Разхождайки се по морските курорти, а и в който и да е по-голям град на България, не може да не ви е направило впечатление, че на почти всяка витрина виси табела "Търсим персонал". В най-популярния сайт за предлагане на работа свободните позиции в момента, когато пиша това, са над 35 хиляди. Това са основно работни места за средно- и по-висококвалифицирани хора. Но въпреки че има работа, няма кой да я работи. Всеки хотелиер, ресторантьор и собственик на бизнес ще ви каже, че трудно се намира персонал, въпреки че заплатите са скочили драстично през последните няколко години. Така се стига до ситуации, където милионери, собственици на тези хотели и заведения, да обслужват сами клиентите си.
През последните няколко сезона може да чуете леко различна българска реч от много от служителите по курортите - това са българи от изконни наши територии като Молдова, Украйна, Западните покрайнини. Те са запазили българските си корени, езикът им е с лек акцент, но решават да си дойдат в България - за малко или за по-дълго, принудени най-вече от лошите икономически условия в страните, където са родени.
А статистиката и прогнозите показват, че това е трайна тенденция - в България има все по-млади хора в работоспособна възраст, които решават да останат. От 1990 до 2017 година България е загубила 19% от населението си (виж повече на страница 8). Всяка година от България си тръгват около 25 хиляди души, макар че, както писахме в един от миналите броеве, тази тенденция се забавя и дори официалната статистика твърди, че повече българи се връщат, отколкото напускат Родината. Според една станала популярна прогноза на ООН до 2050 година населението в повечето източноевропейски държави ще спадне почти наполовина. В него за България се предвижда спад до 5 милиона души. Дали ще се сбъдне тази прогноза или не, няма особено значение. Проблемът е огромен и решението е изключително трудно. За да се излезе от демографската криза, всяка жена трябва да има поне две деца, а това е доста над средното в момента. В много държави от Източна Европа и Русия се прилагат сравнително успешни програми, които увеличават раждаемостта.
Друг вариант е да се върне някаква част от българите, отишли да живеят в чужбина. Според доклада рядко източноевропейците емигрират от родните си места заради политическата обстановка. Основната причина е разликата в заплащането. Докато
в България то е 1,67 евро на час, в Германия средната надница е 15,60 евро за един час работа. Най-много печелят в Дания - 25,52 на час. Тези цифри ясно показват, че процесът по обратна миграция ще е изключително труден, ако не и невъзможен. Особено за повечето сфери, в които има недостиг на кадри. И това няма да стане с поредната безумна идея на държавата - да ни връща с писма. Примамливи оферти за работа, които трябва да ни накарат да оставим живота и кариерите си в уредените си нови държави, без корупция и издигане на "ваши и наши" хора. Това е още по-големият проблем с плана на Държавната агенция за българите в чужбина - дори и да има добре платена работа, остава отблъскващото усещане, че живееш в държава, където се ширят корупцията, липсата на ясни правила, има неработеща съдебна система и цари всеобщ мързел. Защото както пее Лили Иванова - не всичко е пари, приятелю.