За тези, които гледат сериала "Скандал", Оливия Поуп е причината да са заклети фенове. За останалите ще поясним, че тя е т.нар. fixer - кризисен пиар и много повече за хора, попаднали в скандали във Вашингтон. И голямата любов на женения президент. В България Оливии обаче няма (в ролята й на fixer, иначе любовници на мъже с власт колкото искаш).
Във вторник служебният премиер Огнян Герджиков уволни медийния си съветник Иван Гарелов, защото участвал в сутрешния блок на NOVA "Здравей, България", където защитил кандидат-депутата и бивш журналист Елена Йончева. "Не очаквах да се случи така. Но ми е мъчно, че се засяга професията, че не ти дават да си кажеш мнението", изплака Гарелов. Не е ясно за коя професия говори обаче Гарелов. В неговата глава той може би още е журналист. Wrong, както би казал Тръмп. В момента, в който решиш да станеш ПР, се отказваш от журналистиката. До живот. Не може да се върнеш обратно в нея повече никога. Просто думите ти вече ще са под съмнение заради местата, от които си вземал пари като ПР преди това. Друг такъв пример е Нери Терзиева, която беше говорителка в държавната телевизия през 90-те, после говорител на президента Петър Стоянов, а сега ПР на енергийния олигарх от "Овергаз" Сашо Дончев. Но продължава да се титулова "журналист" и вестниците й дават това определение.
Оплаквайки се от уволнението си, Гарелов явно пропуска факта, че той няма право на лично мнение в публичното пространство, докато е говорител на правителството. Когато се показва по телевизията, е само за да изрази мнението на кабинета. Той пък е служебен, т.е. всякаква нотка на политически пристрастия убива доверието в него. Нали не си представяте Шон Спайсър да изрази лично мнение по телевизията - думите му са позиция на Белия дом - той говори от името на Доналд Тръмп.
Решението на Герджиков е правилно, макар че в държава като България винаги може да се чудим за други задкулисни интереси. Но Герджиков също страда от липса на една Оливия Поуп, която да му каже как трябваше да го направи. Защото когато уволни Гарелов, не го направи публично и с обяснение, а остави старата телевизионна лисица да го съобщи първи на медиите и по този начин да го изиграе жертва на правителствената цензура.
Друг, който имаше нужда от Оливия Поуп през изминалите дни, е бившият ни посланик в САЩ Елена Поптодорова. Нелеп инцидент, който може да се случи на всеки, на летището във Варшава сега й коства огромно петно, което може да затрие няколко десетилетия служба на държавата. Тя не осъзна какво точно се случва и въпреки че веднага пое отговорност и обясни какво се случва в две изявления по БТА, а по-късно и в телевизионно интервю, съмненията останаха у мнозина. Защото тези неща не се импровизират - всяка дума е важна, а също кога и как е казана.
И макар кризисният пиар и комуникации да са интересни и забавни за сериал, са всъщност много трудни дейности, които могат да обърнат кариери, съдби и дори съдбоносни национални решения.