За много години, скъпи приятели! Нека 2018-а бъде здрава, щастлива и успешна за вас и за вашите семейства!
Годината дава възможност на България да се представи добре като домакин на европредседателството. Но това, което виждат засега чуждите медии, е мегакорупция на всяко ниво в държавата. А повечето родни медии дори се притесняват да цитират тези няколко западни издания и това, което те са открили в София, камо ли да направят свои разследвания по темата. Все пак ние си имаме поговорки - "да не се изложим пред чужденците" и разбирането, че е по-добре да замазваме и да прикриваме проблемите си, вместо да ги назовем и решим, дори и това да ни представи в негативна светлина за известно време. Но да си затваряме очите пред проблемите и да ги замитаме не означава, че не се виждат отдалеч. Ето няколко цитата за доказателство от последната седмица:
От "Гардиън" - „Никой (в България) не преследва политическата корупция, в затвора няма бивши управляващи", казва Огнян Шентов, който ръководи Центъра за изследване на демокрацията в София. „Достигнали сме фазата на държавна корупция, която ние описваме като state capture (завладяната държава)." Доклад на неговата организация чертае унищожителна картина на корупцията от върха до дъното на обществото. 1,3 млн. души, повече от всеки пети, се смята, че са участвали в корупционна трансакция, като са давали или получавали подкуп, като само за 72 случая има съдебни присъди през 2015 г.
Заглавието на немското издание "Ди цайт" е: „Корумпирани, но удобни", а подзаглавието „С дупките ще се справят, но с корупцията - не". „Олигархията и бизнес интересите държат политиците и магистратите под контрол (...) Медиите като механизъм за ранно предупреждение вече са масово беззъби", пише германският журналист Томас Рьосер.
От френския „Журнал дьо диманш": „България е една малка Русия. Цари мафиотски манталитет и никога няма да отговори на изискванията на поставените критерии." Трябва да се признае, че тази малка страна 10 години след приемането си в ЕС не е отбелязала напредък. През ноември Европейската комисия подчерта в последния си доклад, че нищо не се е променило от януари 2017 г.
И още - "Корупцията е навсякъде. Искаш рушвет - заповядай. За яслите, за доктора, за полицая или по-високо в стълбицата, за да се спечели договор, финансиран от ЕС. Столицата не показва нищо от това и предлага на гостите само една луксозна витрина и усмивки. Трябва да посетите обаче южните квартали в полите на Витоша, за да срещнете тази повсеместна корупция, която не може да се види с просто око.
10 семейства си разделят богатствата на страната. Някои от тях са си построили чудесни къщи, които се охраняват от бодигардове и камери. Да живееш в Бояна или в Драгалевци означава „Аз съм богат" или „Аз съм корумпиран".
Новогодишни честитки от западната преса, за които българската масово мълчи (с редки изключения). И не само с мотива да не се излагаме преди европредседателството, а защото са подчинени на тези 10-ина семейства от Драгалевци и Бояна и техните покровители в прокуратурата и по "Дондуков". Цялото това мафиотско срастване, което с лукавите си усмивки ще посреща европейските гости. Дали 2018-а ще бъде годината на българското недоволство? Поне в първите й дни може да се надяваме. Или поне да си го пожелаем.
Успешна година,