Президентът на САЩ Джо Байдън обяви официално, че ще се кандидатира за втори мандат на изборите догодина.

Той направи това в предварително записано триминутно видеообръщение, което бе публикувано в Тwitter.

Така той става най-възрастният кандидат за президент - на 80-годишна възраст.

"Всяко поколение има момент, в който е трябвало да отстоява демокрацията. Да отстояват основните си свободи. Вярвам, че това е нашият момент", каза Байдън във видеоклип в Twitter във вторник сутринта. 

"Ето защо се кандидатирам за преизбиране за президент на Съединените щати. Присъединете се към нас. Нека да довършим работата. 

Триминутното видео започва с кадри от бунта в Капитолия на 6 януари, протест срещу абортите пред Върховния съд, а след това с клип с него заедно с Камала Харис.

"Свобода. Личната свобода е от основно значение за това кои сме ние като американци. Няма нищо по-важно. Няма нищо по-свято. 

Това беше работата на първия ми мандат: Да се боря за нашата демокрация. Това не трябва да бъде червен или син въпрос. Да защитаваме правата си. Да се уверим, че всички в тази страна са третирани еднакво. И че на всеки се дава справедлив шанс да успее.

Когато се кандидатирах за президент преди четири години, казах, че сме в битка за душата на Америка. И все още е така. Въпросът, пред който сме изправени, е дали през следващите години ще имаме повече или по-малко свобода. Повече права или по-малко.

Знам какъв искам да бъде отговорът и мисля, че вие също го знаете. Сега не е време да се успокояваме. Ето защо се кандидатирам отново", завършва Байдън.

Предизвикателствата пред Байдън

Серия от предстоящи предизвикателства, от продължаващата война в Украйна до все още несигурна икономика, могат да създадат препятствия пред преизбирането на Байдън.

В момент, когато властта във Вашингтон е разделена, контролираната от Републиканската партия Камара на представителите до голяма степен попари надеждите за големи законодателни постижения през двете години преди вота през 2024 г.

Досегашният мандат на президента беше белязан от ключови триумфи в неговата колосална политическа програма, сред които финансирането на борбата с пандемията от Covid-19, възстановяването на инфраструктурата, укрепване на вътрешното производство на полупроводникови чипове и справяне с изменението на климата.

Под управлението на Байдън САЩ се опитаха да осе справят с наследството на Тръмп в дипломацията, връщайки се към глобалните споразумения и укрепвайки партньорствата със съюзници, които бяха изоставени от неговия предшественик.

Но по-широките национални предизвикателства – понякога извън федералния контрол – заедно с признатите грешки на администрацията също действаха като магнит за критиките на Републиканската партия и допринесоха за ниските рейтинги на национално одобрение през цялото време на управление на Байдън.

Той е обвиняван за хаотичното и смъртоносно изтегляне от Афганистан, за политиката си в борбата с нелегалната миграция, за колебанията в цените на енергията и за грешки с дългогодишни съюзници.

Наяве са и разследванията на семейството му, които се ускориха при мнозинството на Републиканската партия в Камарата на представителите.

И, разбира се, всеобхватните проблеми с инфлацията, които оказват влияние върху световните пазари и покупателната способност на американците.

През следващите месеци Байдън ще бъде изправен и пред натиск да преговаря с републиканските законодатели за повишаване на лимита на националните заеми, за да се избегне катастрофално неизпълнение, перспектива, която вече предизвика безпокойство на фона на несигурно икономическо възстановяване.

Все още не е ясно кога ще започне кампанията.

Седмицата му е натоварена - в сряда има държавна вечеря с президента на Северна Корея, в петък ще връчи трофея на главнокомандващия на "Соколите на ВВС" по време на церемония в Белия дом, а в събота той и Джил Байдън ще присъстват на вечерята на Асоциацията на кореспондентите в Белия дом.

А кои са конкурентите на Джо Байдън за президентския пост - четете ТУК >>>