Американският президент Джо Байдън ще обяви официално, че ще се кандидатира за втори мандат.

Той ще бъде най-възрастният кандидат за президент - на 80-годишна възраст.

"Очаквайте новината", заяви Байдън пред репортери в Белия дом преди официално да публикува видеопослание, обявявайки кандидатурата си, точно както го направи и преди 4 години.

След серия от големи законодателни победи и ключови моменти на външнополитическата сцена Джо Байдън няма реален конкурент за номинацията на Демократическата партия.

Очаква се в хода на кампанията да има акцент върху напредналата му възраст.

Ако спечели втори мандат, той ще навърши 86 години в края му.

През февруари медицински преглед установи, че Байдън може да изпълнява задълженията си, въпреки възрастта.

Проучване на Ен Би Си от уикенда показва, че 70% от американците, както и 51% от демократите, смятат, че той не трябва да се кандидатира.

На всички съмнения за възрастта Байдън отговаря кратко - "Само гледайте!".

Кои обаче са конкурентите на Байдън за президентския пост на изборите през 2024 година?

ABCNews представи всички политици, обявили кандидатурите си за президент до момента.

Доналд Тръмп, републиканец

76-годишният Тръмп официално стартира третата си кандидатура за Белия дом на 15 ноември, след междинните избори през 2022 г., които не оправдаха очакванията на републиканците.

Тръмп обяви кампанията си от своето имение Мар-а-Лаго в Палм Бийч, Флорида.

Това обаче не се прие като изненада, като се има предвид, че Тръмп от месеци намекваше, че ще се кандидатира.

"Завръщането на Америка започва точно сега", каза той, описвайки САЩ като "в упадък" и изтъквайки своето управление като "златен век".

Третият опит на Тръмп да се кандидатира за Белия дом идва в момент, когато той е изправен пред множество разследвания - той отрича да е извършил нарушения - и все повече се отчуждава от някои други водещи фигури в ГП след 6 януари, лъжите му на изборите през 2020 г. и други противоречия и скандали.

Стив Лафи, републиканец

Бившият кмет на Кранстън, Роуд Айлънд, Стив Лафи обяви кандидатурата си за президент на 2 февруари.

В изявлението си той заяви, че иска да се изправи срещу проблемите на страната.

"Страната ни е направила еквивалент на използването на лепенки вместо сериозна операция. За първи път от едно поколение насам трябва да се изправим директно срещу проблемите си", обяви той.

През 2006 г. той се кандидатира за Сената в Роуд Айлънд срещу републиканеца Линкълн Чафи, който в крайна сметка е победен от демократа Шелдън Уайтхаус.

Ники Хейли, републиканец

51-годишната Хейли обяви кандидатурата си за президент във видеоклип, публикуван на 14 февруари, ден преди официалното начало на кампанията на 15 февруари в Чарлстън.

Хейли, която е била и посланик на САЩ в ООН в администрацията на Тръмп, е първият високопоставен републиканец, който отправя предизвикателство към Тръмп.

Във видеоклипа за обявяването на кандидатурата си Хейли, дъщеря на имигранти, изтъкна наследството си на южноазиатка и изтъкна обнадеждаващата си представа за това, което Америка може да предложи.

"Майка ми винаги казваше: "Твоята работа не е да се фокусираш върху различията, а върху приликите". Родителите ми всеки ден напомняха на мен и на братята и сестрите ми колко благословени сме да живеем в Америка", каза Хейли. Време е за ново поколение лидери", допълни тя.

Хейли беше избрана за първата жена губернатор на Южна Каролина през 2010 г., като през 2017 г., по време на втория си мандат, се оттегли, за да работи като посланик на Тръмп до 2018 г.

Вивек Рамасвами, републиканец

37-годишният предприемач мултимилионер, основал голяма биотехнологична компания, обяви на 21 февруари, че се кандидатира за президент като републиканец.

"Намираме се в средата на тази криза на националната идентичност, Тъкър, когато толкова дълго празнувахме разнообразието и различията си, че забравихме всички начини, по които всъщност сме едни и същи като американци, свързани от общ набор от идеали, които са поставили началото на тази нация преди 250 години.

Трябва да върнем достойнството на Америка във всяка сфера на живота ни" - което включва имиграционната политика и позитивните действия, последното от които според него е "национален рак"", обяви Рамасвами.

Пери Джонсън, републиканец

75-годишният бизнесмен от Мичиган Пери Джонсън стартира президентската си кампания за номинацията на републиканците през 2024 г. по време на започналата на 1 март Конференция за консервативно политическо действие (CPAC).

Джонсън зае трето място в сламената анкета на CPAC за избор на президент с близо 5 % от гласовете. Макар че в анкетата той изостана от Тръмп и губернатора на Флорида Рон ДеСантис, той изпревари Хейли и други.

Въпреки че Джонсън няма опит на изборна длъжност, той има дълга кариера в бизнеса в Мичиган. с почти 30-годишен опит в областта на стандартите за качество.

Две от неговите компании - Perry Johnson Registrars и Perry Johnson, Inc. могат да сертифицират предприятия като отговарящи на определени индустриални стандарти.

Преди CPAC, най-значимата му политическа кандидатура е, когато се кандидатира за губернатор в Мичиган през 2022 г., но е отстранен от бюлетината преди републиканските първични избори поради това, че според щатските власти подписите в петицията са били фалшиви и невалидни.

Аса Хътчинсън, републиканец

72-годишният Хътчинсън обяви, че ще се кандидатира за президент на 2 април по време на интервю за предаването "Тази седмица" по ABC, но заяви, че официалното стартиране ще се състои едва по-късно през април в родния му щат.

"Аз ще се кандидатирам. И причината е, че от шест месеца пътувам из страната, чувам хората да говорят за ръководството на нашата страна. Убеден съм, че хората искат лидери, които да се обръщат към най-доброто от Америка, а не просто да се позовават на най-лошите ни инстинкти", заяви Хътчинсън.

"Когато казвам "Не на Тръмп", искам да мога да говоря именно на избирателите на Тръмп. Искам да мога да говоря на всички от партията и да кажа: "Това е лидерството, което искам да осигуря. Смятам, че трябва да имаме силна Америка", допълни той.

Лари Елдър, републиканец

70-годишният Едлър, консервативен радиоводещ, обяви кандидатурата си на 20 април.

Той за първи път се кандидатира за изборна длъжност през 2021 г. в изборите за отзоваване на губернатора на Калифорния демократ Гавин Нюсъм. Нюсъм оцеля в усилията за отзоваване с голяма разлика, но Елдър се класира на първо място сред кандидатите за замяна.

"Америка е в упадък, но този упадък не е неизбежен.

Можем да навлезем в нов американски Златен век, но трябва да изберем лидер, който да ни отведе там. Ето защо се кандидатирам за президент", обяви Елдър.

Мериън Уилямсън, демократ

70-годишната Уилямсън за пръв път написа в имейл до дарителите си на 26 февруари, че на 4 март ще обяви официално, че се кандидатира за президент като демократ, отправяйки предизвикателство към Байдън.

Уилямсън е автор на бестселъри за самопомощ, която за първи път се кандидатира за президент през 2020 г. с пацифистка и прогресивна платформа.

Тя се отказа от тази надпревара преди провеждането на каквито и да било първични избори, но изпревари няколко други сериозни претенденти с впечатляващи изборни биографии, включително сегашната вицепрезидентка Камала Харис, която по това време беше сенатор от Калифорния.

Уилямсън вкара в кампанията си език и от кариерата си на писател, като предупреди Тръмп през 2020 г., че "ще използвам любовта за политически цели. Ще ви срещна на това поле и, сър, любовта ще победи".

"Всички ние сме тук, защото ни е грижа за тази страна. Но всички сме тук, или поне много от нас, защото сме разстроени за тази страна, притеснени сме за тази страна", каза тя в речта си при представянето на кампанията. "Нашата работа е да създадем визия за справедливост и любов, която да е толкова силна, че да надделее над силите на омразата, несправедливостта и страха", допълни Уилямсън.

Робърт Ф. Кенеди-младши, демократ

69-годишният Кенеди обяви кандидатурата си за президентската номинация на Демократическата партия през 2024 г. на 19 април в Бостън Парк Плаза в Бостън.

"Дойдох тук днес, за да обявя кандидатурата си за номинацията на Демократическата партия за президент на Съединените щати", заяви той по време на откриването на кампанията си, като отбеляза, че целта на кампанията му, а и на президентството, ще бъде "да се сложи край на корумпираното сливане на държавната и корпоративната власт".

Като дете на Робърт и Етел Кенеди, по-младият Кенеди, адвокат и активист, обсъжда възможността да се кандидатира с предимството на изградената разпознаваемост на името, като се има предвид наследството на семейството му в Демократическата партия.

Вероятно обаче той ще внесе и доза противоречия в кампанията, като се имат предвид добре документираните му усилия да дискредитира употребата на ваксини.

В интернет той подхранваше конспирации по отношение на задължителните ваксини по време на пандемията COVID и публично изразяваше позиции на митинг срещу задължителните ваксини във Вашингтон, окръг Колумбия.

Потенциалните кандидати

Списъкът с други потенциални кандидати за Белия дом включва, наред с други, губернаторът на Хемпшир Крис Сунуну и сенатора на Южна Каролина Тим Скот, както и губернаторът на Флорида Рон ДеСантис.

ДеСантис заяви, че засега е съсредоточен върху работата си като губернатор на Флорида - пост, на който беше преизбран през ноември с огромна разлика от 19 пункта.

Обявяването на кандидатурата вероятно няма да стане преди края на законодателната сесия на щата през лятото.

Сенатор Тим Скот  говори по време на събитие, 18 март 2023 г., в Чарлстън.
"През последните няколко месеца много мислих", пише той в имейл до поддръжниците си. "Мислех за вярата си. Мислех за бъдещето на нашата страна. И съм мислил за плана на левите да разрушат Америка", обяви той.

Междувременно Сунуну открито заяви, че обмисля да се кандидатира за Белия дом, като през февруари заяви в предаването "Тази седмица" на ABC, че "определено мисли за това и води такива разговори".

Друг възможен участник е бившият вицепрезидент Майк Пенс, който скъса с Тръмп заради възможността да отмени резултатите от изборите през 2020 г. Миналата година Пенс заяви пред ABC News, че мисли за кандидатура и пътува до ранните първични щати с послание, фокусирано предимно върху социалните въпроси.