Доста млади нюйоркски момчета през последните години бяха убити или тежко ранени при опити за "сърфиране в метрото" - практика на пътуване на покрива на влаковете, датираща отпреди един век, която обаче започна се разраства благодарение на социалните медии.
Властите се опитват да се справят с проблема чрез кампании за повишаване на обществената осведоменост и чрез използване на безпилотни летателни апарати, които да хващат търсачите на силни усещания по време на действие. Но за някои хора не се решава един по-основен въпрос: защо децата изобщо могат да се катерят по вагоните на метрото?
Според някои експерти част от решението би могло да бъде превръщането на влаковете в по-трудни за изкачване, а сърфистите - в по-лесни за откриване с помощта на камери и сензори. Столичният транспортен орган, който управлява системата на метрото, заяви, че проучва въпроса. Но все още няма предложения за използване на технологии или физически бариери, които биха могли да затруднят качването на хора върху влаковете.
Миналата година във влаковете на метрото в града са загинали шестима души, а през 2023 г. - петима.
Тайша Елкок, служителката на MTA, която е управлявала влака, в който през 2022 година загина 15-годишния Ка'фон, е сред хората, които смятат, че трябва да се направи повече за предотвратяване на смъртните случаи. Елкок е открила тялото на Ка'Вон между седмия и осмия вагон на влака. Група тийнейджъри с тъжни физиономии във влака дали да се разбере какво се е случило. Тя смята, че едно по-просто решение е можело да спаси живота на момчето: заключване на вратите в края на вагоните на метрото. Това би прекъснало достъпа до тесните пролуки между вагоните, където сърфистите в метрото използват ръкохватки, за да се качат на покрива.
"Заключете ги, когато сме в действие, за да не могат хората да се изкачват и да бъдат на върха на влака", каза Елкок, цитирана от Ей Би Си Нюз.
През 2023 г. Ричард Дейви, тогава ръководител на отдел "Автобуси и метро" в MTA, заяви, че служителите "обмислят" възможността за заключване на вратите между вагоните - което сега се прави само в няколко влака от 80-те години на миналия век. Но той посочи, че заключването на вратите "носи своя риск". Някои нюйоркчани се притесняват, че заключването на коридорите между вагоните може да им попречи да избягат в друга част на влака при извънредна ситуация.
По различни съображения са отхвърлени инякои възможности за физически препятствоия при достигени до вагоните или качване на покрива.
"Трябва да можете да работите отгори на вагона", заяви главният изпълнителен директор на MTA Яно Либер на пресконференция и добави, че не може да го "покриете с бодлива тел".
MTA помоли компаниите за социални медии да свалят видеоклипове, които възхваляват сърфирането в метрото. Тя също така популяризира съобщения за обществена услуга, в които се казва: "Вози се вътре, остани жив" с гласовете на местни тийнейджъри.
Повече от 300 000 нюйоркски ученици използват метрото, за да се придвижат до и от училище всеки ден.
Нюйоркската полиция съобщи, че арестите на предполагаеми сърфисти в метрото са нараснали до 229 миналата година, в сравнение със 135 година по-рано. Според полицията повечето от тях са момчета на средна възраст около 14 години. Най-малкият е бил на 9 години.
Полицията в Ню Йорк патрулира с дронове по популярни маршрути за сърфиране в метрото, но мисиите не могат да бъдат навсякъде едновременно.
Влаковете в някои други градове, като Хонконг и Дубай, не могат да се изкачват лесно. Те са с обтекаеми каросерии, нямат дръжки отвън и не се отварят между вагоните.
Някои железопътни системи прибягват до крайни тактики, за да не позволят на хората да се качват върху влаковете. В Индонезия служителите на железниците веднъж инсталираха висящи метални мачти, за да се опитат да възпрат пътниците да се возят на върха на вагоните, за да избегнат пренаселеност. Опитали са се също да пръскат пътниците с червена боя и да ги удрят с метли.