Българските полицейски власти държат незаконно бежанци в тухлена барака, използвана за арест, в която условията са мизерни и нечовешки, а всичко това се случва пред очите на служители на "Фронтекс". Това показва втората част от разследването на осем медии за ситуацията по границата, публикувано в сайта на българската секция на "Радио Свободна Европа" и цитирано от "Дневник". Първата част на разследването показа, как млад сириец оцелява по чудо, след като е прострелян от българска страна, в близост до българо-турската граница. Работата е на осем медии от различни държави. Сред тях са Sky News, германската обществена телевизия ARD, британският Times, френският Le Monde, швейцарското обществено радио и телевизия SRF, Lighthouse Reports, Domani и българската секция на радио "Свободна Европа".

Второто видео показва въпросната барака, която се намира в двора на граничното районно управление в Средец. На кадрите се вижда как в арест влиза и излиза граничен полицай, а условията са изключително мизерни и нечовешки. Бежанците, с които екипа на разследването се вижда, наричат помещението "клетка" или "хамбар". Пред камерата застава и мъж от Афганистан на 32 години, който е бил в незаконния арест. "Държаха ме в помещение, където има място за 20 души, но бяхме 50. Това е място, където и животни не могат да живеят. Дървено помещение, нещо като затвор, с ужасна миризма, където няма тоалетна. Трябва да ходиш до тоалетната вътре в тази стая, в този хангар". Друг свидетелски разказ е на Кенан от Сирия: "Прекарахме там три дни. Питахме за храна и вода. Не ни дадоха.

Той каза: Ще ви донеса от тоалетната. Вие не заслужавате да сте в тази държава."

Екипът посещава четири пъти мястото на т.нар арест и винаги то е пълно с хора. В три от посещенията в двора на полицейското управление те виждат автомобили на европейската агенция за Гранична и брегова охрана Фронтекс, които са паркирани точно пред бараката, пълна с хора. От агенцията са потвърдили, че имат командировани служители в района на Средец, които участват в наблюдението на границата, но не и в процедурите по връщане и убежище.