На българския книжен пазар се появи една книга, за която българските медии с малки изключения упорито мълчат. От заглавието й читателите най-вероятно сами ще се сетят защо - „В сянката на Бойко Борисов". В нея са описани неща от миналото и настоящето на премиера Борисов, които по една или друга причина така и не намериха и не намират място в медиите или са манипулирани от тях. И това е основната причина за появата й. В нея авторът - журналистът Иван Бакалов, се опитва да провери някои неизвестни или по-малко известни факти за Борисов, да отсее кое е слух, кое е теория на конспирацията и на кое може да се вярва. Предстои книгата да излезе и в превод на английски в съвсем близко бъдеще.
Иван Бакалов е работил като журналист във вестниците „Сега", „24 часа", „Новинар" и др. Редактор е на електронното издание e-vestnik. Автор е на книгите „Заговорите против Живков" и „Мачтите в края на улицата - 5500 км с кола из САЩ".
Защо решихте на напишете тази книга?
- Медиите премълчават много от неприятните неща в миналото и в настоящето на Борисов. В книгата съм събрал повече или по-малко известни факти, които са заметени под килима. И сега много хора, като четат книгата, казват: „А, не съм знаел за това." Например дори факти като този, че другарката на премиера Цветелина Бориславова едва е оцеляла в бомбен атентат през 1998 г. Или че фирма, в която тя, Борисов и Румен Николов-Пашата са участвали, е уличена в нелегално производство на цигари. И т.н.
Ако медиите бяха свободни, нямаше да напиша тази книга - всичко щеше да се появи в тях.
Откъде събрахте информацията, документите и снимките в нея?
- Документите от фирмата „Тео Интернационал" АД, в която Борисов е съдружник с Румен Николов-Пашата, Иво Каменов от ТИМ и др., са изтеглени официално от Агенцията по вписванията, но не са публикувани в нито едно печатно издание. Аз смятам, че само заради това в парламента внесоха поправки в закона, за да ограничат достъпа до регистрите на Агенцията по вписванията. Всички медии можеха да публикуват тези документи, но те не желаят. През 1995 г. тази фирма е уличена в нелегално производство на цигари, направена е данъчна проверка с полиция, случаят е описан във вестниците, но последствия за собствениците няма. Тогава Борисов е бил неизвестен. Тоест това не е спретнат компромат срещу него, тогава той е Господин Никой, откъде някой ще предвиди, че един ден ще стане премиер? Има и други документи - за масонската ложа. Те са дадени на два вестника, но не са публикувани, защото засягат Румен Николов-Пашата, който е приближен на Борисов. Подписът на Пашата под клетвен лист на масоните съвпада с подписа му върху документите на фирма „Тео Интернационал". Според мен Борисов ще остане в политиката задълго като фактор. И след десетина години ще бъде съден, както осъдиха с огромно закъснение бившия френски президент и кмет на Париж Жак Ширак. Дори сега има поне две публично известни неща, за които могат да съдят Борисов, но прокуратурата не смее да го закача. Например записите на неговите разговори. За тези разговори на Борисов има свидетели, никой не е разпитал шефа на митницата Танов, служителите от ДАНС и МВР, които са слушали тези записи на компютрите в системата. Не е разпитан от прокурори и онзи бивш служител на ДАНС, който напусна и обяви пред „Шоуто на Слави" (то няма друго предаване, в което някой да се осмели), че записите са истински. Никой в прокуратурата не си мръдна пръста за това
Наскоро след като книгата ви излезе от печат, един от обвинените по делото "Килърите" каза пред съда, че известни наши мафиоти и сръбският наркобарон Сретен Йосич са се уговаряли да купят на Борисов висок пост във вътрешното министерство. Мислите ли, че има нещо вярно в това?
- За това се носеха слухове отдавна - че за поста на Борисов в МВР е платено. Не съм го включил в книгата, не може да се докаже. Подсъдимият е бивша охрана и шофьор на Бай Миле - виден гангстер от СИК, убит като на кино заедно с още 5 души. Неговият шофьор каза още пред съда, че разрешителните за охраната на Бай Миле по онова време са издадени от фирмата на Борисов „Ипон". Това няма как да е лъжа - лесно се проверява. Но никой не провери, а такава документация може да се прочисти. Подсъдимият каза още, че Борисов е отговарял за канал за амфетамини към Турция. Тази подробност за амфетамините първо я прочетох в секретна грама на американския посланик Джон Байърли, която се появи в „Уикилийкс". Цитирал съм я в книгата. Съвпада, нали? Показанията на подсъдимия бяха цитирани само в 2-3 интернет сайта. Вестниците и големите телевизии се направиха, че няма такова нещо. Всеки да си прави изводите. Случаят с Борисов е скандален, медиите го обслужват сляпо. У нас може да се говори за контролирана демокрация като при Путин в Русия. Но български анализатори, политолози и др. обслужват властта и заблуждават чуждите наблюдатели в контактите си с тях, че Борисов е талантлив политик, който се учи и т.н. Те легитимираха като политик и като десен един човек, който не е това, за което го представят.
Вас страх ли ви е? Заплашвали ли са ви?
- Ние, журналистите, трябва да даваме пример, да показваме, че не се страхуваме. Иначе страхът се разпространява повече върху обществото. Например на премиерата на книгата в Софийския университет не дойдоха някои хора просто за да не ги видят там. Борисов праща съгледвачи, има такива случаи. И на едно представяне на книгата в Стара Загора видях човек, пратен от ГЕРБ, да слуша и да си записва, докато говоря. А на премиерата на книгата се бяхме събрали към 70 души, по едно време на вратата се показаха двама униформени полицаи и огледаха. Някой ги е пратил да видят, да не стане нещо... Смешно е - премиера на книга. Един колега в една редакция неотдавна ми направи забележка: „Тук за Борисов не се говори така." Сякаш живеем още в Живково време.