Русия вече разпространява дезинформация преди президентските избори в САЩ през ноември, като използва фалшиви онлайн акаунти и ботове, за да навреди на президента Джо Байдън и неговите колеги демократи, твърдят бивши американски служители и киберексперти, съобщи NBC News.
Разпространението на атаките срещу Байдън е част от продължаващите усилия на Москва да подкопае американската военна помощ за Украйна и подкрепата и солидарността на САЩ с НАТО, коментираха експертите.
Наскоро прокуратурата обвини дългогодишния информатор на ФБР Александър Смирнов в „активно разпространение на нови лъжи, които биха могли да повлияят на изборите в САЩ“, след като беше обвинен, че е изфабрикувал фалшиви доказателства за корупцията в семейството на Байдън в Украйна.
Републиканците в Камарата на представителите изтъкваха доказателствата на Смирнов като централна част от оспорвания опит за импийчмънт на президента. Сега, след като той е дискредитиран, те настояват, че това няма значение.
Всъщност намесата на Москва в американски избори не е нещо ново или изненадващо. През 2016 г. американските разузнавателни агенции оцениха, че Кремъл се е намесил в изборите в полза на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп. Разследване на специалния прокурор Робърт Мълър не откри доказателства за заговор между кампанията на Тръмп и Москва, но той описа многобройните контакти между тях и обобщи, че кампанията на Тръмп може да се е възползвала от информацията, открадната и разпространена от руснаците.
Сега Доналд Тръмп се противопоставя на помощта на САЩ за Украйна и твърди, че веднъж е предупредил лидер на НАТО, че ще „насърчи“ Русия да атакува съюзник на Алианса, ако не плати своя дял в разходите за отбрана.
Потенциалните награди за руския президент Владимир Путин
от всичко това са много, каза Брет Шафер, старши сътрудник в Алианса за осигуряване на демокрацията на Германския фонд „Маршал“ пред CNN.
„Не че не са имали стимул да се намесят в последните два президентски вота“, каза Шафер, който проследява усилията за дезинформация от страна на Русия и други режими. „Но бих казал, че стимулът за намеса е повишен точно сега.“
Съветникът по националната сигурност на Байдън, Джейк Съливан, посочи, че има „много причини за безпокойство“ относно опитите на Русия да се намеси в изборите през 2024 г., но че не може да обсъди доказателства, свързани с това. Той добави: „Ще бъдем бдителни за това.“
Американски служители и експерти са най-загрижени от това, че Русия може да се опита да се намеси в изборите чрез „дълбоко фалшифициране“ на аудио или видео с помощта на инструменти за изкуствен интелект или чрез „хакване и изтичане на информация“.
Типът проруски онлайн пропагандни кампании, които процъфтяваха в Twitter и Facebook преди президентските избори в САЩ през 2016 г., вече са рутинни във всяка голяма социална медийна платформа.
Тези операции за влияние често създават дублиращи акаунти на множество сайтове, които се различават драстично в политиките си за модериране.
Москва и нейните подставени лица отдавна се стремят да използват и разделението в американското общество. Но експерти и бивши американски служители казаха, че неверните твърдения на Тръмп, че изборите през 2020 г. са били откраднати, задълбочаващата се политическа поляризация в страната и рязкото съкращаване на екипите за борба с дезинформацията в социалната мрежа X и други платформи предоставят благодатна почва за разпространение на объркване, разделение и хаос.
„В много отношения това е
перфектната буря от възможности за тях“,
каза Пол Колбе, който е работил 25 години в Дирекцията по операции на ЦРУ и сега е сътрудник в Белферския център за наука и международни отношения на Харвард. „Мисля, че поради много причини ще видим същия подход, но разширен.“
На междинните избори през 2022 г. Русия се насочи основно към Демократическата партия, за да отслаби подкрепата на САЩ за Украйна, тъй като най-вероятно обвинява Байдън за създаването на обединен западен съюз, подкрепящ Киев, според наскоро публикувана оценка на американското разузнаване.
В САЩ миналия месец фалшиво автоматично обаждане на Джо Байдън каза на демократите от Ню Хемпшир да не гласуват на първичните избори в щата. В Обединеното кралство през ноември фалшиво аудио на кмета на Лондон Садик Хан призова за пропалестински маршове. И два дни преди парламентарните избори в Словакия през септември фалшив аудио клип, за който се твърди, че показва лидер на прозападна политическа партия, обсъжда как да фалшифицира изборите. Аудиото в крайна сметка беше развенчано, но проруска партия, която се противопоставя на помощта за Украйна, спечели най-много гласове.
Предполагаемите руски информационни операции срещу Украйна през последните две години отварят прозорец към някои от тактиките на Кремъл.
Проучване, публикувано в сряда от словашката компания за киберсигурност ESET, установи, че проруска кампания изпраща спам на украинците с фалшиви и обезсърчаващи имейли за войната с твърдения за недостиг на отопление и храна.
В координирано усилие малко преди инвазията на Русия през 2022 г. кибератаките временно прекъснаха офлайн ключови украински уебсайтове, докато жителите получиха спам текстове, в които им се казваше, че банкоматите в страната не работят.
Други очевидни руски опити да сеят разделение са много по-прости. Миналата година знаменитости, които продават персонализирани видеоклипове на уебсайта Cameo, включително Присила Пресли, Майк Тайсън и Илайджа Ууд, бяха подмамени да запишат по невнимание съобщения, които клеветят двама основни врагове на Кремъл, украинския президент Володимир Зеленски и молдовския президент Мая Санду. Съобщенията бяха покрити с текст, който невярно твърди, че знаменитостите призовават тези лидери да се оттеглят.
Представители на Ууд и Пресли казаха, че знаменитостите са записали видеоклиповете, мислейки, че помагат на фен с пристрастяване. Представител на Тайсън каза, че видеоклиповете с него са фалшиви.
В САЩ обаче пропагандните теми на Русия сега често се отразяват в коментарите на някои републикански законодатели и про-Тръмп коментатори, включително представянето на правителството на Украйна като дълбоко корумпирано. Възприемането на руската държавна реторика в политическия дебат на Америка е победа за Москва, казаха експерти. Целта на Путин е да всее съмнение и разделение сред американците. „Също толкова добър резултат за тях е точно това, което имахме последния път, когато една трета от страната не вярваше на гласуването“, каза Шафер. „Демокрацията е поставена под въпрос; системата се поставя под въпрос. Така че не е задължително да видят как техният човек печели, за да е добър резултатът за тях.“
Все още е изключително трудно дистанционна кибератака да срине системите за гласуване в САЩ и да промени преброяването на гласовете. Оценката на американското разузнаване на междинните избори през 2022 г. не откри индикации, че Русия се е опитала да хакне изборните системи или преброяването на бюлетините. Но Колбе, бивш служител на оперативната дирекция на ЦРУ, каза, че Кремъл най-вероятно ще предприеме опити за проникване в системите за гласуване в САЩ като начинание с нисък риск.
„Не виждам причина защо да не го направят“, каза той.
Китайска намеса
Китай също изглежда се готви да последва примера на Русия и да направи опит за намеса в американските избори, коментира Council of Foreign Relations.
През февруари Службата на директора на националното разузнаване издаде оценка на заплахата, в която се посочва: „Пекин разширява глобалното си скрито влияние, за да подкрепи по-добре целите на Китайската комунистическа партия. Той има за цел да посее съмнения относно лидерството на САЩ, да подкопае демокрацията и да разшири влиянието на Пекин“.
New York Times съобщи, че „тайните китайски акаунти се маскират онлайн като американски поддръжници на бившия президент Доналд Дж. Тръмп, насърчават теории на конспирацията, подклаждат вътрешно разделение и атакуват президента Байдън преди изборите през ноември“. Тази кампания, известна като „спамлаж“, накара Meta да премахне хиляди фалшиви акаунти във Facebook, работещи в Китай.
През 2021 г. разузнавателната общност на САЩ заключи, че Пекин е избрал да не се намесва в изборите през 2020 г.: „Ние оценяваме, че Китай не е положил усилия за намеса и е обмислил, но не е положил усилия за влияние, предназначени да променят резултата от президентските избори в САЩ. Имаме голямо доверие в това решение“, написаха те.
Разузнавателната общност приписа китайското решение на преценката им, че негативите от това да бъдат хванати в намеса надвишават потенциалните ползи.
Наскоро Байдън предупреди Си Дзинпин в телефонен разговор да не се намесва в изборите в САЩ. Фактът, че обаждането е било необходимо, показва проблем, коментират експертите. Миналия ноември в Сан Франциско Си обеща на Байдън, че Китай няма да се меси в изборите в САЩ. Това обещание сега изглежда кухо, посочват още те.
Намеса по целия свят
Русия използва своята шпионска мрежа, държавни медии и социални платформи, за да подкопае общественото доверие в изборите по света, се казва в доклад на американското разузнаване, публикуван през октомври, който е бил споделен с около 100 държави. „Русия е съсредоточена върху провеждането на операции за влошаване на общественото доверие в почтеността на изборите“, се казва в доклада, цитирайки констатации от американската разузнавателна общност.
„Това е глобален феномен. Нашата информация показва, че висши руски държавни служители, включително в Кремъл, виждат стойност в този вид операция за влияние и я възприемат като ефективна. Оценката, която беше изпратена в телеграма до посолствата на около 100 страни в Европа, Азия, Африка и Северна Америка, идва на фона на повишеното напрежение между Вашингтон и Москва заради пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Русия е участвала в „съгласувани усилия“ между 2020 г. и 2022 г. да подкопае общественото доверие в най-малко 11 избора в девет демокрации, включително Съединените щати, се казва в доклада. Без да се назовават набелязаните страни, в доклада се казва, че правителството на САЩ е споделило с тях информация за руските операции.
„За Русия ползите от тези операции са двойни: да се посее нестабилност в демократичните общества и да се представят демократичните избори като нефункционални, а произтичащите от тях правителства като нелегитимни“, се казва в доклада.
Белгия разследва намеса на Русия
В Белгия започна разследване срещу членове на Европейския парламент по подозрение, че им е било плащано от Москва, съобщава „Юроактив“.
Министър-председателят Александър де Кроо ще постави въпроса за руската намеса на евроизборите на срещата на върха на лидерите тази седмица.
В края на разследването прокуратурата или ще повдигне обвинения срещу заподозрените, или ще прекрати делото.
Миналия месец чешките и белгийските власти разкриха операция за проруско влияние в Европа, включваща проруска мрежа, за която се твърди, че е платила на европейски политици да разпространяват пропаганда.
Същата седмица Де Кроо заяви, че Москва плаща на членове на Европейския парламент, за да разпространяват нейните послания, което разбуни духовете в Брюксел и в целия ЕС.
След дни на мълчание по случая Де Кроо потвърди, че някои евродепутати са били потърсени и им е било плащано от Москва.
Освен това „белгийските разузнавателни служби са потвърдили съществуването на проруска мрежа за намеса с дейности в няколко европейски страни и в Белгия“.
„Според нашата разузнавателна служба целите на Москва са пределно ясни: да помогне за избирането на повече проруски кандидати в Европейския парламент и да засили определен проруски наратив в тази институция“, отбеляза Де Кроо и подчерта необходимостта от защита на евроизборите през юни от чужда намеса. „Въпросът ми е: разполагаме ли като европейски институции с достатъчно инструменти за борба с това?“