Великден на остров Корфу е като никъде другаде по света. Това е огромен религиозен празник и най-важният в Гръцката православна църква. Великден в Корфу обаче придобива съвсем друго значение. За повечето гърци прекарването на празника тук е възможност, която се случва поне веднъж в живота.
Всеки гръцки остров и различните области в континентална Гърция имат свои собствени обичаи по време на Великден и Страстната седмица. Корфу обаче всяка година привлича хиляди хора от Гърция и чужбина.

Празниците започват седмица по-рано

Страстната седмица започва на Цветница в църквата „Свети Спиридон“ (също така светец-патрон на Корфу). Оттам тръгва най-голямото литийно шествие, което преминава по цялата дължина на стените на венецианския град. Провежда се всяка година без изключение от 1630 г. насам и напомня за чудодейното избавление на Корфу от разпространението на „смъртоносната чума“ през 1629 г.
Един от най-интересните моменти на този ден е участието на градските филхармонии (известни още като „духови оркестри“). Това не са само един или два от тези оркестри, а общо 18. По време на церемонията се получава грандиозно музикално кресчендо от гледки и звуци.

Велики понеделник

Една спокойна разходка по улиците на града е достатъчна, за да стимулира вкусовите рецептори. Традиционното приготвяне на великденски ястия започва в този ден. Сред многото местни деликатеси може да се усети аромата на Foyatsa, който се носи из въздуха. Това е традиционен сладък хляб с червено яйце, което обикновено е поставено в средата.
По време на Великден е популярен и Mandolato. Вкусен макарон с бадеми и мед.

Велики вторник

В градските църкви се разказва историята на Мария Магдалена чрез красиви византийски песнопения. Тези служби се провеждат в следобедните часове. Друго интересно събитие е „Нощта на поезията“ в Перистила на Стария дворец.

Велика сряда, Велики четвъртък

В тези дни по време на сутрешната служба в църквите се извършва Светото миропомазване. Междувременно се изпълняват и Химни, изпълнени от Общинския хор, които се провеждат в Общинския театър.

Разпети петък

Погребалните камбани събуждат жителите и гостите на Корфу в този ден. Символизирайки траура за смъртта на Исус, всяка църква ще има малко по-различен звън.

Рано на този ден млади момичета ще започнат да украсяват епитафията с цветя (с много красиви бели лилии). Църковните служби възпоменават слизането на Христос от кръста и това наистина е вторият по важност ден от гръцкия православен Великден.


Литургията се подчертава от изнасянето на Епитафа от църквата под съпровода на хор и филхармония. Хората следват епитрахила и обикновено обикалят целия периметър на църквата. Обикновено децата държат малки цветни фенери, което създава красива гледка отдалеч.

Всеки епитрахил се появява в определено време и се събира в центъра на града. Хиляди свещи светят по протежение на пътя, по който минава всеки епитрахил, отбелязвайки маршрута на свещената церемония. Последният, който излиза от църквата и се появява по улиците, е най-впечатляващият. Епитафията от катедралата на Корфу ще излезе от църквата около 22:00 ч., придружена от няколко филхармонии. Всяка от тях свири своята траурна музика, която допринася за екстатичната атмосфера на вечерта.

Великденска събота в Корфу

Събитията и обичаите на Велика събота са това, което наистина правят Великден в Корфу уникално преживяване.
Денят започва рано, около 06:00 ч. В църквата на Дева Мария „Ксенон“ се провежда възстановка на земетресение. Същото земетресение, което се е случило по време на Възкресението на Исус Христос. Разбира се, тук няма специални ефекти от холивудски тип. Обичаят е пресъздаден със звукови ефекти. Хората държат маси от големи червени глинени съдове, пълни с вода, обикновено на балконите и терасите си.

Когато около 11 ч. бъде обявено първото Възкресение, те започват да ги хвърлят надолу и върху празните поддържани улици точно под тях. Звукът от стотици глинени гърнета, които се разбиват по калдъръмените улици едновременно, със сигурност може да бъде оглушителен и е напълно символичен начин да се подчертае земетресението.

През това време хората си казват един на друг Christos Anesti, (Христос възкръсна), на което те отговарят Alithos, (той наистина възкръсна).

На остров Корфу празнуват Великден като никъде другаде по света

Католическата църква провежда вечерната литургия в 22:00 ч., така че тя да завърши до 23:00 ч. Причината за това е, че хората, които присъстват на католическата служба, могат да посетят и православната, среднощна меса, която започва в 23:00 ч. Двете църкви съжителстват и празнуват заедно важни религиозни празници. Великден не е изключение от това правило. Навсякъде, където погледнете, има хиляди запалени свещи и фенери. Всеки от присъстващите държи бяла свещ, символизираща Възкресението на Христос, което се извършва точно в 12:00 ч. в полунощ.

Барабанни ритми, зрелищни фойерверки създават едно истинско „преживяване за Възкресение“.

Нощта, разбира се, не свършва тук. След среднощната литургия семействата се събират около трапезите си за голяма трапеза с чудесна храна, която да задоволи вкуса на всеки. Тя се състои от агнешко месо, хляб Foyatsa и специално приготвена супа, за да може стомахът да започне бавно да смила месото след Великия пост.

На остров Корфу празнуват Великден като никъде другаде по света

Великденска неделя в Корфу

Денят на Възкресение се смята за ден за семейни събирания, весела музика и много храна. След като сутринта са присъствали на църковната служба на любовта, това е чудесен завършек на една седмица на „свещено“ значение и траур. Седмица на интензивни емоции. Седмица на впечатляващи гледки и звуци по красивите улици на град Корфу. Със сигурност това е едно толкова уникално преживяване, което ще остане с всеки до края на живота му.