Азаренка

Виктория Азаренка и Роджър Федерер са големите победители от тенис турнира BNP Paribas в Индиан Уелс, Калифорния. След като победиха във финалните си срещи, те бяха наградени с по $1 млн. от наградния фонд.

Белорускинята изигра последния си мач срещу Мария Шарапова. Играта стартира с пробив на Азаренка, която взе и втория гейм. При резултат 3:1 рускинята сервира и след като водеше 40:15, геймът бе обявен за Шарапова. Азаренка обаче поиска челъндж (проследяване с хоук ай, б.а.), от който стана ясно, че последната топка е добра. Постепенно белорускинята обърна гейма в своя полза, но в крайна сметка Шарапова победи за 3:2. След серия от принудени и непринудени грешки в седмия гейм обаче рускинята отново бе пробита и след 45 минути игра Азаренка спечели първия сет с 6:2.

Победата

Вторият сет започна идентично - с пробив на номер едно, която след това взе и своя сервис гейм за 2:0. Едва в четвъртия гейм - след 3:0, Шарапова се посъвзе и успя да си върне един пробив. Азаренка обаче не се предаде и отново проби рускинята за 4:1. Същото обаче направи и рускинята, която пак успя да си го върне и след това да вземе и своя сервис гейм. При резултат 4:3 Азаренка сервира за 5:3 и в крайна сметка взе мача с 6:2, 6:3.

За Азаренка това е първи турнир в Индиан Уелс, но 23-та поредна игра без загуба. Тя отмъкна четвърта титла за годината, включително и Australian Open, където отново игра срещу Шарапова.

„Това за мен е една сбъдната мечта. Искам да благодаря на организаторите за невероятния турнир. Поздравявам Мария за добрата игра. Без нея нямаше да се получи", заяви непосредствено след края на мача белорускинята. Тя помоли за помощ при вдигането на трофея, който се оказа малко тежичък за нея.

„Няма да ти е проблем да ни заведеш всичките на вечеря днес", пошегува се водещият на церемонията, който обяви наградата й от $1 млн.

При мъжете

Мъжкият финал започна веднага след женския. На корта излязоха Роджър Федерер и Джон Иснър. Мачът започна със сервис и гейм за швейцареца и опит за пробив. В третия гейм американецът опита от своя страна също да пробие, но Федерер успя да го вземе. При резултат 3:2 мачът бе прекъснат за 11 минути поради леко преваляване, което иначе не е типично за този сезон в Индиан Уелс. Докато траеше дългата почивка, вниманието на публиката бе насочено към вокала на Bush Гевин Росдейл и съпругата му Гуен Стефани. Двамата не пропуснаха и този път да подкрепят приятеля си Роджър Федерер. На трибуните бе забелязан и актьорът Бен Стилър, който въпреки че се оказа фен на Рафаел Надал, бе решил да проследи развитието на финала при мъжете.

„Не мисля, че мога да му дам някакъв съвет. Човекът е машина. Вчера направи невероятен мач срещу Джокович, а днес играе два мача", заяви по адрес на Иснър комикът. В същото време на един от страничните кортове Рафа загряваше за мача при мъжките двойки.

След възстановяването на играта Иснър сервира за победа и резултатът отново се изравни. Тенисистите си разменяха геймове и след 6:6 се стигна до тайбрейка, който бе взет от Федерер с 9:7.

Вторият сет започна, като двамата си размениха няколко гейма на нула. В седмия обаче Федерер проби за 4:3 и това се оказа повратната точка в мача, който бе спечелен от швейцареца с 7:6, 6:3. Това е рекордна четвърта титла за Федерер, който не е печелил в Индиан Уелс от 2006 г.

„Абсолютно удоволствие е за мен да бъда тук и да играя срещу такъв добър тенисист. Продължавай в същия дух!", заяви номер 3 в света по адрес на 26-годишния американец, който е на 11-а позиция в ранглистата на планетата.

За съжаление Иснър се оказа големият губещ за деня, тъй като и в мача по двойки той и сънародника му Сам Куери бяха надиграни от испанците Рафаел Надал и Марк Лопес с 6:2, 7:6. Въпреки това той си тръгна с $621 000 като двоен финалист в турнира. Рафа и Лопес пък прибраха $241 000 от наградния фонд. От вторник всичките тенисисти започнаха да мерят сили на другия мастър турнир в САЩ - Sony Ericsson, който се провежда в Маями, Флорида.