Получилата третия мандат партия "Има такъв народ" (ИТН) започна публични разговори в търсене на мнозинство за редовен кабинет. Във вторник формацията на шоумена Слави Трифонов се среща с част от независимите депутати, а в следващите дни - ще покани и парламентарните групи. Още отсега обаче е ясно, че шансовете за правителство са минимални.

Първи на разговори бяха поканени шестимата депутати от разпадналата се група на "Величие", които останаха на страната на Ивелин Михайлов. На срещата обаче отиде само Красимира Катинчарова, която обяви, че представлява и останалите петима. До разговор по същество на практика не се стигна, защото Катинчарова настояваше да говори само за АЕЦ "Белене". От ИТН пък обявиха, че повече няма да търсят подкрепа от хората на Ивелин Михайлов. 

Не разговор за кабинет, а спор за "Белене"

"Допирната точка, която търсим, е имате ли интерес за изграждане на АЕЦ "Белене"", заяви тя и се оплака, че с колегите ѝ са внесли проект на решение за изграждане на втората атомна централа с помощта на Украйна, но то не е включено в дневния ред на енергийната комисия тази седмица. 

От ИТН отговориха, че площадката на "Белене" е с изтекли разрешителни и подчертаха, че темите за евентуално бъдещо управление не се изчерпват до една тема, като настояха да представят приоритетите си. Катинчарова обаче продължи да настоява на темата с АЕЦ "Белене".

"В момента се опитвате да убедите хората, че има някакъв смисъл в това, което казвате. За съжаление, доста дълго време отне на българските политици да убедят обществото, че "Белене" е приключена тема. Сегашното оборудване не може да бъде използвано от България и аз ви гарантирам, че няма инвеститори, които да имат желание да се включат в проекта", каза Павела Митова от ИТН и подчерта, че когато е взето решението за продажбата на оборудването от АЕЦ "Белене", е прочела всички доклади и от Министерството на енергетиката, и от Българския енергиен холдинг.

"Ние сме против поставяне на ултиматум – или "Белене", или нищо", каза Тошко Йорданов от ИТН. Катинчарова пък отговори, че не поставя ултиматуми, но направи именно това като обяви, че би обсъждала други приоритети едва, след като енергийната комисия разгледа предложението ѝ.

Хората на Трифонов се опитаха ѝ да обяснят, че председателите на парламентарните комисии определят дневния им ред, а шеф на енергийната е Делян Добрев от ГЕРБ и това не зависи от тях, но ще се опитат да говорят с него за включване на точката.

"Не знаех как работят тази групичка около Ивелин Михайлов. Сега имам представа и както казах вътре, нямаме намерение да разговаряме повече с групичката около Ивелин Михайлов, защото подходът им е неправилен. Няма смисъл човек да търси подкрепа от хора, които не разсъждават практически какви се случва, да не говорим че тя не е наясно как функционира парламентът. Няма нужда от подкрепа специално от тази част", каза Йорданов след срещата.

Разместване в програмата за преговорите

Преди ден от ИТН обявиха, че днес за разговори са поканени всички независими депутати, които в този парламент са общо 39 и са разделени на отделни групи. Втората среща трябваше да е с депутатите от кръга около "полковник" Николай Марков, както и с изгонения от БСП Калоян Методиев.

Още преди ден обаче Методиев обаче поиска или самостоятелна, или обща среща с всички независими депутати. "Отворен съм за разговори. Въпросът е, че независимите депутати в поканите са разпределени в три преговорни групи – условно: Величие – 1 (6 човека), Величие – 2 (7 човека), ДПС – независими (25 човека). Поканен съм във формат Величие – 2. Не знам с какви аргументи сте ме причислили и поставили точно в тази група", отговори той на поканата на ИТН. 

Срещата с хората около Марков ще се проведе във вторник, но ще е по-късно от първоначално предвиденото. 

Днес на разговори бяха поканени и депутатите от ДПС, които напуснаха групата на Делян Пеевски и поискаха оставката му. Срещата с тях обаче е отложена за сряда.

Нагласите на партиите в парламента

"Нищо не е ясно в този момент. Ако беше ясно, процесът щеше да е напълно блокиран. Още в началото на 50-ия парламент, имахме желание, ако се стигне до третия мандат, да дойде при нас, да седнем на масата за разговори и да видим има ли шанс за излизане от политическата криза. Затова търсихме изход от тази политическа криза, предлагайки формулата за експертен кабинет. Така че нищо не е ясно, днес тепърва стартират преговорите", каза по-рано във вторник Станислав Балабанов от ИТН пред Нова тв във вторник. 

Преди ден санкционираният по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски предварително отказа да участва в разговори с ИТН и призова партията веднага да върне мандата. От ГЕРБ продължават да се придържат към позицията си, че щом не беше съставен кабинет с техния мандат, те няма да подкрепят другите два.

От БСП вече обявиха, че са готови за разговори и се надяват "да има воля, мъдрост и държавническо мислене, които да доведат до редовен кабинет и нормализиране на отношенията в политическото пространство".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък разви тезата, че партията му не получила последния шанс за съставяне на кабинет в 50-ото Народно събрание, защото "натовския генерал никога няма да даде мандат за управление на антинатовска партия". Той твърди, че партията му имала готовност да излъчи кабинет с третия мандат, но именно по тази причина не получила този шанс.

Засега от ПП-ДБ не са коментирали решението на Радев да връчи третия мандат на ИТН, която свали правителството "Петков" през 2022 година. Миналата седмица по повод третия мандат Лена Бориславова от ПП каза, че "ние сме готови да обсъждаме какви са нашите приоритети".